وقتی سید حسن نصرالله تحلیل “کیهان” را به باد می دهد!

خورنا: کیهان در رد احتمال نقش داشتن حزب الله لبنان در ماجرای پرواز هواپیمای بدون سرنشین در آسمان اسرائیل، نوشت: “همه می دانند که حزب الله ماجرا جو نیست و بخصوص از دست زدن به اقدامی که به ضرر متحد خود -دولت سوریه- است، اجتناب می کند.”
روزنامه کیهان، چهارشنبه هفته گذشته (۱۹/۷/۱۳۹۱)، به بررسی ماجرای هواپیمای بدون سرنشی (پهپاد) ساقط شده در اسرائیل پرداخت و در مقاله ای مطول و مفصل، کوشید تا از قصه پهپاد رمزگشایی کند و به خوانندگان خود بگوید چه کسی پهپاد را راهی اسرائیل کرده است.

کیهان بر اساس گمانه زنی های موجود، چهار گزینه ایران، حزب الله لبنان، مصر و اسرائیل را کاندیداهای به پرواز درآمدن پهپاد در آسمان اسرائیل دانست.

سرمقاله نویس کیهان، با کنار گذاشتن گزینه ایران، دست داشتن اسرائیلی ها در پرواز پهپاد در آسمان این کشور با اهداف خاص مد نظر تل آویو را منتفی دانست و در این باره نوشت: گفت احتمال اینکه اسرائیلی ها خود هواپیمای خود را ساقط کرده باشند چندان منطقی نیست چرا که پرستیژ نظامی-امنیتی، همواره برای این رژیم از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. بنابراین می توانیم بگوئیم کار هر کس هست کار خود اسرائیل نیست.

کیهان در رد احتمال نقش داشتن حزب الله لبنان در ماجرای پهپاد، نوشت: “همه می دانند که حزب الله ماجرا جو نیست و بخصوص از دست زدن به اقدامی که به ضرر متحد خود-دولت سوریه- است، اجتناب می کند.”

در تحلیل روزنامه کیهان، دولت مصر عامل پرواز پهپاد در آسمان اسرائیل معرفی شد و سرمقاله نویس کیهان دراین باره نوشت: “بدترین خبر برای اسرائیلی ها این است که این پرواز از صحرای سینا انجام شده باشد و از قضا قرائن هم این احتمال را تقویت می کند. چرا که از یک سو همه می دانند که آمریکایی ها در فاصله ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۹ چنین هواپیماهایی را به رژیم سابق مصر داده اند.”

کیهان در ادامه نوشت: “با این وصف و با تکیه بر اینکه ورود هواپیمای جاسوسی بر فراز بخش جنوبی فلسطین در سالگرد جنگ ششم اکتبر مصر با رژیم صهیونیستی اتفاق افتاده و محمد مرسی به همراه ارتش آشکارا به برجسته سازی دستاورد مصر در این جنگ و آمادگی آنان برای حضور پرقدرت در جنگی مشابه مبادرت ورزیدند، می تواند بخشی از سیاست «قدرت نمایی» در مقابل اسرائیل به حساب آید. اما اعلام اینکه نظامیان و دولت مصر در یک تصمیم مشترک به چند کیلومتری دیمونا نزدیک شده اند به هیچ وجه به نفع رژیم صهیونیستی نیست چرا که با طرح این مسئله بر نگرانی شهروندان غاصب به شدت افزوده می شود و ارتش اسرائیل را وادار به واکنش در مقابل نیرویی می کنند که به درستی آن را نمی شناسد و در فاصله دو دهه اخیر بارها از این «نیروی مرموز» شکست خورده است. ارتش اسرائیل قادر نیست اطلاعات واقعی را درباره این هواپیما منتشر کند چرا که لازمه آن تن دادن به جنگ با مصر است این در حالی است که صحنه واقعی تحولات مصر را نه مرسی و اخوان و… می گردانند بلکه همان نیروی مرموزی که مبارک را ساقط کرد، صحنه مقابله با اسرائیل را هم مدیریت می کند. پس بهتر این است که دولتمردان و نظامیان این رژیم سکوت کنند که کرده اند.”

یک روز بعد از این تحلیل مطول که در آن تأکید شده بود فرستادن پهپاد کار مصری ها بوده و نمی توانسته از سوی حزب الله باشد ، پنج شنبه شب، سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، رسماً اعلام کرد که آن هواپیمای بدون سرنشین را حزب الله لبنان به آسمان اسرائیل فرستاده بود. وی افزود که این اولین بار نبود که حزب الله لبنان چنین کاری کرد و آخرین بار هم نخواهد بود.

با تصریح سیدحسن نصرالله، نه تحلیل موشکافانه کیهان از ماجرای پهپاد ساقط شده در اسرائیل، یک شبه دود شد و به هوا رفت، بلکه سرمقاله کیهان در واقع به نقض غرض بدل شد. کیهان گفته بود ماجرای پهپاد کار حزب الله لبنان نیست چرا که حزب الله ماجرجو نیست. بدیهی است اکنون که معلوم شده نقش اول داستان “پهپاد و اسرائیل” حزب الله لبنان بوده است، کیهان باید بر مبنای مقدمات استدلالش، به این نتیجه برسد که حزب الله لبنان ماجراجوست! و حال آن که ارسال چنین پهپادی در یک جنگ اطلاعاتی و در حالی که هواپیماهای اسرائیلی مدام بر فراز لبنان هستند ، اساساً نمی تواند ماجراجویی باشد مگر در تحلیل کیهانی!

سرمقاله نویس کیهان، می خواست با تاکید بر ” برگزاری مراسم جشن با حضور دهها هزار ارتشی و مردم مصر بمناسبت سالگرد آخرین جنگ مصر و سوریه با رژیم صهیونیستی” در حضور محمد مرسی، به این نتیجه برسد که ورود هواپیمای بدون سرنشین به آسمان اسرائیل، از دیگر برکات و نتایج “بیداری اسلامی” در مصر است.

به گزارش عصر ایران،اما احتمالاً خوانندگانی که آن سرمقاله سرشار از یقین را خوانده بودند، در کمتر از ۴۸ ساعت پس از مطالعه تحلیل کیهان از زیرپوست حوادث پیچیده بین المللی، به یاد این جمله مشهور کارل مارکس افتاده اند: “هر آنچه سخت و استوار است دود می شود و به هوا می رود.”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *