سفره خانه های سنتی به معضلی برای ماهشهر تبدیل شده اند

خورنا: از چند سال گذشته تا به امروز و بخصوص یکی دو سال اخیر نظاره گر رشد قارچ گونه پدیده ای ضد فرهنگی به نام سفره خانه های سنتی در ماهشهر می باشیم.

واحد هایی که به بهانه سرو غذا و خدماتی همچون دادن قلیان و چایی و… دایر شده اند، اما با اندکی تحقیق در می یابیم ارائه این خدمات در بسیاری از آنها تنها ظاهر قضیه بوده و بسیاری از موارد دیگر از قبیل مسائل غیر فرهنگی و… را در دل خود داشته و دارند.

نکته تاسف بارتر در مواجهه با این پدیده ناپسند، گسترش این اماکن در پارکها و فضاهای سبز و ایجاد این فضاها در برخی دیگر از اماکن شهری، تفریحی و حتی در نزدیکی مدارس و دانشگاهها و … می باشد.

علاوه بر پیامدهای ضد فرهنگی و ضد اخلاقی، انواع مشکلات دیگر از قبیل هدر رفت سرمایه، به بطالت گذاردن اوقات از سوی جوانان حاضر در این مراکز، انواع بیماریهای حاصل از استعمال مواد دخانی رایج در این سفره خانه ها، هدر رفت پول و سرمایه و… را می توان نام برد.

همه این موارد در حالی اتفاق می افتد که به نظر می رسد دستگاه های متولی امر در اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نسبت به اجرای وظایف خود حساسیت لازم را نداشته و اگر هم پیگیری هایی را در مسیر اجرای وظایف خود انجام داده اند نتایج مثمر ثمری دیده نشده، که حضور این همه سفره خانه های رنگارنگ خود دلیلی آشکار بر این مدعا است.

متأسفانه از سویی اتحادیه صنفی متولیان این مراکز را که تبدیل به محلی برای فساد شده اند، برای اخذ مجوز راهنمایی می نمایند.

متأسفانه شهرداری ماهشهر پارک لاله واقع در ناحیه صنعتی را که شرکت عملیات غیر صنعتی  برای تفریح سالم شهروندان ایجاد نمود را به بخش خصوصی  واگذار نمود که این پارک به سفره خانه سنتی تبدیل شده و محلی برای تجمع افراد اراذل و اوباش شهر گردیده و مزاحمت هایی  برای خانواده هایی که برای تفریح و سرگرمی مراجعه می نمایند صورت می گردد.

به هر ترتیب انتظار از مسئولین شهرستان بندر ماهشهر اعم از فرماندار، نیروی انتظامی و بهداشت و درمان این است برخورد قانونی مناسب با این پدیده ناپسند را سرعت بخشیده و از ضررهای هنگفتی که از دائر شدن چنین مراکزی دامن گیر این شهرستان  شده جلوگیری نمایند.

رئیس مرکز بهداشت ماهشهر در این رابطه به خبرنگار خورنا گفت: بهداشت و درمان اقدامات بسیار خوبی صورت داده و توانسته در ۶ ماهه دوم سال ۹۰ و سال جاری تعداد ۷۰۰ قلیان را جمع آوری نمائید.

اسماعیل رستمی افزود: متأسفانه اتحادیه صنفی برای مجوز به سفره خانه های سنتی هیچگونه استعلامی از بهداشت و درمان انجام نداده است.

وی اضافه کرد: شبکه بهداشت و درمان که متولی بهداشت شهر می باشد با هرگونه پدیده شومی که موجب به خطر انداختن سلامت شهروندان گردیده برخورد شدیدی را اتخاذ می نماید.

معاون امور بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ماهشهر خاطرنشان کرد: شهرداری ماهشهر پارک لاله را به بخش خصوصی واگذار نموده که در این محل قلیان عرضه می نمایند و این امر خلاف بوده و به همین خاطر شهرداری را به مراجع قضایی معرفی نموده ایم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • گروه فرهنگی تنگاره ماهشهر باسلام سفره خانه سنتی بخودی خود چیز بدی نیست اتفاقا در بسیاری از شهرهای کشور بعنوان یک شاخص فرهنگی و گردشگری محسوب میگردد ولی بشرطها و شروطها...ولی این وضعیت متاسفانه در ماهشهر در حالت انحطاط قرار گرفته و بایستی نظارت بیشتری بر اینگونه اماکن انجام گیردکه البته هماهنگی دستگاههای ذیربط را میطلبد.
  • ماهشهری پارک لاله که شده محل کثافت کاری ، جای خانواده نیست دیگه چند روزی هم هست چند متر پایین تر از ترمینال ناحیه کنار کوچه کنار کوچه ای که میره طرف ارشاد یک سفره خونه جدید زدن هر چی آدم خلافه اونجا جمع شده !!!! جای اینکه چند جای تفریجی زیبا بزنن چه کارایی که نمی کنن !
  • معشوری جوانان ماهشهر پر پرشدن با این قلیونها. از هر کی بپرسی میگیه میرم قهوه خونه
  • عباس ابراهیمی نیا اگرواقعافکرجوانان ماهشهر هستیداشتغالزایی کنید قطب اقتصاد ایرانشده قطب بیکاران ایران