آیت الله هاشمی رفسنجانی: ماجرای کره شمالی برای فشار آوردن بر ایران است

خورنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان نظر خود درباره مذاکرات آلماتی ۲، از نقشه پشت پرده “پر و بال دادن به موضوع کره شمالی” برای افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی سخن گفت و تاکید کرد: در حال حاضر نیاز به منطق و تعقل قوی برای دنیا و کارآمدی و مدیریت صحیح برای سامان بخشی داخلی داریم .

به گزارش آفتاب، آیت الله هاشمی رفسنجانی ، دبیر و اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های گوناگون مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز با رئیس این نهاد دیدار و آغاز سال جدید را به ایشان تبریک گفتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، با تبریک سال جدید به دبیر، اعضا و همکاران کمیسیون‌ها و کمیته‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، از زحمات بی‌شائبه و خالصانه این جمع در جهت ارتقای سطح علمی و کارشناسی تصمیمات و مصوبات این نهاد تشکر کرد و گفت: در سال گذشته علی‌رغم تضیقات مالی که به مجمع تشخیص همانند سایر نهادها وارد شد، اما با تلاش و کوشش پیگیر مسئولان و کارشناسان بخش‌های گوناگون اجرایی و پژوهشی این نهاد، امور طبق برنامه عمل شد و این زحمات جای تقدیر و تشکر دارد.

ایشان ، بدنه کارشناسی و تحقیقاتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرخانه آن را حاصل تجربیات اندیشمندان، مدیران و مبارزان قبل و بعد از انقلاب و دارای توانمندی بسیار خواند و تصریح کرد: جا دارد از حاصل دانش، توان و تجربه این دلسوزان به نحو بهینه بهره‌برداری شود تا حل مشکلات کشور سرعت بیشتری پیدا کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از بی‌توجهی بخش‌های اجرایی کشور به اسناد بالادستی چون سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی و برنامه‌های پنج ساله افزود: بی‌توجهی به قانون و سلب اعتماد بخش‌های گوناگون مردم نسبت به قانون در کشور، حاصل قانون‌گریزی مسئولان و بی‌توجهی به تصمیمات، سیاست‌ها و قوانین کارشناسی شده است و باید اقتدار قانون و قانون‌گرایی احیا شود تا اعتماد مردم نیز ترمیم گردد.

ایشان همچنین پیگیری تحقق شعارهای «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» را  از وظایف بخش‌های گوناگون کشور از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام خواند و تأکید کرد: اگرچه تحقق حماسه سیاسی در تصمیم‌گیری و اجرا سهل‌تر به نظر می‌رسد، اما برای تحقق حماسه اقتصادی، نیازمند زمینه‌سازی‌های کارشناسی، اراده سیاسی و وحدت ملی و نیز کارآمدی اجرایی قوی هستیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، فعال شدن کمیته‌ای در دبیرخانه مجمع برای تعیین و پیشنهاد سیاست‌های کلی شعار امسال را خواستار شد و افزود: عامل زمان در تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی بسیار مهم است و امیدواریم شعار امسال مانند سال گذشته مورد بی‌مهری قرار نگیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش به تحولات اخیر سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای کشور اشاره کرد و با ابراز تأسف از فریبکاری و دسایس قدرت‌های استکباری در آلماتی ۲ گفت: به نتیجه نرسیدن ابتکارهای ایران، علی‌رغم وجود حسن‌نیت و اراده سیاسی، نشان از وجود شیطنت‌ها و توطئه‌های پشت پرده برخی قدرت‌ها برای زمینه‌‌سازی فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی لزوم هوشیاری مضاعف ارکان و اقشار گوناگون کشور در سال جاری را یادآور شد و با ابراز تعجب از اظهارات نابخردانه و غیرکارشناس برخی افراد در زمینه مسائل خارجی، به بحران کره شمالی اشاره کرد و افزود: علی‌رغم ابراز خوشحالی نابخردانه برخی در داخل، اظهارنظرها و تبلیغات رسانه‌های غربی نشان می دهد که بزرگنمایی و پروپال دادن به اقدامات کره شمالی برای بزرگنمایی و چند برابر کردن خطر هسته ای جمهوری اسلامی ایران برای منطقه و جهان بوده و همین می‌تواند زمینه تشدید فشارهای بیشتر بر کشور را فراهم کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر نیاز به منطق و تعقل قوی برای دنیا و کارآمدی و مدیریت صحیح برای سامان بخشی داخلی داریم، به آفت جایگزینی غرور خود محوری به جای صمیمیت و وحدت ابتدای انقلاب اشاره و تصریح کرد: با تحقق حماسه سیاسی و برگزاری انتخاباتی پرشور رقابتی و فراگیر وحضور همه سلایق قانونی و مورد قبول مردم در صحنه انتخابات، زمینه تحقق حماسه اقتصادی نیز با مجریانی صالح، کارآمد و توانمند فراهم و انشاءالله مشکلات به تدریج مرتفع خواهد شد.

در ابتدای این دیدار محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سال جدید به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و جمع حاضر، اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت را بدنه کارشناسی باتجربه و یاران صدیق انقلاب اسلامی خواند و گفت: سال گذشته علی‌رغم تضیقات مالی و بودجه‌ای که برای مجمع و به خصوص بخش پژوهش آن وجود داشت، همکاران تلاش کردند تا اهداف مصوب را تحقق سازند که بحمدالله موفق هم شدند.

رضایی با اشاره به امیدبخشی رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال جدید به حماسه سیاسی و اقتصادی، هوشیاری اقشار گوناگون کشور در سال جدید را خواستار شد و گفت: امیدواریم بتوانیم با تحقق شعارهای امسال انقلاب و نظام اسلامی را به آرمان‌هایش بیش از پیش نزدیک کنیم.

همچنین آقایان سیف‌اللهی و واعظی گزارشی را از عملکرد مالی – پژوهشی و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت در سال گذشته ارائه دادند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *