قرار نیست کوشک حمیدیه به شهرداری تحویل داده شود

خورنا: مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان گفت: کوشک حمیدیه از عرصه‌های ثبت ملی است و قرار نیست به شهرداری حمیدیه تحویل داده شود.

افشین حیدری اظهار کرد: کوشک حمیدیه از عرصه‌های ثبت ملی شده است و امکان ندارد این اثر ثبت شده ملی به شهرداری تحویل شود و اصلا امکان تحویل آن به هیچ سازمان و نهاد دیگری وجود ندارد.

وی افزود: در جلسه‌ای که با فرماندار حمیدیه منعقد شد بسیار در این زمینه‌ها رایزنی شده است و در این جلسه قرار نبوده است که شهرداری در این کوشک مستقر شود.

حیدری، با بیان این که اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در این زمینه فعالیت بسیار زیادی انجام داده است، گفت: این کوشک در حال تصرف بود و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در ابتدا برای این تصرف‌ها تشکیل پرونده داد و از طریق قضایی مشکلات را پیگیری کرد.

وی، با اشاره به این که حفاظت از آثار تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد، افزود: حفاظت از آثار تاریخی را در قالب اجرای قانون انجام می‌دهیم و همیشه تلاش می‌کنیم تا از قانون حمایت شود و در کوشک حمیدیه نیز شرایط به همین منوال است.

مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان خاطرنشان کرد: کوشک حمیدیه متعلق به مردم است و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با پیگیری‌های زیاد توانست از مراجع قضایی حکم به سود میراث فرهنگی بگیرد و قرار نیست از دستگاهی تحویل گرفته شود و به دستگاه دیگری تحویل شود.

این مقام مسؤول، با اشاره به این که اراضی حمیدیه ثبت ملی هستند، گفت: اراضی این منطقه ثبت ملی هستند و قرار نیست از ردیف ثبت خارج شوند و در این باره تنها قانون فصل‌الخطاب است.

حیدری افزود: همه دستگاه‌های اجرایی باید تلاش کنند تا سطح خدمات‌رسانی به مردم در شهر حمیدیه ارتقا یابد و میراث فرهنگی نیز در این زمینه آماده هر گونه همکاری است.

وی گفت: مردم حمیدیه خالق حماسه بزرگی همچون نخستین شکست سربازان بعث عراق در خوزستان بوده‌اند و به این دلیل می‌کوشیم تا شرایط در این منطقه بهبود یابد.