مستند سینمایی ‌”بل حور‌” در تالاب شادگان فیلم برداری می شود

به گزارش خورنا: علیرضا زحمتکش به تبیین زندگی کپرنشینان در تالاب شادگان پرداخت و اظهار کرد: مستند سینمایی «بل حور» روایتگر زندگی ساده و بی‌آلایش کپرنشینانی است که برروی تالاب شادگان‌ زندگی می‌کنند.
وی با بیان اینکه کپرنشینان از جمله اقشار محروم کشورمان هستند تصریح کرد: این مردم ساده و یکدل از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی در جامعه محروم هستند و برای تهیه آب مورد احتیاج خود باید سوار بر قایق شده و مسافت ۲ کیلومتری را‌ طی کنند.
کارگردان مستند بل حور با تاکید بر اینکه زندگی کپرنشینان به ‌دلیل شرایط خاص بسیار قابل توجه است، گفت: مردم فقیر بر روی تالاب شادگان کپرهایی را بنا کرده‌اند که از نظر وزنی بسیار سبک و در برابر گرمای شدید تابستان و بهار بسیار مقاوم است.
وی کپر را تنها سایه‌بانی که در مناطق وسیع استان‌های جنوبی کشورمان از سوی مردم به عنوان محل سکونت برگزیده شده عنوان کرد و افزود: مردم کپرنشین به همراه خانواده پرجمعیت خود در داخل کپر بدون دسترسی به امکانات رفاهی چون گاز، برق و…‌ زندگی می‌کنند.
زحمتکش ادامه داد: کپرنشینان در زندگی ساده خود از راه دامداری، ماهی‌گیری و شکار پرندگان روزگار می‌گذرانند و تعداد اندکی از آنان هستند که نخلستان خرما دارند و از این راه به امرار معاش می‌پردازند.
‌وی هدف از تولید این مستند را نشان دادن زندگی غیر‌قابل باور کپر‌نشینان برای مردم عادی جامعه دانست و ابراز داشت‌: اگر ما زندگی خود را به صورت اجمالی با این مردم مقایسه کنیم به این باور خواهیم رسید که با این شرایط دشوار هرگز نمی‌توانیم زندگی کنیم.
این کارگردان جوان زمان تصویربرداری مستند بل حور را از روز هشتم تا ۱۴ فروردین ماه سال جاری عنوان کرد و افزود: این مستند که اکنون در مرحله تدوین قرار دارد در موسسه رهاوین تولید می‌شود و هیچ گروه یا تهیه‌کننده خاصی از آن حمایت نمی‌کند.
وی ادامه داد: تصویر‌برداری این مستند در ۸۰ کیلومتری آبادان، سه‌راهه دار خوین به سمت تالاب شادگان از زندگی کپرنشینان ساکن در این تالاب صورت گرفته است.
وی به هزینه‌های تولید این اثر اشاره کرد و بیان داشت‌: در بخش تصویر برداری مستند «بل حور» حدود ۱۰ میلیون ریال هزینه شده و بخش تدوین نیز حدود ۱۵ میلیون ریال هزینه دارد که این رقم تا مرحله خروجی به ۵۰ میلیون ریال خواهد رسید.
زحمتکش با ابراز نگرانی از حمایت نشدن فیلم‌های مستند گفت: برای تولید فیلم مستند جایگاهی خاص در نظر گرفته نشده اما امروز با‌ راه‌اندازی شبکه مستند راه روشنی برای مستند‌سازان باز شده است.
به گفته زحمتکش کارگردانی این اثر را محمد عرفان منش در کنار او به صورت مشترک به عهده داشته و صدا برداری آن را محمود صادقی انجام داده است.
کارگردان مستند سینمایی بل حور، مدت زمان این اثر را حدود‌ ۲۰ دقیقه دانست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *