نماینده سنندج: هیات رئیسه مجلس بازی موش و گربه راه انداخته است تا جلوی سؤال از احمدی‌نژاد را بگیرد

خورنا: یکی از نمایندگان طراح سوال از احمدی‌نژاد هدف از این سوال را حفظ آبروی مردم و مجلس خواند و افزود: ما به دنبال زهرچشم گرفتن از رئیس‌جمهور یا خارکردن او نیستیم.

عبدالجبار کرمی با بیان اینکه از میان ۱۰۰ نماینده امضا‌کننده این طرح فقط ۱۴ نفر امضای‌شان را پس گرفته بودند، گفت: اما تلاش​های هیات‌رئیسه باعث شد تا دیگر نمایندگان نیز قید امضا ذیل این طرح را بزنند.

وی درخصوص اقدام هیات‌رئیسه در کاهش امضاهای طراحان و تلاش دوباره طراحان برای جمع‌آوری گفت: هیات‌رئیسه بازی موش و گربه با طراحان سوال از رئیس‌جمهور راه‌انداخته است. در این بازی تا طراحان سه نفر به امضا‌کنندگان اضافه کرده و آن را به نصاب می​رسانند، هیات رئیسه سه نفر را کم می​کند و باز می​گوید نصاب ندارد. اما این بازی موش وگربه تا کی باید ادامه یابد؟

نماینده سنندج با تاکید بر اینکه هیات‌رئیسه باید بگوید که چه نمایندگانی امضایشان را پس گرفته​اند، افزود: یکی از توجیهات هیات رئیسه برای عدم اعلام اسامی این است که نماینده​ها راضی نیستند اسمشان فاش شود. اگر نمایندگان با ادله قابل قبولی امضاهایشان را پس گرفته​اند، پس چرا فکر می​کنند کار زشتی کرده​اند و نمی​خواهند اسمشان افشا شود؟

این نماینده مجلس که هیات‌رئیسه را بی​تعهد و بی​تقید می​خواند، متذکر شد: هدف از سوال از رئیس‌جمهور حفظ آبروی مردم و مجلس است، نه بی آبرو کردن دولت و رئیس آن. ما به دنبال زهرچشم گرفتن از رئیس‌جمهور یا خارکردن او نیستیم. ما حرمت شخصی افراد را حفظ می​کنیم و تنها می​خواهیم که آقای احمدی​نژاد به دلیل سمت حقوقی​شان پاسخ‌گوی مجلس باشند تا مشخص شود که مجلس در راس امور است. در حال حاضر دولت ادعا دارد که خودش در راس امور است، در حالی که این موضوع مغایر قانون اساسی و دموکراسی است و روحیه دیکتاتور مآبانه دولت را نشان می​دهد.

کرمی که معتقد بود این کار هیات رئیسه در میان مردم بازتاب منفی دارد، ادامه داد: اعضای هیات رئیسه به دلیل سوگندی که خورده​اند، مدیون مردم حوزه انتخابیه​شان هستند. تلاش پیاپی برای کم کردن امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهور نشان‌دهنده تمسخر نمایندگان از سوی هیات رئیسه است. اگر قرار باشد که از رئیس‌جمهور سوال نکنیم، یا اگر طرحی را امضا کردیم، امضایمان را پس بگیرند و مقابله به مثل کنند، پس فرق نماینده با صندلی اش در مجلس چیست؟ اگر نفس «طرح سوال از احمدی‌نژاد» برای آن است که هیات رئیسه مجلس مانع آن شود، پس باید به عقل قانون گذار شک کرد!

او که معتقد بود برای یک نماینده کریه است که طرحی را امضا کند و بعد آن را پس بگیرد، افزود: ما هم برای مواجهه با این رویکرد هیات رئیسه راهکار داریم، اما چون فضا به گونه​ای است که هر اقدامی را اقدام علیه نظام و تشویش اذهان عمومی می​نامند، به صلاح نیست که کاری بکنیم.

کرمی که می‌گفت همه ۸۵ امضا کننده طرح سوال از رئیس‌جمهور به او گفته​اند امضاهایشان را پس نگرفته​اند، گفت: پس یا هیات رئیسه دروغ می​گوید که تعداد امضاها ۶۹ تا شده یا برخی از این نمایندگان رویکرد منافقانه دارند. کسانی که امضایشان را پس گرفته​اند یا بدون فکر آن را امضا کرده​ بودند و یا در حال حاضر تطمیع یا تهدید شده​اند که امضایشان را پس گرفته​اند. هیچ یک از این دلایل نیز زیبنده یک نماینده که باید عصاره فضایل ملت باشد، نیست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *