اختلاف‌نظر دو عضو کمیسیون امنیت ملی درباره گرین‌کارت‌داشتن آقاتهرانی

خورنا: محمد کرمی​راد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مجلس و کمیسیون امنیت ملی روی تابعیت دوگانه داشتن مسئولین حساس شده و در صدد آن هستیم که اگر اشکالاتی از قانون در گذشته هست آن را به سرعت برطرف و چارچوب آن را مشخص کنیم.

وی در عین حال افزود: آقا‌تهرانی که اگر چه گرین‌کارت و تابعیت دوگانه دارد، اما یک شخصیت علمی، مذهبی و قوی هستند که سال‌ها در خارج از کشور منشأ اثر و خیر بوده است. ایشان صلاحیتش برای انتخابات تأیید شد و الان نماینده مردم است و مطمئن هستیم به نظام و ولایت و به کشور و به نظام خیانت نمی‌کند و نخواهد کرد؛ این فرق می‌کند با مدیری که تابعیت دوگانه داشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آقای آقاتهرانی گرین‌کارتی از قبل داشته و رسم بوده، برای اینکه ایشان بتواند اقامت دائم‌ بگیرد. ما الان باید قانون بگذاریم تا مشخص شود کسانی که گرین‌کارت دارند حد و مرزشان چیست. الان باید پرسید آیا ما مشخص کردیم حد و مرز کسی که گرین‌کارت دارد کجاست؟

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه شما فرمودید آقاتهرانی با اینکه گرین کارت دارد به کشور و به نظام خیانت نمی‌کنید، آیا شما این تضمین را می‌دهید که کسی که گرین کارت و شناسنامه کشور دیگر را دارد به آن کشور خدمت نکرده و به نظام جمهوری اسلامی هم خیانت نکند؟، گفت: این باید آثار و قواعدش مشخص شود؛ من چه کاره‌ام که تضمین دهم؟ من می‌گویم قرائن و شواهدی باشد تایقه‌اش را بچسبیم. به نظرم ایشان شخصیتش بالا‌تر از این است که ظن و گمانی داشته باشیم.

اما سیدحسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسی که شناسنامه ایرانی و آمریکایی را همزمان دارد طبیعتاً به آمریکایی‌ها هم خدمت می‌کند، در واکنش به گرین‌کارت‌داشتن آقاتهرانی نماینده تهران در مجلس گفت: به هر حال تابعیت مضاعف داشتن از نظر قانون مدنی و قانون اساسی ما منتفی است و دارنده آن متخلف است.

وی در پاسخ به این سؤال که نظر شما در خصوص گرین کارت داشتن آقای آقاتهرانی نماینده تهران در مجلس، چیست؟ گفت: به هر حال تابعیت مضاعف داشتن از نظر قانون مدنی و قانون اساسی ما منتفی است و دارنده آن متخلف است و باید بیاید تکلیف تابعیتش را روشن کند؛ این خسارتش خیلی زیاد است و هر کسی که می‌خواهد باشد فرقی نمی‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *