اداره کار آبادان‌، سردرگم در اعلام آمار بیکاری

به گزارش خورنا به نقل از خبرگزاری فارس، به اداره کار و امور اجتماعی آبادان که رسیدم، همچنان حرارت و گرمای بیرون را در جسم و روح حس می‌‌کردم یک ساعتی منتظر وی شدم ، تا از جلسه‌ای که در بیرون از ساختمان اداره‌اش داشت، باز گردد.
از این که کمی دیر رسیده عذر خواهی ‌کرد، باتوجه به نرخ بالای بیکاری و وجود نیروهای غیربومی در راستای یافتن پاسخی برای سئوالات متعددی که در ذهن جوانان منطقه نقش بسته گفت‌وگو را با عبدالله پاکدامن که نزدیک به دو ماه است ریاست اداره کار و امور اجتماعی آبادان را به عهده گرفته‌ آغاز کردم.
در طول این گفت‌وگو بیشترمن گوینده بودم، برای رسیدن به اطلاعات و آمار بیکاری و جذب نیروهای بومی و غیر بومی، شکایت‌های بیمه کارگران و … تلاش می‌کردم.

* فارس: آمار بیکاری در آبادان به چه میزانی  است؟
* پاکدامن: آمار دقیقی از وضعیت بیکاری این شهرستان در دست نیست و معمولاً کاریابی‌های خصوصی آمار دقیق‌تری از این وضعیت نسبت به اداره کار می‌توانند ارائه دهند.
البته این مراکز نیز به‌طور کلی نمی‌توانند آمار دقیقی از میزان بیکاری این شهر داشته باشند زیرا تعدادی از جویندگان‌کار ثبت نام کننده دراین مراکز از طرق دیگر جذب بازار کار می‌شوند و در عین حال این مراکز را در جریان قرار نمی‌دهند.

* فارس: شرکت‌ها در صورت نیاز به نیرو از طریق اداره کار این شهرستان اقدام می‌کنند‌؟
* پاکدامن: نه این طور نیست، معمولاً ۷۰ تا ۸۰ درصد نیروهای مورد نیاز کارگاه‌ها و شرکت‌های پیمانکاری، نیروی کارگر هستند که این شرکت‌ها خود به جذب این نیروها اقدام می‌کنند.
درصورتی که در خواست نیرو از مجرای اداره کار صورت بگیرد این اداره ازطریق کاریابی‌های خصوصی به معرفی نیروها به شرکت اقدام خواهد کرد.

*فارس: فکر می‌کنید جذب نیرو از طریق اداره کار و امور اجتماعی شیوه مقبولی در جذب نیروی بومی باشد؟
*پاکدامن: جذب نیرو با همکاری اداره کار و امور اجتماعی مطمئناً مثمر ثمرتر است در صورتی که جذب نیروهای انسانی به‌وسیله شرکت‌های خصوصی و پیمان‌کاران از طریق اداره کار صورت بگیرد، میزان نیروهای بومی بیشتری جذب بازار کار می‌شوند، البته قانون و تبصره‌ای در این امر مبنی بر جذب نیروها از طریق اداره کار وجود ندارد .
*فارس: آمار جذب نیروهای بومی و غیربومی این شهرستان چقدر است؟
*پاکدامن: جمع‌آوری آمار جذب  نیروهای بومی وغیر بومی در این شهرستان در حال انجام است در همین راستا  در چند روز آینده آمار دقیق را از میزان جذب نیروهای بومی و غیربومی جمع‌آوری و ارائه خواهیم کرد.

* فارس: آیا جلسات شورای حل اختلاف وهیئت تشخیص در اداره کار و امور اجتماعی به‌صورت مستمر تشکیل می‌شود و اکثر شکایت کارگران در چه زمینه‌ای است؟
* پاکدامن: هیئت تشخیص جهت رسیدگی‌ به شکایت کارگران به‌صورت روزانه و دو بار در روز وشورای حل اختلاف در طول هفته دوبار تشکیل می‌شود.
رأی که در شورای تشخیص داده می‌شود، با اعتراض مجدد در هیئت حل اختلاف قابل پیگیری است اما رأی صادره در شورای حل اختلاف قطعی است و رسیدگی مجدد آن تنها از طریق دادگاه امکان‌پذیر است.
بیشتر شکایت‌ها در مورد سنوات معوقه، کارگران اخراجی و وضعیت بیمه کارگران است.

* فارس: کارگران شاکی از وضعیت بیمه بیشتر از چه واحدهایی شکایت دارند؟
* پاکدامن: کارگران مراکز دولتی تقریباً شکایتی از وضعیت بیمه خود ندارند اما کارگران کارگاه‌های کوچک سطح شهر بیش از کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگتر به اداره کار شکایت می‌کنند‌.

* فارس: برای کمترکردن شکایت کارگران از وضعیت بیمه‌شان چه اقداماتی انجام می‌دهید‌؟
* پاکدامن: اداره کار و اموراجتماعی بازرسانی به کارگاه‌ها و شرکت‌‌ها به‌صورت دوره‌ای و ادواری اعزام می‌کند وعلاوه بر این بازرسان تأمین اجتماعی نیز در این زمینه فعالیت دارند.

* فارس: آیا اداره کار بازرسی‌ بر تشکیل کمیته‌های حفاظت فنی در شرکت‌ها و کارخانه‌ها انجام می‌دهد؟
* پاکدامن: بله، شرکت‌ها صورت جلسات کمیته را مرتباً به اداره ارسال می‌کنند.

* فارس: چه شرکت‌ها و کارگاه‌هایی مرتباً صورت جلسات کمیته حفاظت را به اداره ارائه می‌دهند‌؟
* پاکدامن: شهرداری، اتوبوس‌رانی و بیمارستان‌ها به‌طور ماهانه صورت جلسات کمیته حفاظت ‌فنی را به اداره کار ارسال می‌کنند‌.

* فارس: پیگیری بازرسان‌کار در مورد نقص‌های‌ ‌قید شده در کمیته چگونه است ؟
* پاکدامن: بازرسان اداره کار موارد نقص‌ ذکرشده را به آن شرکت‌ها تذکر می‌دهند.

* فارس: چه برنامه‌هایی برای کاهش بیکاری درشهرستان در دست اجرا دارید؟
* پاکدامن: جمع‌آوری آمار نیروی‌های بومی و غیربومی که البته این برنامه در سطح استان در حال اجرا است.
همچنین در پی ارائه تدابیری هستیم که کارگران بومی بیشتر جذب بازار کار در این شهر شوند.
این مسئله از طریق ملزم کردن کارخانه‌ها و شرکت‌ها به جذب نیرو از طریق کاریابی‌های زیر نظر اداره کاروامور اجتماعی آبادان امکان‌پذیر است. همچنین برای کاهش شکایت کارگران به اداره کار، سعی در توجه بیشتر شرکت‌ها و کارگاه‌ها به قوانین قانون کار داریم.