اظهارات دادستان تهران درباره مرگ ستار بهشتی

خورنا: عباس جعفری دولت‌آبادی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست دادسرای ناحیه ۲۰ (دادسرای انقلاب) در جمع خبرنگاران درخصوص اخلالگران ارزی گفت: تعداد متهمان در این زمینه ۴۷ نفر است که سه نفر از آنها ۱۰ روز پیش دستگیر شده‌اند. تحقیقات خوبی صورت گرفته و امیدواریم با تکمیل تحقیقات هرچه سریع‌تر این پرونده‌ها به دادگاه ارسال شود.

وی افزود: اقدامات متهمان در این رابطه متفاوت است. کار برخی از متهمان که دستگیر شده‌اند، گسترده بوده و تحقیقات‌شان طول می‌کشد. بعضی از آنها که کارشان تکمیل شده، امیدواریم پرونده آنها به زودی به دادگاه ارسال شود.

دادستان تهران در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های غربی مبنی بر اعتصاب غذای برخی از زندانیان امنیتی زن صحت دارد یا خیر؟ گفت: این خبر از اساس دروغ است. اعتصاب غذایی وجود ندارد، درخواست‌هایی دارند که ما آنها را بررسی کرده‌ایم.

جعفری دولت‌آبادی درباره نتیجه پرونده دو مداح گفت: حکم آنها صادر شده است که یکی از آنها تبرئه و دیگری محکوم شده است.

دادستان تهران از اعلام اسامی آنها به دلیل قطعی نشدن حکم خودداری کرد.

به گزارش ایسنا، دادستان تهران در ادامه سخنان خود درخصوص اقدامات دادستانی تهران پیرامون زمین‌خواری گفت: امسال حدود ۲۰۰ پرونده به دادسرای ناحیه سه وارد شده بود که ۷۰ فقره آن منجر به کیفرخواست شد و ۱۵ متهم آن در حال سپری کردن محکومیت خود هستند و چندین حکم نیز اجرا شده که جمله آن می‌توان به اراضی پردیس اشاره کرد.

وی افزود: دادسرای زمین‌خواری ما اقدامات خوبی را شروع کرده است و امروز نیز در جلسه شورای بیت‌المال یکی از پرونده‌های مهم استان تهران مطرح بود. متراژی که معاون ما ارائه کرد، ۱۳ میلیون متر مربع است.

دادستان تهران درخصوص پرونده «ستار بهشتی» نیز اظهار کرد: ما زمانی که از خبر فوت وی باخبر شدیم، به سرعت پرونده تشکیل دادیم، تحقیقات مفصلی صورت گرفت، بازپرس پرونده از هم‌بندی‌های وی در زندان اوین، پزشک معاینه‌کننده و مامورانی که در این ایام متهم را در اختیار داشتند تحقیق به عمل آورد همچنین روز گذشته جلسه خوبی در مجلس برگزار شد و توضیحات مبسوطی ارائه شد.

وی افزود: سیاست قوه قضاییه رسیدگی بدون اغماض به این پرونده است و این روزها اگر ما مطلبی نمی‌گفتیم، به معنای عدم موضع‌گیری نبود بلکه به معنای این بود که ممکن است بیانات ما باعث شود تحقیقات سوخت شود و سکوت ما از سر این بود که تحقیقات از بین نرود.

دادستان تهران اظهار امیدواری کرد که تا ۱۰ روز آینده تحقیقات کامل شود و اظهارنظر روشنی داشته باشند.

جعفری‌دولت‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا در این رابطه افرادی بازداشت شده‌اند، گفت: روز گذشته چند نفر از افراد بازداشت شدند.

خبرنگار مذکور خواهان بیان سمت این افراد شد که دادستان از بیان آن خودداری کرد و تاکید کرد سیاست قوه قضاییه این است که اگر تخلفی صورت گرفته، بدون اغماض به این پرونده رسیدگی شود و اگر خدایی نکرده مطالبی بی‌جهت در رسانه‌ها منتشر شده، از آنها جلوگیری شود. در عین حال نباید از یاد برد که پلیس و قوه قضاییه زحمات زیادی می‌کشند.

به گزارش ایسنا، جعفری دولت‌آبادی در ادامه درخصوص پرونده فردی که در خیابان شهید مدنی اقدام به مضروب کردن تعدادی از افراد کرده بود، گفت: کمیسیون روانپزشکی نظریه‌ای را در مورد متهم ارائه داده که وی دچار بیماری روانی است و این موضوع به کمیسیون بعدی ارسال شده است. البته کارهای تحقیقاتی پرونده به اتمام رسیده است.

دادستان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درخصوص پرونده «قرایی» گفت: هنوز در این خصوص به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

خبرنگار دیگری سوال خود را اینگونه مطرح کرد که شنیده شده مشاور رییس فدراسیون فوتبال بازداشت شده‌ است آیا این موضوع صحت دارد یا نه؟ که وی پاسخ داد: یک متهم در تهران بازداشت شده ولی این مربوط به امروز نیست. اتهاماتی قبلا مطرح بود که شناسایی و دستگیر شده است و نمی‌توانم اتهامات وی را بیان کنم.

خبرنگار دیگری درخصوص اجازه ملاقات فرزندان «نسرین ستوده» با وی سوال کرد که دادستان گفت: روز گذشته این متهم با فرزندانش ملاقات کرده است.

خبرنگار دیگری سوال کرد شنیده شده که در موضوع اخلالگران ارزی بعضی از مدیران شهرداری نیز مطرح هستند که دادستان گفت: این موضوع صحت ندارد.

جعفری‌دولت‌آبادی درخصوص پرونده سرقت مجسمه‌ها نیز گفت: این پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است.

دادستان تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد ریزش مترو و خسارت‌های احتمالی نیز گفت: پرونده مترو مطرح است، شهرداری اعلام کرده که از طریق بیمه خسارات را دریافت می‌کند. پرونده نزد ما مفتوح است و منتظر هستیم که اقدامات بیمه انجام شود.

دادستان تهران درخصوص اجرای حکم «امیر میرزایی حکمتی» نیز گفت: پرونده وی در دیوان نقض شد و دوباره رسیدگی شد و منتظر نظر مجدد هستیم.

به گزارش ایسنا، دادستان تهران در مورد آخرین اقدامات درخصوص پرونده فساد بانکی گفت: تحقیقات پرونده‌های زیادی از پرونده‌های قبلی در حال انجام است و در یکی از پرونده‌ها، هفت فقره کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال کردیم. تحقیقات ما ادامه دارد و همانطور که پیش از این گفتم، حدود ۱۵۰ پرونده مفتوح وجود دارد که در حال رسیدگی هستیم.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که آیا پرونده مدیرعامل سابق بانک صادرات جزو پرونده‌های ارسالی به دادگاه است، گفت: خیر این پرونده مفتوح بوده و هنوز منجر به اتخاذ تصمیم نشده است.