۱۰ دانشگاه برتر دنیا را بشناسید

خورنا: پایگاه SIR سومین گزارش جهانی خود را از رتبه‌بندی سالانه موسسه‌های علمی و دانشگاه‌های جهان منتشر کرده که بر اساس آن آمریکا از نظر تعداد موسسه‌های علمی و دانشگاه‌ها رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده اما برترین موسسه علمی جهان به چین تعلق دارد.

این گزارش بر اساس داده‌های کمّی درباره میزان ارجاع به مقالات و انتشارات و شاخص‌های کتاب‌سنجی که ابعادی از عملکرد تحقیقاتی موسسات صرفاً تحقیقاتی در سرتاسر جهان را آشکار می‌سازد تهیه شده است.

در این گزارش برای ارزشیابی تاثیر علمی، تخصص موضوعی، میزان خروجی و شبکه‌های همکاری‌های بین‌المللی موسسه‌ها از ۶ شاخص از جمله شاخص “خروجی” به معنی میزان خروجی انتشار مقاله‌های موسسه‌ها در نشریه‌های علمی، شاخص “مشارکت بین‌المللی” به معنی نرخ خروجی موسسه‌ها در نتیجه مشارکت با موسسه‌های خارجی، شاخص “میانگین تاثیر” به معنی ارتباط میان میانگین اثرگذاری علمی یک موسسه و اثرگذاری جهانی، شاخص “انتشارات با کیفیت” به معنی نرخ انتشار مقالات در نشریات معتبر جهانی، شاخص “تخصصی‌بودن” به معنی میزان تمرکز تخصصی‌بودن موضوعی و “نرخ برتری” استفاده شده است.

گزارش جهانی SIR از سه هزار و ۰۴۲ موسسه علمی و دانشگاهی از ۱۰۴ کشور تهیه شده است. میزان موسسه‌های مورد بررسی نسبت به گزارش سال گذشته رشدی ۱۰۷ درصدی داشته است که نشانگر افزایش تعداد موسساتی است که توانسته‌اند از مرز ۱۰۰ مقاله در سال عبور کنند و از سویی دیگر نشان می‌دهد توانایی این پایگاه در شناسایی و شفاف‌سازی عملکرد موسسات علمی افزایش پیدا کرده است.

با توجه به تعداد قابل توجه موسسات ارزیابی شده، موسسات و دانشگاه‌های آمریکایی نقشی پررنگ در این رتبه‌بندی دارند و ۴۹۸ موسسه و دانشگاه در این رتبه‌بندی به آمریکا اختصاص دارند. با این همه بیشترین میزان ارتقا در میان کشورهایی دیده شده که از دیدگاه علمی در حال ظهور به شمار می‌روند. برای مثال چین که از نظر تعداد موسسات رتبه دوم جهان را دارد با کمک ۲۸۵ موسسه‌اش نسبت به سال گذشته ارتقا چشمگیری داشته است.

بر اساس این رتبه‌بندی از میان ۲۰ موسسه برتر جهان ۹ موسسه و دانشگاه به آمریکا، یک موسسه به فرانسه، یک موسسه به روسیه، یک موسسه به آلمان، یک موسسه به ژاپن، یک موسسه به کانادا و دو موسسه به چین اختصاص دارند و اسپانیا، ایتالیا و برزیل نیز هرکدام با یک موسسه علمی در لیست ۲۰ موسسه یا دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

لیست ۱۰ موسسه علمی و دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بتدی SIR

نام موسسه کشور رتبه‌جهانی رتبه‌منطقه‌ای رتبه‌کشوری تعداد مقالات
آکادمی علوم چین چین ۱ ۱ ۱ ۱۴۴۲۶۹
مرکز ملی مطالعات علمی فرانسه ۲ ۱ ۱ ۱۳۰۹۷۷
آکادمی علوم روسیه روسیه ۳ ۱ ۱ ۸۸۹۰۷
دانشگاه هاروارد آمریکا ۴ ۱ ۱ ۶۹۹۹۵
موسسه ماکس پلانک آلمان ۵ ۲ ۱ ۴۹۹۸۷
دانشگاه توکیو ژاپن ۶ ۲ ۱ ۴۸۹۴۷
موسسه ملی سلامت آمریکا ۷ ۲ ۲ ۴۶۸۱۹
دانشگاه تورنتو کانادا ۸ ۳  ۱ ۴۵۷۷۱
انجمن ملی تحقیقات علمی اسپانیا ۹ ۳ ۱ ۴۲۰۸۷
دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ۱۰ ۴ ۳ ۴۱۳۹۹

همچنین در این رتبه‌بندی نام ۳۹ مرکز آموزش عالی و تحقیقاتی از ایران نیز به چشم می‌خورد که دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران، شریف، تربیت مدرس، امیرکبیر، علم و صنعت، شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و خواجه نصیر ۱۰ دانشگاه و موسسه علمی هستند که در این رتبه بندی از بالاترین رتبه برخوردارند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *