مشروح گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم خوزستان/ روحانی به مردم خوزستان چه گفت؟

خورنا: رئیس جمهور در گفت و گویی تلویزیونی به صورت زنده با مردم استان خوزستان گفت و گو کرد و به تشریح سفر خود به خوزستان پرداخت.
رئیس جمهور در گفت و گویی تلویزیونی به صورت زنده با مردم استان خوزستان گفت و گو کرد و به تشریح سفر خود به خوزستان پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آخرین برنامه دومین روز سفر خود به خوزستان در گفت و گویی تلویزیونی با مردم خوزستان که از طریق شبکه استانی صدا و سیمای مرکز خوزستان به صورت زنده پخش شد، اظهار کرد: در ابتدا لازم می دانم خدمت همه مردم عزیز کشورم سلام عرض کنم، به ویژه به مردم عزیز خطه شهیدپرور و مقاوم خوزستان و همچنین عید ولادت با سعادت پیامبر (ص) و امام صادق (ع) را به ملت بزرگ ایران تبریک می گویم. همچنین لازم می دانم از صدا و سیمای استان به دلیل نقشی که در دفاع مقدس داشته و در آن روزهای بسیار سخت اخبار استان را منتشر می کرد و رادیو آبادان زیر موشک باران و گلوله های خمپاره مقاومت کردند و نگذاشتند صدای مردم این دیار خاموش شود تشکر کنم. از شهدای صدا و سیمای استان که به معبود شتافتند نیز یاد می کنم و به همه شهدای استان در دفاع مقدس و امام شهدا سلام و درود می فرستم.
وی افزود: مردم ما می دانند که انتخابات ۲۴ خرداد از سوی مقام معظم رهبری از پیش به عنوان حماسه سیاسی عنوان شد و مردم این حماسه را آفریدند. حماسه های ملت ایران در این استان آفریده شده و خوزستان استان مقاومت و ایستادگی و مشهد شهدای دفاع مقدس است. بنده در روزهای ابتدایی جنگ به اهواز آمدم و در آن روزها شهر خیلی خلوت بود و دشمن تا پشت دیوارهای شهر آمده بود. در دفاع مقدس این استان دین خود را ادا کرده و شهرهای این استان مانند خرمشهر و آبادان و دزفول و بستان سمبل مقاومت هستند. مردم با همت بلند خود ایستادگی کردند و دشمن را از این سرزمین راندند و شیرین ترین روز برای این مردم روز آزادی خرمشهر بود و چیزی شبه پیروزی انقلاب، مردم آن روز را جشن گرفتند.
روحانی در خصوص سفرهای دولت به استان ها، تصریح کرد: دولت و شخص رئیس جمهور باید به بخش های مختلف کشور سر بزند و وضع اجرا را از نزدیک ببیند. رئیس دولت نمی تواند خاطر آسوده باشد و باید به دیدار مردم برود و حرف ها را بشنود. این سفرها بیشتر برای شنیدن است و می خواهیم از مردم نظراتشان و طرح ها و حتی گله های آنها را بشنویم و همه اینها برای ما زیباست. رئیس جمهور شانی ندارد جز به عنوان منتخب ملت و این انتخاب از سوی مردم است و باید از مردم شنید و درس گرفت و با نظرات مردم راه را تشخیص داد و با تشویق مردم دلگرم شد. این سرکشی ها برای دولت ضروری است.
رئیس جمهور ادامه داد: پس از استقرار دولت لازم بود که سفر به نقاط مختلف کشور آغاز شود. التبه سفر تنها در قالب دیدار استانی تنظیم نمی شود و هر زمان که لازم باشد به هر نقطه کشرو سفر انجام می شود، مانند سفر به بوشهر که پس از زلزله و به دلیل ضرورت انجام شد و در آینده نیز رئیس جمهور و وزرا هر زمان لازم باشد به هر نقطه کشور سفر می کنند. در سفرها بیشتر بنا بر شنیدن و دیدن و گوش دادن است.
 روحانی پس از برقراری ارتباط زنده با مسجدسلیمان و مطرح شدن مشکلات این شهر از سوی مردم، تصریح کرد: قطعا باید به معضلات شهرستان مسجدسلیمان رسیدگی شود. در این منطقه به دلیل مشکلاتی که در گنبدهای گازی ایجاد شده، مسائلی برای مردم ایجاد شده که باید به این موارد رسیدگی شود. موضوع اشتغال نیز یک مساله عام در کشور است و سراسر کشور با این مشکل مواجه است. خوزستان سرزمین فرصت ها است و کشاورزی بخشی از فرصت های این استان است. کشاورزی در این استان فرصت های عظیمی را ایجاد کرده و با وجود آب و هوا و منابع آبی مناسب در خوزستان، شرایط مناسبی برای کشاورزی وجود دارد. از لحاظ صنعت و گردشگری نیز جاذبه های فراوانی در خوزستان وجود دارد و رودخانه ها و بندرگاه های متعدد فرصت های بسیاری را در خوزستان ایجاد کرده است.
رئیس جمهور اظهار کرد: از برنامه های اصلی دولت در زمینه اقتصاد، رسیدگی به اشتغال است و اشتغال در کنار توسعه ایجاد می شود. در ۵ ماه گذشته دولت یک گام کوچک برداشته و طبق آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار، در کل در بحث بیکاری در کشور مقداری کاهش را مشاهده می کنیم و میزان ۲.۱ که از سوی مرکز آمار به عنوان کاهش بیکاری اعلام شده قابل ملاحظه است. در مسجدسلیمان نیز طرح هایی در این زمینه تعریف شده که انشاالله موجب توسعه اشتغال خواهند شد.
وی در خصوص موضوع رسیدگی به جاده ها و مسیرهای حادثه خیز استان خوزستان خاطرنشان کرد: در این زمینه مسیرها و جاده های خطرناک خوزستان بررسی شده و امروز نیز وزیر راه گزارشی در این زمینه به بنده ارائه کرد و در این گزارش مشخص شده که برای حل مشکلات در این زمینه به چه میزان اعتبار نیاز است. بخشی از این مشکلات در اعتبارات سال آینده پیش بینی شده و بر اساس گزارش وزیر ۶۰ میلیارد تومان برای سال آینده پیش بینی شده است که البته کافی نیست و اگر بخواهیم قدم جدی تری برداریم باید منابع دیگر اختصاص دهیم. قطعا دولت برای رفع این مشکل برنامه هایی دارد.
روحانی در خصوص موضوع گردشگری در استان خوزستان گفت: در این زمینه چند کار باید انجام شود. دولت باید زمینه ها را فراهم کند که بخشی از آن در جاده و بخشی در خط آهن و فرودگاه ها و مسایل مختلف است. بخشی را دولت باید سرمایه گذاری کند و در بخشی از کار نیز باید بخش خصوصی وارد عمل شود. در بحث گردشگری عمدتا مردم و بخشی خصوصی باید وارد میدان شوند و البته زیرساخت ها را نیز دولت بر عهده می گیرد. اکنون بخش زیادی از گردشگری در کشور ما به ویژه از سوی کشورهای همسایه گردشگری زیارتی و تجاری است و باید گردشگری سلامت و سیاحت نیز تقویت شود. استان خوزستان و مناطقی مانند شهرستان باغملک نیز زمینه ها و جاذبه های فراوانی در این بخش دارد.
وی در خصوص تصمیمات دولت در بخش کشاورزی اظهار کرد: دولت مصمم است که در زمینه موضوع کشاورزی خوزستان در این سفر گام های بلندی را بردارد و این را به مردم قول داده ایم. در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان در سال ۷۵ تصمیمی گرفته شد تا بخشی از زمین های حاصلخیز استان آماده کشت شود. دولت های قبل هم قدم هایی در این زمینه برداشتند و سدها و کانال هایی ایجاد شد، ولی برای رسیدن به مقصد نهایی راه درازی در پیش است. در این زمینه اگر به بودجه سنواتی اتکا کنیم، ۱۷ سال دیگر هم می گذرد و طرح اجرایی نمی شود. در زمینه اصل مساله آب سرمایه گذاری خوبی انجام و سدهایی ساخته شده و زمین های حاصلخیزی بسیاری هم در استان  وجود دارد که باید آماده کشاورزی شوند. در چنین شرایطی یا باید تدریج را دنبال کنیم و دو دهه منتظر بمانیم و یا اینکه اقدامی ضربتی انجام دهیم. در زمینه موضوع کشاورزی در خوزستان طرح دولت سه ساله است تا در نهایت طرح کشاورزی خوزستان نهایی شود و ۵۵۰ هزار هکتار زیر کشت قرار بگیرد. اعتبارات لازم برای اجرای این طرح بزرگ را آماده می کنیم و وزرای جهاد کشاورزی و نیرو هم قول داده اند که ظرف سه سال این طرح را با همکاری اجرایی کنند.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود که با اجرای این طرح و به زیر کشت رفتن ۵۵۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی خوزستان ۳۰۰ هزار فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شود و استان خوزستان حیات جدیدی پیدا کند.
روحانی گفت: در خصوص موضوع آب شرب نیز باید گفت که طرحی عمومی برای تامین آب شرب کل استان وجود دارد و در دولت های گذشته نیز قدم های خوبی برداشته شده است. در ۵ ماه گذشته نیز تلاش خوبی برای تکمیل طرح ها در این زمینه انجام شده است و طبق قولی که وزیر نیرو امروز در جلسه کارآفرینان دادند، آب شرب مناسب تا پایان هفته آینده در اختیار مردم شهر اهواز قرار می گیرد. تامین آب شرب بقیه شهرهای استان هم در دستور کار است و طبق برنامه آنها را پیش می بریم. طرح آب شرب برخی شهرستان ها تا پایان سال آینده نهایی می شود و برخی طرح ها ممکن است در سال بعد ادامه یابد. آب شرب حق مردم است و دولت به جد دنبال می کند و موضوع آب جزء اولویت های این دولت است.
وی در پاسخ به مسایل مطرح شده از سوی برخی مخاطبان این برنامه زنده در خصوص صنعتی شدن دامپروری در خوزستان، تاکید کرد: در این بخش باید به سمت صنعتی شدن پیش برویم و دولت نیز هر جا نیاز به کمک باشد وارد عمل می شود.
رئیس جمهور با اشاره به تصمیم دولت برای تبدیل شهرهای آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد، ادامه داد: در این سفر تصمیم بر این شد که آبادان و خرمشهر منطقه آزاد اعلام شوند که امیدواریم این کار موجب رونق هرچه بیشتر این دو شهر و کل استان خوزستان شود. در این زمینه تقاضاهای زیادی در کل کشور وجود دارد که باید بررسی شوند و هر جا در چارچوب سیاست ها باشد، این کار انجام می شود.
رئیس جمهور در خصوص معضل تالاب های خوزستان و مشکلاتی که این تالاب ها با آنها مواجه اند، گفت: موضوع حفاظت از تالاب ها مساله ای است که دولت دنبال خواهد کرد و در کل کشور در این زمینه مشکلاتی وجود دارد و حق آبه تالاب ها مدنظر نبوده است و در وهله اول باید حق آبه همه تالاب ها به رسمیت شناخته شود. بحث مشکلات زیست محیطی تالاب ها نیز مشکل بزرگی است که در کشور وجود دارد و در خوزستان نیز با این مساله مواجه هستیم. رودخانه کارون نیز با معظل رهاسازی فاضلاب مواجه است که در این زمینه و برای حل مشکل طرح هایی در بخش فاضلاب و ایجاد تصفیه خانه مدنظر است و اعتبارات لازم نیز در این بخش تامین می شود. موضوع تصفیه خانه فاضلاب شهر اهواز تا سال آینده نهایی می شود.
وی اظهار کرد: در خصوص پسماندهای صنعتی نیز لازم است همه صنایع به این مساله توجه کنند، زیرا توسعه بدون توجه به محیط زیست، پایدار نخواهد بود. تالاب شادگان نیز دارای ظرفیت های بسیاری در بخش هایی مانند اشتغال و گردشگری دارد و این مساله از مواردی است که پیگیری خواهد شد.
روحانی در پاسخ به سوال مخاطبی در خصوص اختصاص سهم درآمدهای نفتی به مناطق نفتخیز و برنامه دولت در این زمینه، گفت: این موضوع را قانون مشخص کرده و اگر لایحه ای لازم باشد تقدیم مجلس می شود.
وی در پاسخ به ارتباطات صوتی و تصویری با مردم در شهرهای مختلف استان گفت: دزفول شهر مقاومت است و بنده در سال های دفاع مقدس شاید ده ها بار به این شهر سفر کرده ام. استان خوزستان و شهر دزفول و مناطق جنگی خوزستان را خوب می شناسم و شهرستان ماهشهر هم جزء شهرهایی است که دو ماه در آن شهر زندگی کرده ام. در خصوص اشتغال و کشاورزی در دزفول باید گفت که در بحث اشتغال باید کارآفرینان وارد عمل شوند. در بحث اشتغال اول باید فرهنگ کار در مردم زنده شود و هیچ کسی کار را ننگ نداند. کار و هر شغلی که برای توسعه کشور باشد افتخار است. بخشی از اشتغال ما در اختیار برادران ما از کشور همسایه افغانستان است و بالای ۱۰۰ هزار نفر در کارهای ساختمانی متخصص شده اند. ابتدا باید کار را به افتخاری بزرگ تبدیل کنیم و بخشی از معضل باید از این طریق رفع شود. بخش هایی از زیربناها را هم دولت در حال آماده کردن است و در زمینه فعال شدن بخش اقتصادی، دولت برای کل کشور برنامه دارد و اشتغال، موضوع اصلی دولت است.
رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت های شهرستان دزفول در بخش کشاورزی و صادرات گل، اظهار کرد: گل و صیفی جات بسیاری در این منطقه تولید می شود و سبزیجات دزفول در فصلی از سال که خیلی از مناطق کشور محصول ندارد تولید می شود و این امکان خوبی است. در این زمینه مردم باید فعال شوند و دولت هم باید کمک کند. در بحث گردشگری نیز در شهرستانی مانند شوش جاذبه های بسیاری وجود دارد و مقبره دانیال نبی (ع) در این منطقه است و آثار باستانی فراوانی در شوش دیده می شود. حتما در این زمینه تلاش می کنیم و به معاونت ریاست جمهوری هم در زمینه احیاء آثار باستانی منطقه و رونق گردشگری در کشور تاکید شده است.
روحانی در خصوص مطالب مطرح شده از سوی برخی مردم و ساکنان شهرهای ماهشهر و امیدیه در خصوص اشتغال نیروهای بومی منطقه، تاکید کرد: در فرصت برابر در همه استان ها باید به مردم بومی اولویت بدهیم. تبعیض باید به طور کامل در کشور برداشته شود؛ هم تبعیض قومیتی و هم تبعیض جنسیتی و بین مرد و زن باید فرصت برابر ایجاد شود تا از همه نیروها استفاده شود. مردم معدن های الماس و طلا هستند و استعدادهای فراوانی در کشور وجود دارد. با توجه به گام های مثبتی که در بخش سیاست خارجی برداشته شده است،  صنعت پتروشیمی در چند روز آینده و با برداشته شدن تحریم ها جهش بزرگی خواهد داشت. تحریم زنجیره هایی بوده که از سوی دشمنان بر روی اقتصاد کشیده شده بود و اولین قدم در زمینه برداشته شدن تحریم ها در بخش پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه و خودروسازی خواهد بود و به این ترتیب پتروشیمی جان تازه ای می گیرد. باید به اشتغال نیروهای بومی اولویت بدهیم و در صورت شرابط برابر بومی ها اولویت دارند.
وی ادامه داد: همه مواردی که در طول این سفر از سوی مردم مطرح شد را به استاندار دستور می دهیم که پیگیری کند و مشکلات را حل و فصل شود و آنچه باید به تهران منتقل شود، انتقال داده شود و اگر لازم شد نیز یک جلسه هیات دولت را به استان خوزستان اختصاص می دهیم. بحث جاده اندیمشک به اهواز و مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد نیز از سوی برخی مردم مطرح می شود. مسیر بندر امام تا تهران بسیار مهم است و بخشی از این مسیر دو بانده نیست که همین مسیر اندیمشک به اهواز است و این موضوع در برنامه های دولت قرار دارد و حل آن را پیگیری می کنیم، زیرا این مسیر برای استان و از لحاظ ملی اهمیت دارد. در قدم اول به دنبال جذب بخش خصوصی و سرمایه گذاری مردم خواهیم بود و اگر در این زمینه توفیقی حاصل نشد، دولت منابع لازم را تامین می کند.
روحانی گفت: ۱۲۹ طرح عمرانی برای سال آینده و در بودجه ۹۳ دیده شده که از سوی دولت دنبال می شوند. پروژه های بسیاری در کشور داریم که اگر قرار باشد همه آنها عملیاتی شوند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و در نتیجه باید اولویت بندی کنیم. این مساله برنامه دولت است و در واقع اولویت بندی هنر دولت است. در مناطقی مانند چذابه و دشت آزادگان نیز باید بخش صادرات فعال تر شود و این موضوع مورد تاکید دولت است. نه تنها در زمینه صادرات، بلکه در بخش محیط زیست در این منطقه با یک اقلیم مواجه هستیم که بخشی در ایران و بخشی در عراق و بخشی در کشورهای دیگر همسایه است. برخی مسایل را به صورت کل اقلیم باید ببینیم، مثل موضوع ریزگردها که زمانی حل می شود که عراق و عربستان همکاری کنند، زیرا منشا آن از مناطق خارج از ایران است و برای حل آن نیز به یک رابطه راهبردی با همسایگان نیازمندیم.
وی در خصوص موضوع سد گتوند و مشکلاتی که پس از احداث آن برای منطقه ایجاد شده است، افزود: موضوع گتوند از ابتدای دولت مایه نگرانی ام بود و دنبال این مساله بودم. مردم درست می گویند و این سد مشکلاتی ایجاد کرده و در حالی که سد گتوند باید سد امید باشد، متاسفانه عامل نگرانی برای منطقه شدهاست. در این خصوص دستور می دهم موضوع در دولت به دقت مساله بررسی شود و یک گزارش کامل به ملت خواهیم داد. موضوع دوم نیز دنبال کردن راه حل ها است و در این بخش نیز طرح ها و راه حل ها را تکمیل می کنیم.
رئیس جمهور در پاسخ به صحبت های شهروندی که از شهرستان باوی با برنامه ارتباط برقرار کرده بود، عنوان کرد: شهرستان باوی با نام شهید هاشمی اجین است و بنده با این شهید بزرگوار در دوران دفاع مقدس رفاقت بسیاری داشتم و به روح این شهید بزرگوار درود می فرستم. بحث فاضلاب در استان مشکل بزرگی است و طرح ساماندهی فاضلاب در استان را دنبال می کنیم و در حد بودجه ای که در اختیار است در سال آینده این موضوع پیگیری می شود. شهرستان های جدید التاسیس و اینکه منطقه ای به شهرستان تبدیل شود این به معنای حل مشکل نیست و به وزیر کشور دستور می دهم مشکلات این مناطق را دنبال کند. در این بخش نیز ممکن است درخواست هایی وجود داشته باشد که دولت پیشنهادهای جدید را بررسی می کند.
وی در خصوص تلفات جاده ای در استان خوزستان گفت: مشکلات موجود در بخش جاده ای استان خوزستان به دقت بررسی شده و بخشی از این مشکلات در بودجه سالا آینده دیده شده و اگر منابعی دیگری هم تامین شود، حل مشکل تسریع می شود. حل مسایل جاده ای بسیار مهم است، زیرا با جان مردم در ارتباط است و در همه کشور نیز این مساله مطرح است. در خصوص مشکلات شهرهای آبادان و خرمشهر نیز دو اقدام اساسی باید انجام شود که نخست تبدیل این شهرها به منطقه آزاد و دوم رسیدگی به اروند است. در خصوص پاکسازی و لایروبی رودخانه اروند به شدت به دنبال این هستیم که با دولت عراق به توافق برسیم، زیرا لایروبی این رودخانه به کشاورزی و تجارت منطقه کمک می کند. دولت در قبال استان خوزستان و شهر خرمشهر احساس دین می کند و امیدوارم بتوانیم ادای دین کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و معضلات موجود در بخش بهداشت و درمان استان خوزستان، تاکید کرد که به وزیر بهداشت دستور خواهد داد که مسایل را تا حل همه مشکلات در این بخش پیگیری کند.
وی در خصوص رودخانه کارون گفت: احیای کارون به دو اقدام نیاز دارد؛ یک بحث آلودگی کارون است که با اجرای طرح فاضلاب و جلوگیری از ورود پسماندها دنبال می شود و دوم موضوع انتقال از سرشاخه ها بود که دولت و شورای عالی آب تصمیم گرفته که فقط آب آشامیدنی از سرشاخه ها به استان های دیگر برود تا از این طریق رودخانه کارون احیا شود.
روحانی در خصوص تبدیل مناطقی دیگر از استان به منطقه آزاد گفت: فعلا تصمیم بر این است که آبادان و خرمشهر منطقه آزاد شوند و بقیه موارد بررسی می شود. بدون اینکه کار کارشناسی بر روی موضوعی انجام شود قولی نمی دهم و در هر مورد که قول بدهم به این معنی است که کار کارشناسی بر روی آن موضوع انجام شده و در نتیجه تا عملی شدن آن را پیگیری می کنم.
روحانی گفت: ۱۲۹ طرح و پروژه در حال پیگیری است که برخی ها از آنها از طریق فاینانس تامین مالی شده اند، مانند نیروگاه بهبهان، آلومینیوم و پتروشیمی مسجد سلیمان و فولاد شادگان و اندیمشک و مردم مطمئن باشند دولت در حد توان همه پروژه ها را دنبال می کند.
وی در پایان تاکید کرد: از مهمان نوازی مردم شریف خوزستان سپاسگذاری و تشکر می کنم و بابت تاخیری که به دلیل شرایط جوی در روز ورود به استان پیش آمد از مردم عذرخواهی می کنم. به مردم استان قول می دهم که دولت همه توان خود را به کار بگیرد و ارتباط ما با مردم از طریق استاندار و فرمانداران همیشگی خواهد بود. طرح هایی که در این سفر قول داده شد عملیاتی می شوند، زیرا آن چیزی را قول دادیم که فکر و مطالعه کرد ایم و انشاالله انجام می دهیم. توسعه اصلی استان دست مردم است که باید به صحنه بیایند و سرمایه گذاری کنند و دولت هم امور زیربنایی را دنبال می کند. اکنون شرایط از نظر سیاسی و اجتماعی و بین المللی مناسب است و همه باید از این فرصت بهره برداری کنند.