آیت‌الله موسوی‌اردبیلی: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شو

خورنا: مدیر مسوول و شورای سردبیری گروه رسانه‌ای فرهنگ آشتی با آیت الله العظمی موسوی اردبیلی از مراجع معظم تقلید دیدار و گفتگو کردند.

آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی درخصوص تغییر نظام ریاستی به پارلمانی گفت: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و انتخاب رئیس‌جمهور توسط پارلمان موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شود اما تصورم این نیست که به این زودی‌ها سیستم پارلمانی برقرار شود و فکر می‌کنم این امر یک تصمیم جدی از نظر مقام رهبری نباشد و اتخاذ این تصمیم و اجرای آن نیازمند مدت زمان زیادی است.

وی افزود: انتخاب رئیس‌جمهور توسط مردم موجب تقویت حضور مردم در عرصه سیاسی و مشارکت حداکثری می‌شود حال چطور می‌شود که این تغییر اتفاق بیفتد؟ به نظر من این مساله خیلی جدی به نظر نمی‌رسد. آیا مردم اشتباه می‌کنند و مجلس اشتباه نمی‌کند؟ و آیا مجلس از هرگونه اشتباه و خطایی مبراست و مردم درست تصمیم نمی‌گیرند؟

وی با انتقاد از عملکرد مجلس در دادن رای اعتماد مجدد به وزیر اقتصاد گفت: اقدام مجلس در رای دوباره به وزیر اقتصاد یک امر ظاهری و یک استیضاح ظاهری بود. درست نبود با یک معذرت‌خواهی سر و ته ماجرا را هم بیاورند ولی به طور کلی تمام صحبت من این است که ما باید به مردم اعتماد کنیم و عدم اعتماد به مردم هیچ نفعی برای ما نخواهد داشت.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: از من سوال می‌کنند درباره پارلمانی‌شدن نظام سیاسی، اما باید دید موافقان و مخالفان چه کسانی هستند و چه افرادی در این ماجرا نفع می‌برند و صلاح مملکت در این میان چیست؟

وی ادامه داد: از قدیم مرسوم بوده که مردم از رئیس‌جمهور نالان بودند من این را نمی‌دانم و فکر هم نمی‌کنم طرح تغییر جدی باشد چرا که این طرح مخالفان زیادی دارد و برای من مخالفان و موافقان این طرح و استدلال‌شان روشن نیست همچنین تاکنون نشنیدم کسی به طور جدی پیگیر این مساله باشد. و این مسئله به طور جدی هم اکنون مطرح نیست.

آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی تصریح کرد: اخیراً صحبت‌هایی از طرف من درخصوص انتخابات گذشته نقل شده و به گوش من رسیده که مطلقاً صحت ندارد و من بنا هم ندارم در این شرایط صحبتی بکنم تمام ادعاهای مطرح شده کذب و دروغ است و اظهارات قبلی هم دروغ است اخیراً هم رسانه‌ها مطلبی منتشر کردند که برنامه‌ای برای انتخابات داریم اما من نه به کسی زنگ زدم و نه کسی به من زنگ زده است و این مسئله هم کذب است و بیان این مسایل در شرایط حال اصلاً لزومی ندارد.

وی ادامه داد: مساله دیگر اینکه اگر بنا باشد درخصوص مساله‌ای اطلاع‌رسانی کنم و یا مواضعی اتخاذ کنم حتما از طریق دفترم به اطلاع عموم خواهم رساند اما الان طوری شده که هرکی هرچه می‌خواهد می‌گوید و بعد هم به این موضوع می‌خندند و باید بگویم که این مسله اصلاً درست نیست.

همچنین آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی در مورد استفاده ابزاری از دین اسلام نیز هشدار داد و گفت: ما نباید هرکاری را انجام داده و کلمه اسلام را به گوشه کارمان بیفزاییم چون این مورد که ما از اسلام برای رسیدن به اهداف شخصی استفاده کنیم اصلاً جایز نیست و این موضوع می‌تواند باعث وارد کردن ضرباتی به اسلام باشد.

وی همچنین به مدیر مسول روزنامه فرهنگ آشتی توصیه کرد: در روزنامه خود سعی کنید که بیشتر از مطالب اسلامی استفاده کنید چون این موضوع در نزد خداوند دارای اجر و ثواب می‌باشد.

این مرجع تقلید در پایان گفت: بنده داری ۴ کتاب در حوزه اقتصادی هستم که هنوز آن‌ها را چاپ نکردم و فکر هم نکنم که به چاپ برسد.

آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی در انتهای دیدار از مدیر مسوول روزنامه فرهنگ آشتی در مورد وضعیت روزنامه و اوضاع و احوال این گروه رسانه‌ای و سوابق آن نیز پرسید که امامی ناصری با بیان وضعیت روزنامه گزارشی در باره فعالیت‌های خبری گروه رسانه‌ای فرهنگ آشتی ارائه داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *