هشدار به مشترکان تلفن همراه

: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخصوص تماس افراد ناشناس با مشترکان تلفن همراه به عنوان مهندسان مخابرات هشدار داد.

چندی است که برخی افراد ناشناس با معرفی خود به عنوان مهندسان مخابرات برای بررسی خطوط مشترکان موبایل با آنها ارتباط برقرار می‌کنند که ممکن است قصد هک کردن گوشی موبایل افراد را داشته باشند.

در این راستا حسن رضوانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام هشدار در رابطه با این تماس‌های مشکوک با مشترکان موبایل اظهار داشت: درصورتی که افراد ناشناس با معرفی خود به عنوان مهندس یکی از اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه و برای بررسی خط مشترک با افراد ارتباط برقرار می‌کنند مشترکان باید توجه داشته باشند که مطلقاً از دریافت رمز از تماس گیرنده و شماره‌‌گیری با تلفن و یا واردکردن کد خودداری کنند چرا که امکان انتقال هزینه ارتباط، هک کردن گوشی تلفن و یا خطر دسترسی به اطلاعات سیم‌کارت آن مشترک وجود دارد.

وی افزود: مشترکان در صورت مواجهه با چنین تماس‌هایی باید شماره تماس‌گیرنده را ثبت و به بخش شکایات سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی “دفتر بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخ‌گویی” ارسال کنند.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری درباره خطرات وارد کردن کد اعلام شده از سوی تماس‌گیرنده نیز گفت: مطابق بررسی‌های بعمل آمده با وارد کردن کدی که به مشترک اعلام می‌شود، تماس مجددی با وی برقرار شده و در نمایشگر گوشی واژه xalan نمایش داده می‌شود که درصورت وصل تماس، ویروسی به گوشی وارد می‌شود و باعث حذف اطلاعات گوشی و سیم‌کارت – IMSI وIMEI – شده و موجب قطع ارتباط با شبکه می‌شود و مشترک برای تماس مجبور خواهد بود گوشی دیگری خریداری کند.