مذاکرات ۱+۵ با ایران در مسکو مثبت ارزیابی نمی شود

خورنا: دور اول مذاکرات مسکو که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد مثبت ارزیابی نمی شود.این درحالی است که سخنگوی اشتون در جمع خبرنگاران نظر دیگری داشت.

علیرغم اظهار نظر مایکل مان سخنگوی خانم اشتون که مذاکرات امروز صبح را بسیار مثبت ارزیابی کرده بود، خبرنگار اعزامی مهر به مسکو اینطور کسب اطلاع کرد که طرف غربی همچنان مباحث بغداد را در دستور کار این دور از مذاکرات قرار داده است و این درحالی است که جلیلی در طرح پیشنهادی ایران، راهبرد مذاکراتی مبتنی بر  ۳ گام را دنبال می کند.

طرف غربی مذاکرات ایران همچنان بر توقف غنی سازی ۲۰ درصد اصرار دارد این درحالی است که تیم مذاکره کننده ایران بر ایجاد یک چارچوب کلان برای ادامه مذاکرات تاکید دارد که فراتر از طرح درصد در موضوع غنی سازی است. آنچه تیم ایرانی بر آن پافشاری می کند مدل گام به گام و تاکید بر نقطه آغاز و پایان مذاکرات است. طرف ایرانی پیش از این هم گفته بود که ما برای درخواست غربی ها در موضوع غنی سازی ۲۰ درصد یک پاسخ نداریم و باید دید این مطالبه در چه چارچوبی مطرح می شود. بر این اساس اگر قرار است درباره غنی سازی ۲۰ درصد نیز حرفی زده شود باید بر مبنای یک چارچوب کلان ناظر به حل مسأله ، حقوق قانونی ایران در مساله غنی سازی دیده و تعیین شود که مطالبات غربی ها تا کجا ادامه دارد و در قبال این درخواستف چه گام مثبتی در قبال غنی سازی و حق هسته ای ایران بر می دارند.

امروز همزمان با آغاز مذاکرات یک دیپلمات ایرانی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که ایران یک راهبرد مذاکراتی ۳ گامی را در این مذاکرات در پیش خواهد گرفت. گام اول از این راهبرد انتقاد از فرصت سوزی یک ماهه گروه ۱+۵ از مذاکرات بغداد به این سو و عدم برگزاری نشست معاونین است».

به گفته وی  گام دوم راهبرد ایران «ورود جدی و محتوایی به بحث درباره محور مدنظر ۱+۵» است و تاکید کرد: «ایران پاسخ هایی روشن، مستند و مبتنی برNPT به پیشنهادهای غرب آماده کرده است که به تفصیل برای تیم ۱+۵ توضیح داده خواهد شد».

وی درباره گام سوم نیز گفت: «گام سوم راهبرد ایران تبیین ۵ محور پیشنهادی ایران در بغداد به نحو تفصیلی تر و روشن تر است تا پای بندی گروه ۱+۵ به تعهد خود درباره درگیر شدن در بحث جدی درباره این موارد به آزمون گذاشته شود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *