معمر قذافی در شهر سرت کشته شد+عکس

خورنا: شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی به صورت زنده در حال پخش گزارش‌هایی هستند که در آن گفته می‌شود معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی که ۴۲ سال بر این کشور حکومت می‌کرد، روز پنج‌شنبه در جریان یک درگیری در شهر سرت کشته شده است.

ghazafi-t.jpg

شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی به صورت زنده در حال پخش گزارش‌هایی هستند که در آن گفته می‌شود معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی که ۴۲ سال بر این کشور حکومت می‌کرد، روز پنج‌شنبه در جریان یک درگیری در شهر سرت کشته شده است.

اخبار مربوط به کشته شدن قذافی هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است. شکبه‌های تلویزیونی بین‌المللی به صورت زنده در حال پخش گزارش‌هایی هستند که در آن گفته می‌شود معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی که ۴۲ سال بر این کشور حکومت می‌کرد، روز پنج‌شنبه در جریان یک درگیری در شهر سرت کشته شده است.

اخبار مربوط به کشته شدن قذافی هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالمجید، عضو شورای ملی انتقالی لیبی گفته است: «معمر قذافی دستگیر شده است. او از ناحیه دو پا زخمی شده است… او را با آمبولانس به بیمارستان برده‌اند.»

به گفته این عضو شورای انتقالی، معمر قذافی در حالی که قصد فرار از محل اختفای اش را داشته توسط هواپیماهای ناتو مورد حمله قرار گرفته است.

عبدالمجید گفته است که در جریان این حمله ابوبکر یونس جبر، فرمانده نیروهای مسلح معمر قذافی نیز کشته شده است.

در عین حال عبدالحکیم الجلیل، از فرماندهان شورای ملی انتقالی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز از دستگیری موسی ابراهیم، سخنگوی معمر قذافی خبر داده است.

همچنین شبکه تلویزیونی «لیبی آزاد» از مرگ معمر قذافی خبر داده و افزوده است که معتصم، پنجمین پسر معمر قذافی و عبدالله السنوسی، رییس پیشین سازمان اطلاعاتی لیبی نیز در سرت دستگیر شده و به مصراته منتقل شده‌اند.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یک فرمانده نظامی شورای ملی انتقالی لیبی گزارش داده است که معمر قذافی پس از دستگیری بر اثر جراحات وارده کشته شده است.

عبدالکریم بلحاج تاکید کرده است: «معمر قذافی از ناحیه سر نیز زخمی شده بود… تیراندازی شدیدی علیه گروه او (قذافی) در جریان بود و معمر قذافی کشته شد.»

خبرگزاری فرانسه در این خصوص تصویری منتشر کرده که در آن فردی زخمی که به نظر می‌رسد معمر قذافی باشد مشاهده می‌شود.

یکی دیگر از فرماندهان شورای ملی انتقالی در سرت به شبکه خبری الجزیره گفته است: «بله، معمر قذافی دستگیر شده است، اما ما هنوز مطمئن نیستیم که او زنده است یا نه.»

در عین حال به گزارش آسوشیتد پرس، سخنگوی ارشد و سخنگوی نظامی شورای ملی انتقالی تأکید کرده اند که گزارش‌ها پیرامون دستگیری معمر قذافی تایید نشده هستند.

همچنین وب‌سایت شبکه تلویزیونی «اللیبیه»، که توسط حامیان معمر قذافی اداره می‌شود، گفته است که خبر «دستگیری یا مرگ» معمر قذافی «بی‌اساس» است و معمر قذافی از سلامت جسمانی برخوردار است ایالات متحده نیز گفته است که نمی‌تواند خبر دستگیری معمر قذافی را تأیید کند.

بت گاسلین، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما گزارش‌های رسانه‌ها را دیده‌ایم اما نمی‌توانیم آن‌ها را تأیید کنیم.»

در همین حال، شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از منابع خبری خود از کشته شدن معمر قذافی در یک درگیری خبر داده است.

در این میان دمیتری مدودیف، رییس‌جمهور روسیه گفته است که مردم لیبی باید در مورد سرنوشت معمر قذافی تصمیم بگیرند.

به گزارش یک خبرگزاری ایتالیایی، سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر ایتالیا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که جنگ در لیبی به پایان رسیده است.

در عین حال سخنگوی نظامی شورای ملی انتقالی می‌گوید که شهر سرت، «تقریبا» به‌طور کامل به دست مخالفان معمر قذافی افتاده است و این در حالی است که نیروهای شورای ملی انتقالی در شهر سرت، آخرین پایگاه عمده معمر قذافی گفته اند که کنترل کامل شهر را در دست گرفته‌اند.

عبدالرحمن بوسین، سخنگوی نظامی شورای ملی انتقالی، روز پنج‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه با اظهار اینکه «شهر (سرت)‌تقریبا آزاد شده است» خاطر نشان کرد که از شدت درگیری‌ها کاسته شده و نیروهای شورای انتقالی در حال پاکسازی آخرین منطقه این شهر از نیروهای حامی معمر قذافی هستند.

این در حالی است که سرهنگ یونس الابدالی، فرمانده عملیات در بخش شرقی سرت به خبرگزاری رویترز گفته است: «سرت آزاد شده است. هیچ یک از نیروهای قذافی اینجا حضور ندارند.»

در عین حال یک فرمانده دیگر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز تأکید کرده است که شهر سرت به طور کامل به دست مخالفان معمر قذافی افتاده است.

یکی دیگر از اعضای شورای ملی انتقالی نیز به آسوشیتدپرس گفته است: «نیروهای ما کنترل آخرین منطقه سرت را نیز در دست گرفته‌اند… شهر آزاد شده است.»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *