بازجویی از خاوری در کانادا به اتهام تقلب در اخذ تابعیت

خورنا:‌ رویترز اعلام کرد دولت کانادا تحقیقاتی را در زمینه تقلب احتمالی مدیرعامل سابق بانک ملی ایران برای دریافت تابعیت کانادایی آغاز کرده است.

رویترز اعلام کرد دولت کانادا تحقیقاتی را در زمینه تقلب احتمالی برای کسب تابعیت کانادایی توسط مدیرعامل سابق بانک ملی ایران را آغاز کرده است.

این تحقیقات شامل محمود رضا خاوری می‌شود که در سال ۲۰۰۵ تابعیت کانادایی دریافت کرده است.

خاوری پس از افشای پرونده موسوم به اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در ایران که بانک ملی ایران نیز نقش مهمی در آن داشت از ایران خارج شد و تاکنون از بازگشت به تهران خودداری کرده است. رسانه‌های غربی از حضور وی در ویلایی در تورنتوی کانادا که به نام خود وی است و از داشتن تابعیت کانادایی توسط وی خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش گروه‌های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در کانادا نسبت به حضور وی در این کشور اعتراض کرده‌اند و خواستار محاکمه وی به اتهام فعالیت در ایران شده‌‌اند.

یک نماینده این گروه‌ها که رویترز از آن باعنوان فعال حقوق بشر یاد کرده است گفت: ما می‌خواهیم بدانیم آیا خاوری در کانادا جرمی انجام داده است. ما می‌خواهیم بدانیم پولش را از کجا آورده و چگونه یک ویلای ۳ میلیون دلاری در کانادا خریده است. آیا او پولی پرداخت کرده و آیا وی واقعاً برای دریافت تابعیت خود در کانادا حضور داشته یا این که در این زمینه تقلبی صورت گرفته است.

این فرد همچنین این موضوع را مطرح کرد که آیا فعالیت وی در ایران با سوگند وفاداری به کانادا و ملکه که دریافت کنندگان تابعیت کانادایی باید به آن التزام داشته باشند همخوانی دارد یا نه.

بر اساس گزارش رویترز دولت کانادا هیچ گزارشی در مورد این که تحقیقات در مورد خاوری چه زمانی به پایان می‌رسد منتشر نکرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *