هیلاری کلینتون: موسوی و کروبی از حمایت ما استقبال نمی‌کردند

خورنا: سایت انتخاب نوشت: هیلاری کلینتون در پاسخ به پرسش شبکه بی بی سی درخصوص تلاش‌های برای برقراری رابطه بین امریکا و ایران انجام گفت: «باراک اوباما تمایل خود را برای گفت‌وگو با رهبران ایران اعلام کرد، اما ساختار حکومت ایران گیج‌کننده است و معلوم نیست چه کسی تصمیم‌گیرنده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: مقامات ایران حتی از اینکه با مقامات آمریکایی دیده شوند پرهیز دارند.

وی گفت: در لیبی، مخالفان قذافی اعلام کردند که از هر‌گونه حمایت خارجی استقبال می‌کنند و ما هم حمایت کردیم، اما رهبران اعتراضات ایران چنین استقبالی نمی‌کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: ما خواستار بهبود روابط با ایران هستیم و می‌خواهیم از گذشته دور شویم. من عقیده دارم که هر دو طرف از آنچه در ۵۰ سال گذشته رخ داده متأسف هستیم؛ اما ما مایلیم بنای یک رابطه خوب را پی‌ریزی کنیم.

هیلاری کلینتون در ادامه گفته است: اوباما خود را به برقراری ارتباط با مردم ایران متعهد کرده بود اما تاکنون پاسخ مثبی در این زمینه دریافت نکرده است؛ بنا براین آنچه که ما در نظر داریم این است که به رغم این واقعیت که ما رابطه سیاسی نداریم من از همین‌جا اعلام می‌کنم که یک سفارت مجازی در تهران باز می‌کنیم‌. این وب‌سایت تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد.

“کیهان” نیز بخش‌هایی از این گفت‌و‌گو را اینگونه منتشر کرد: «‌آمریکا باید مواظب باشد طوری عمل نکند که عامل و حامی اصلی این جنبش جلوه کند، چون در آن صورت اعتبار جنبش و امنیت هواداران آن به خطر می‌افتد».

کلینتون سپس به یک نمونه اشاره کرد گفت: «دولت آمریکا از بیرون ایران هر حمایتی از دستش بر می‌آمد از معترضان کرد، از جمله از سایت توییتر خواست که اعمال تغییرات خود را مدتی به تعویق بیندازد، اما در عین حال مراقب بود که زیاده‌روی نکند.»

در ادامه این گفت‌وگو وقتی یکی از مخاطبان درباره اتهامات اخیر وارد شده به ایران سوال کرد کلینتون به جای دفاع قاطع از این موضوع به گفتن این جمله بسنده کرد که مدارک زیادی موجود است و سپس با لحنی تردید‌آمیز گفت امریکا امیدوار است بتواند این اتهام را در دادگاه اثبات کند.

وی درباره انگیزه کسانی که آنها را طراحان ترور می‌خواند گفت: «فکر می‌کنم که طراحان این ترور می‌خواستند به آمریکایی‌ها این پیام را برسانند که در داخل خاک شما هم می‌توانیم اقدام کنیم و از این طریق به آمریکا دهن‌کجی کنند.»