لاریجانی: آمریکایی‌ها را باید با چوب بیرون کرد

خورنا: رئیس مجلس گفت: پس از انقلاب‌هایی که در منطقه رخ داد‌، رژیم صهیونیستی احساس انزوا و به هم ریختگی می‌کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو‌ ‌با شبکه العالم، درباره تهدیدهای آمریکا برای تحریم بیشتر ایران، گفت: سئوال این است که در این چند قطعنامه‌ای که صادر شده، آیا توانسته‌اند زلزله‌ای اقتصادی در ایران به وجود بیاورند؟ ما که هنوز داریم کارمان را انجام می‌دهیم.

وی افزود: در صحنه اقتصادی دنیا، راه‌های مختلفی برای حرکت وجود دارد؛ تصور اینکه اگر آمریکایی‌ها رفتار موذیانه‌ای پیشه کنند و این رفتار موذیانه به ثمر بنشیند، تصور اشتباهی است.

تحریم‌های آمریکا بی‌نتیجه است

رئیس مجلس تحریم‌های آمریکا را بی‌نتیجه دانست و گفت: این روش جواب نمی‌دهد، اما اگر آمریکا برای ما هزینه ایجاد کند، مطمئن باشید بدون هزینه خارج نخواهد شد، یعنی اوباما تصور نکند که میدان برای هر عملی باز است.

لاریجانی افزود: در جهان سیاست همیشه باید محاسبات جدی باشد؛ اوباما باید از روش انشانویسی دست بردارد و بداند دوره حساب و کتاب است، همچنین بسیار روشن است که آمریکایی‌ها همیشه در قبال ایران، حالتی خصمانه داشته‌اند و این یکی از اشتباهات بزرگ آنهاست.

وی در ادامه تصریح کرد: ما یک دیکتاتور بزرگ را از خاک ایران بیرون کردیم‌ و آمریکا به جای اینکه بگوید ملت ایران حق دارد دموکراسی داشته باشد، به مقابله با دموکراسی ایران پرداخت؛ این همان اشتباهی است که آمریکایی‌ها در حال حاضر در تعامل با کشورهای عربی مرتکب می‌شوند.

سیاست‌گذاران آمریکایی منطقه را خوب نمی‌شناسند‌

رئیس مجلس همچنین تاکید کرد: این نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران آمریکایی منطقه را خوب نمی‌شناسند و فکر می‌کنند منافعشان با دیکتاتورها تامین می‌شود و این اشتباه راهبردی آن‌هاست.

لاریجانی اظهار داشت: در حالی که رژیم صهیونیستی این همه سلاح اتمی دارد‌، آمریکایی‌ها به هیچ وجه احساس خطر نمی‌کنند، حتی برخی از کشورهای همسایه ما مثل پاکستان و هند سلاح هسته‌ای دارند اما از آنجا که با آمریکا رفاقت دارند، هیچ مشکلی نیست، اما در مورد برنامه صلح‌آمیز ایران تا این حد سنگ‌اندازی می‌کنند.

ریشه‌یابی سناریوی اخیر آمریکا علیه ایران

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها همیشه به دنبال ماجراتراشی در مقابل ملت ایران هستند، گفت: این مساله اخیر به نظر من به حوادثی بر می‌گردد که ظرف یک سال اخیر اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اگر توجه داشته باشید‌، چند مؤلفه هست که ریشه‌های آن را نشان می‌دهد‌؛ یکی مساله بیداری اسلامی است که در منطقه به وجود آمد، مثلاً در مصر ما از ملت مصر دفاع کردیم و گفتیم انقلاب شما انقلاب متینی است و از آن حمایت کردیم‌، آمریکایی‌ها تا دم آخر از حسنی مبارک دفاع کردند؛ کسی تردید ندارد که در این مدت سی و اندی سال، آمریکایی‌ها از رژیم حاکم مصر حمایت کردند. آمریکا از این مساله عصبانی است.

رئیس مجلس افزود: در مساله تونس، ما از ملت تونس حمایت کردیم؛ آمریکایی‌ها مایل نبودند و بالاخره با چراغ سبز آن‌ها بود که بن‌علی را جایی راه دادند.

طرح‌ریزی عملیات تروریستی توسط یک تریاکی‌
سناریوی اخیر بسیار کودکانه است

لاریجانی در ادامه‌ سناریوی اخیر آمریکا را بسیار کودکانه توصیف کرد و گفت: اینکه مثلا یک آدم تریاکی را پیدا کنند که اقدام به طرح‌ریزی عملیات تروریستی کند، نشان می‌دهد که آن‌ها نتوانسته‌اند درست تامل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دادخواستی که دادستان آن‌ها داده است، آمده که از این حساب صدهزار دلار یا ۴۶ هزار دلار پول به حساب فلان بانک آمریکایی واریز شده و سیستم اف بی آی بر آن تسلط داشته است.

“من در این مجال سؤالی دارم‌؛ آیا هیچ‌گاه عملیات تروریستی نظامی به این نحو‌، توسط یک آدم تریاکی انجام شده است؟ آن‌ها می‌گویند که این فرد دائم‌الخمر نیز هست و متعادل نیست. او ۳۰ پیش از ایران فرار کرده و از مخالفان ماست، چطور می‌شود چنین عملیاتی به وسیله او انجام شود. مگر اینکه آمریکا شیوه‌های جدیدی به کار گرفته باشد که بر اساس آن برای عملیات تروریستی بخواهد از افراد معتاد استفاده کند”.

این عملیات شیوه آمریکایی‌ها‌ست

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: تمام حرف آن‌ها در این دادخواست این است که ما به این آقای تریاکی گفته‌ایم تماس بگیر! او با کسی تماس می‌گیرد که مدعی است او آقای شکوری است. در واقع یک تریاکی با یک تریاکی دیگر تماس گرفته است و کدام استدلال منطقی چنین چیزی را می‌پذیرد. آیا می‌شود به حرف یک تریاکی دائم‌الخمری که مخالف ماست‌، اطمینان کرد و این همه سر و صدا به راه انداخت؟ البته آمریکایی‌ها گاهی به‌عنوان مثال در زمان ریگان، به وسیله قاچاقچی‌ها دست به چنین عملیاتی زده‌اند.

لاریجانی گفت: آمریکایی‌ها دو تجربه دارند؛ یکی انجام چنین عملیات تروریستی توسط قاچاقچی‌ها در کشورهایی مثل نیکاراگوئه که زشتی آن مشخص است‌ و دیگری ایجاد طالبان بود که خودشان هم فهمیدند چه ضرری کردند.

وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی اساسا با این شیوه‌ها مخالف است و این کارهایی که می‌کنند، کسی باور نمی‌کند‌، آن‌ها کارهای سبکی می‌کنند و ‌‌قصد دارند به این وسیله در منطقه اختلاف ایجاد کنند.

آمریکا به‌دنبال اختلاف کشورهای اسلامی است

رئیس مجلس گفت: در عربستان آدم‌های عاقلی هستند که بدانند چقدر جنس این کار بدلی است، اما به هر حال ما توضیحات روشنی داریم. آدم‌های متخصص در عرصه بین‌المللی کم نیستند و می‌فهمند که عیار این کارهای سیاسی چقدر است، ولی به هر حال باید مراقبت کرد، زیرا وقتی آمریکا نمی‌تواند از این طریق به نتیجه برسد، به این فکر می‌افتند که باید میان کشورهای اسلامی اختلاف‌افکنی کنند.

با عربستان دشمنی نداریم

لاریجانی تاکید کرد: ما در قبال مسائل منطقه با برخی کشورهای منطقه اختلاف نظر داریم، مثلا ما از انقلاب مصر حمایت کردیم‌، ممکن است سعودی‌ها با منطق خودشان‌، از این انقلاب حمایت نکرده باشند. ما با عربستان دشمنی نداریم‌ و دو نظر مختلف داریم.

وی افزود: ما در مسائل یمن معتقدیم که باید به رای مردم یمن احترام گذاشت‌، حالا ممکن است عربستان سعودی نظر دیگری داشته باشد اما این به معنی دشمنی نیست‌، در یک خانواده هم دو برادر می‌‌توانند اختلاف‌نظر داشته باشند.

رئیس مجلس تاکید کرد: رفتارهای آمریکا فقط به ضرر منطقه است. کشورهای منطقه این را درک کرده‌اند که آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود هستند‌ لذا باید توضیح داد. ما در جلسات مختلفی که دوستان عرب یا کشورهای عرب حضور داشته باشند‌، منطق خود را توضیح خواهیم داد و اگر زمانی باشد، با سعودی‌ها هم صحبت خواهیم کرد.

مخالف پایمال کردن حق مردم بحرین هستیم

لاریجانی درباره اختلاف نظر ایران و عربستان در موضوع بحرین گفت: ما ممکن است در‌باره مسائل مختلف اختلاف نظرهایی داشته باشیم؛ اگر در مساله بحرین هم اختلاف نظری داریم، باید ببینیم مردم بحرین چه می‌خواهند.

وی افزود: مردم بحرین می‌گویند که ما دموکراسی می‌خواهیم و نه بیشتر. می‌خواهیم هر کس یک رای داشته باشد، اگر کسی بگوید هر پنج شیعه یک رای داشته باشد و هر سنی یک رای، باید دید چنین منطقی از کجا نازل شده‌ و ما چگونه می‌توانیم از چنین مساله‌ای دفاع کنیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: مردم بحرین حرف حقی را دنبال می‌کنند‌. اگر کسی فکر می‌کند که با تانک و نفربر باید این حرف حق را سرکوب کرد، ما با آن مخالفت می‌کنیم.

لاریجانی گفت: من فکر می‌کنم که این مساله حل خواهد شد، یعنی مسئولان بحرین متوجه می‌شوند که این روش‌های پرهزینه به خودشان صدمه خواهد زد، و کشورهایی که لشکرکشی کردند، خودشان را معطل می‌کنند و بدنامی ایجاد می‌کنند.

کشتار در یمن و بحرین با چراغ سبز آمریکاست

وی گفت: در بحرین و یمن نیز همین وضع است. کسی باور نمی‌کند که این کشتارهایی که در بحرین و یمن صورت می‌گیرد، بدون چراغ سبز آمریکا باشد.

آمریکا از انقلاب‌های منطقه عصبانی است

رییس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به عصبانیت آمریکا از انقلاب‌ها در منطقه، تاکید کرد: اشتباه آمریکایی‌ها این است که تصور می‌کنند ایران در این قضیه امکاناتی می‌دهد، درحالیکه این طور نیست‌، ما از فکر دموکراسی در منطقه دفاع می‌کنیم و این فکر انقلاب اسلامی است.

وی افزود: به هر حال این یکی از عوامل عصبانیت آن‌هاست.

ایران بدنبال امپراطوری نیست

لاریجانی خاطرنشان کرد: در سفری که به بین‌المجالس داشتم و با برخی ملاقات کردم، برخی حساس بودند که بدانند وزن ایران در منطقه چگونه است‌ و اینکه آیا توازن به هم خورده است یا خیر. من به آن‌ها گفتم ما به دنبال امپراتوری نیستیم‌، اصلا معادله انقلاب اسلامی‌، معادله متعارف قدرت‌ها نیست.

انزوای رژیم صهیونیستی دلیل تحرکات آمریکا

لاریجانی در ادامه گفت: پس از انقلاب‌هایی که در منطقه رخ داد‌، رژیم صهیونیستی احساس انزوا و به هم ریختگی در خود می‌بیند؛ و چون این رژیم در آمریکا لابی قوی دارد، و آمریکا نیز در فصل انتخابات به سر می‌برد و اوباما تصور می‌کند با این مانورها می‌تواند وضع خود را تثبیت کند.

اختلافات ما با آمریکا راهبردی است

وی در ادامه تاکید کرد: ما با آمریکایی‌ها اختلاف داریم اما اختلاف ما از این جنس‌ها نیست. اختلاف ما اختلاف راهبردی است و می‌گوییم چرا آمریکا از دیکتاتورهای منطقه حمایت می‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با رد ادعای دخالت ایران در تحولات منطقه، خاطرنشان کرد: حوادثی که در منطقه جریان دارد، واقعیتی مردمی است؛ اینکه مردم بحرین شب‌ها تظاهرات می‌کنند، ربطی با ما ندارد، اگر تصور آمریکایی‌ها این است، باید گفت که آن‌ها نمی‌فهمند و دچار اشتباه هستند.

لاریجانی افزود: ملت مصر ملتی بزرگ است و خودشان در حال اداره کشور هستند، ما فقط از آن‌ها حمایت سیاسی می‌کنیم، بنابراین این کارها بی‌نتیجه است. شاید یک نتیجه داشته باشد و آن اینکه ایران در حمایت سیاسی از انقلاب‌های منطقه جدی‌تر شود‌ زیرا این مساله‌، نقطه ضعف آمریکایی‌هاست.

وی درباره انقلاب مصر گفت: مردم مصر در دوره انتقالی به سر می‌برند و هنوز با ما روابط رسمی برقرار نکرده‌اند. من فکر می‌کنم انقلاب‌هایی که در حال رخ دادن هستند‌، چه در مصر و چه بقیه کشورها انقلاب‌های اصیلی بوده و حتما به دنبال پیوندهای اسلامی قوی هستند‌ و حتما با ایران روابط صمیمانه خواهند داشت ولی ملاحظاتی هم دارند و ما هم درک می‌کنیم.

لاریجانی اظهار داشت: باید به ملت لیبی تبریک گفت؛ آن‌ها از خود شجاعت و بلوغ نشان دادند؛ شرایط سختی داشتند و قذافی و اطرافیانش آدم‌هایی بودند که مانند صدام رفتاری خشونت‌آمیز داشتند، و به همین سبب هم تصور می‌کردند با این سرکوب موفق می‌شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: برخی کشورهای دیگر هم که از این رفتار استفاده می‌کنند، باید بفهمند که این کار باعث عمق انقلاب می‌‌شود، جوان‌هایی که در راه انقلاب شهید می‌دهند، تعلق خاطرشان به انقلاب عمیق‌تر می‌شود، و من فکر می‌کنم انقلاب لیبی انقلاب پرقدرتی شد.

رئیس مجلس با اشاره به تلاش ناتو برای سلطه بر انقلاب لیبی گفت: در برهه‌ای از زمان روسای کشورهای اروپایی به لیبی رفتند، ولی این‌ها همه مانور بود و در صحنه عمل قدرت و زمام امور در دست نیروهای اسلامی و معتقد است.

لاریجانی افزود: برخی از مسئولان لیبی آدم‌های شناخته شده‌ای هستند، شعارهایشان و حرف‌هایشان نشان می‌دهد که از عمق قلبشان به دموکراسی و به اسلام معتقدند، و این مساله باید برای ما مهم باشد که عالم اسلام تکان خورده است.

ایران همیشه بدنبال پرونده امام موسی صدر بوده است

لاریجانی تاکید کرد: یکی از مسائلی که ما همیشه با رژیم قذافی در رابطه با آن اصطکاک داشتیم، مساله امام موسی صدر بود. بارها و بارها این مساله را با رژیم قذافی در میان گذاشتیم؛ این رژیم حرف‌های مختلفی در این زمینه می‌زد، آخرین بار رژیم قذافی طرح تشکیل کمیته‌ای متشکل از لیبی و لبنان و چند کشور دیگر را داد، که معلوم بود می‌خواهند دوره بازی کنند که کسی هم این طرح را نپذیرفت.

وی افزود: ما کمیسیون ویژه‌ای برای این کار داریم و حتما خواهیم گفت که اعضای آن پیگیری کنند‌ البته باید اجازه داد وضع لیبی مرتب‌تر شود‌ زیرا در حال حاضر مسائل مختلفی دارند و باید وضع اولیه کشور را سامان‌دهی کنند‌، پس از آن حتما این مساله را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس مجلس افزود: من افق روشنی برای دنیای اسلام می‌بینم و این بحث فقط منحصر به بحرین نیست؛ شما می‌بینید که از زمانی که حماس مقاومت را آغاز کرد، رو به جلو پیش می‌رود و در دنیا جایگاهی دارد.

اقدام عاقلانه تونس در تشکیل مجلس مؤسسان

لاریجانی در ادامه با اشاره به انتخابات تونس، گفت: تونسی‌ها یک اقدام مبارک و خوبی را شروع کرده‌اند. تشکیل مجلس مؤسسان برای تدوین قانون اساسی یک اقدام معقول و دموکراتیک است.

وی ظرفیت ذهنی مردم تونس را عالی و بلند توصیف کرد و گفت: انتخابات تونس می‌تواند حرکت مهمی برای دیگر کشورها باشد؛ کشورهای عربی نباید از این امور هراس داشته باشند، این امور مدل‌های خوبی به کشورهای عربی برای ایجاد اصلاحات می‌دهد‌ و حتما دموکراسی به تقویت توان ملی کشورها می‌‌انجامد.

آمریکایی‌ها را باید با چوب بیرون کرد

لاریجانی درباره ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت ایران در امور عراق گفت: آمریکائی‌ها مهمان‌های ناخواسته‌ای هستند که باید با چوب آنها را از خانه بیرون کرد؛ آنها به سادگی بیرون نمی‌روند.

وی افزود: آمریکائی‌ها در جنگ جهانی دوم به ژاپن رفتند حالا چند دهه گذشته است ولی ژاپن را رها نمی‌کنند؛ نخست‌وزیر ژاپن حق ندارد به آمریکائی‌ها بگوید یک پادگان را از اینجا به آنجا منتقل کنید.

رئیس مجلس ادامه داد: آمریکائی‌ها در عراق هم چنین تصوری داشتند، آمریکائی‌ها با ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار نیرو در عراق می‌گفتند که می‌خواهند تعداد این نیروها را کاهش دهند ولی پادگان‌ها را نگه می‌دارند تا سلطه سیاسی‌شان را حفظ کنند.

با خروج آمریکا از عراق مشکل تروریسم حل می‌شود

لاریجانی تاکید کرد: آمریکائی‌ها توجه نداشتند که دوره عوض شده است؛ آمریکا نباید فکر کند که می‌تواند مردم عراق را فریب دهد.

وی خاطرنشان کرد: برخی می‌گویند که خروج نیروهای آمریکائی از عراق شاید مشکل امنیتی ایجاد کند، ولی مساله این است که اشغال و تروریسم به همدیگر کمک می‌کنند؛ وقتی اشغالگری به وجود می‌آید، تروریسم را جذب می‌کند.

رئیس مجلس اظهار داشت: اگر آمریکائی‌ها از عراق خارج شوند، مساله تروریسم حل می‌شود، و مردم عراق می‌توانند با یک مشت تروریست برخورد کنند.

وی تاکید کرد: دولت و مجلس عراق می‌توانند امنیت را حفظ کنند و ایران اعتقاد دارد که یک کشور نمی‌تواند در کشوری دیگر امنیت برقرار کند و مردم عراق باید امنیت خودشان را برقرار کنند.

وقت شوخی کردن در سیاست را نداریم

رییس مجلس شورای اسلامی درباره اعلام آمادگی ۵ + ۱ برای مذاکره با ایران گفت: ما همیشه اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکرات واقعی هستیم‌ و وقت شوخی کردن در سیاست را هم نداریم.

لاریجانی افزود: همیشه آماده‌ایم که مذاکرات درست را برگزار کنیم؛ مذاکرات درست یعنی اینکه آقایانی که می‌گویند نگران مساله هسته‌ای ایران هستند، بگویند چه نوع نگرانی در این باره دارند، و راه‌حل این مساله چیست.

رئیس مجلس تاکید کرد: این آقایان می‌گویند ما نگران هستیم که ایران احتمالا یک روزی از برنامه هسته‌ای خودش منحرف شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آنها فقط یک کلمه می‌گویند و آن کلمه این است که ایران فناوری هسته‌ای نداشته باشد.

وی افزود: اگر مذاکرات واقعی باشد، مخالفتی نداریم، و باید با چارچوب درستی مذاکره کرد.