اعلام آمادگی البرادعی برای پذیرفتن پست نخست‌وزیری مصر

خورنا: در آستانه‌ی برگزاری انتخابات پارلمانی مصر و در حالی که فضای سیاسی این کشور همچنان تنش‌آلود است، محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیشنهاد کرد که مسئولیت نخست‌وزیری در یک دولت وحدت ملی را برعهده گیرد.

دفتر محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، شامگاه شنبه (۲۶ نوامبر/۵ آذر) بیانیه‌ای منتشر کرد که وی در آن آمادگی خود را برای برعهده گرفتن پست نخست‌وزیری در یک دولت موقت غیرنظامی اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده است که البرادعی آماده است در صورت انتصاب به چنین مسئولیتی، از نامزدی برای احراز پست ریاست‌جمهوری در مصر چشم‌پوشی کند. این تصمیم پس از دیداری که البرادعی با نمایندگان جنبش جوانان و دیگر نیروهای اپوزیسیون داشته اتخاذ شده است.

البرادعی روز شنبه همچنین با حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی مصر دیدار کرد و با او درباره‌ی اوضاع حساس کنونی به رایزنی پرداخت.

بخشی از معترضان مصری خواهان واگذاری کامل قدرت به غیرنظامیان تحت رهبری محمد البرادعی هستند. این مساله شورای عالی نظامی مصر و ژنرال‌های آن را به‌شدت زیر فشارهای سیاسی قرار داده است.

شورای نظامی اخیرا کمال جنزوری را به سمت نخست وزیر تازه‌ی مصر منصوب کرد. بخشی از جنبش اعتراضی مصر اما با این انتصاب مخالف است و جنزوری را یکی از نمایندگان رژیم پیشین در زمان دیکتاتوری حسنی مبارک می‌داند.

پس از ۹ روز تظاهرات گسترده در مصر علیه نظامیان این کشور، فعالان سیاسی و اجتماعی بار دیگر مردم را امروز یکشنبه (۲۷ نوامبر/۶ آذر) به برگزاری تظاهراتی بزرگ در میدان تحریر قاهره فراخوانده‌اند. شعار اصلی این تظاهرات «حقانیت انقلاب» اعلام شده است.

روز دوشنبه (۲۸ نوامبر) نخستین انتخابات پارلمانی آزاد پس از سرنگونی حسنی مبارک در مصر آغاز خواهد شد. ولی نتایج این انتخابات در ماه ژانویه معلوم خواهد شد، زیرا این انتخابات قرار است از نظر زمانی در چند مرحله برگزار شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *