افزایش نرخ تورم در آذر ماه ۱۴۰۲

مرکز آمار ایران اعلام کرد: در آذر ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به ۲۱۷ رسیده که نسبت به ماه قبل ٢.٩ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ٤٠.٢ درصد افزایش یافته و در ۱۲ ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه پارسال ٤٤.٤ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خورنا مرکز آمار امروز چهارشنبه ششم آذرماه طی گزارشی میزان تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه خانوارهای کشور، نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور و همچنین درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آذر ماه ١۴٠٢ را به شرح زیر اعلام کرد:

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در آذر ماه ١۴٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۴٠,٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۴٠.٢ درصد بیشتر از آذر ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه آذر ماه ١۴٠٢، در مقایسه با ماه قبل، ١,٠ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در آذر ماه ١۴٠٢، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٩ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۴.١ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در آذر ماه ١۴٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴,۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,۵ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آذر ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در آذر ماه ١۴٠٢ ، برابر ۴۴,۴ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴١.٩ درصد برای دهک­­ اول، تا ۴۶.٠ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۴.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٣ واحد درصد) ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *