با لیزر، چشم‌های قهوه‌ای، آبی می‌شوند

خورنا: یک پزشک آمریکایی به دنبال آن است که پیشگام تغییر رنگ چشم بیمارانش با جراحی لیزر باشد.

دکتر گریگ هومر، مدعی است که با استفاده از اشعه لیزر در مدت ۲۰ ثانیه می‌توان رنگدانه قهوه‌ای چشم را پاک کرد که در این صورت، رنگ چشم به تدریج به آبی تبدیل می‌شود.

این پزشک برای ادامه آزمایش‌های بالینی برای کاربردی کردن این شیوه جراحی، تا ۷۵۰ هزار دلار سرمایه نیاز دارد.

در عین حال، دیگر متخصصان چشم تاکید دارند که باید در این باره احتیاط های لازم انجام شود، چون از بین بردن رنگدانه‌های چشم در صورتی که با ورود نور خیلی زیاد به مردمک چشم همراه باشد، ممکن است مشکلاتی را در بینایی افراد به وجود آورد.

شرکت دارویی “استورما مدیکال” که دکتر هومر ریاست آن را به عهده دارد، به دنبال تجاری کردن این پروسه است.

این شرکت برآورد کرده است که مراحل انجام و تکمیل آزمایش‌های لازم برای اطمینان از سلامت و بی‌خطر بودن این نوع جراحی چشم، دست‌کم ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

در روندی که این پزشک مدعی است به تغییر رنگ چشم افراد منجر می‌شود، از یک سیستم اسکن کامپیوتری استفاده می‌شود که از عنبیه چشم عکسبرداری می‌کند و بعد تعیین می‌کند که اشعه لیزر به چه نقاطی از عنبیه تابانده شود.

در مرحله بعد، اشعه لیزر در یک مسیر مشخص و تعیین‌شده، به چشم تابانده می‌شود. این اشعه در هر لحظه یک نقطه کوچک از عنبیه را هدف قرار می‌دهد.

وقتی اشعه لیزر به تمام نقاط مشخص‌شده تابانده شد، این روند دوباره برای چندین بار تکرار می‌شود.

با این حال، کل دوره این جراحی چشم با لیزر فقط ۲۰ ثانیه طول می‌کشد.

دکتر هومر به بی‌بی‌سی گفت که “اشعه لیزر رنگدانه چشم در سطح عنبیه را تحریک می‌کند و به حرکت می‌اندازد.”

او اضافه کرد: “ما از دو فرکانسی که رنگدانه‌های تیره آنها را جذب می‌کنند، استفاده می‌کنیم. در نتیجه تمام این اشعه جذب می‌شود و هیچ خطری بقیه بخش‌های چشم را تهدید نمی‌کند.”

او توضیح داد: “در این روند، ساختار سلول‌های عنبیه تغییر می‌کند و بدن تشخیص می‌دهد که این سلول‌ها، بافت‌های آسیب‌دیده هستند، در نتیجه به آنجا پروتئین می‌فرستد که آن هم یک ترکیب دیگر را به کار می‌برد که شبیه “پک-من”های کوچک عمل می‌کنند و این بافت را در اندازه‌های ملکولی هضم می‌کنند.”

به گفته او، یک هفته بعد از جراحی، رنگ چشم تیره‌تر می شود، چون بافت، در حال تغییر مشخصاتش است. اما در نهایت، بعد از یک تا سه هفته، رنگ آبی چشم ظاهر می‌شود.

این پزشک می‌گوید: “از آنجایی که رنگدانه چشم که ملانین نام دارد، دوباره تولید نمی‌شود، این شیوه درمان غیرقابل بازگشت است.”

در شرایط کنونی، از لیزر برای از بین بردن برخی ذرات زیرپوست استفاده می‌شود که به درمان کک و مک و جوش‌های قهوه‌ای‌رنگ کمک می‌کند.

دیگر پزشکان متخصص چشم درباره استفاده از این شیوه برای تغییر رنگ چشم ابراز نگرانی کرده‌اند.

لری بنجامین که چشم پزشکی بریتانیایی است، می‌گوید: “این رنگدانه، به دلیل مشخصی، وجود دارد و در صورتی که از بین برود، ممکن است مشکلاتی مثل دوبینی برای افراد به وجود بیاید.”

ولی دکتر هومر می‌گوید که در این عمل، فقط رنگدانه‌ای که روی سطح بیرونی چشم است، هدف قرار می‌گیرد.

او می‌گوید: “در این جراحی فقط روی حدود یک‌سوم تا نیمی از ضخامت رنگدانه در پشت عنبیه کار می‌شود که از نظر پزشکی، اهمیت زیادی ندارد.”

او همچنین اضافه می‌کند: افرادی که تحت این جراحی قرار می‌گیرند، در مقایسه با افرادی که با چشم‌های آبی به دنیا آمده‌اند، کمتر به نور حساس خواهند بود.

آزمایش در مکزیک

دکتر هومر گفت که اولین حق انحصاریش برای این شیوه درمانی با لیزر را در سال ۲۰۰۱ میلادی ثبت کرده و در سال ۲۰۰۴ میلادی  آزمایش‌هایی را روی حیوانات انجام داده است.

او گفت که تاکنون از منابع مالی مختلف ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای انجام این مطالعه جمع کرده است، ولی برای ادامه آزمایش‌ها باید پول بیشتری در اختیار داشته باشد.

آزمایش‌ها روی انسان، در ابتدا روی اجساد انجام شد و بعد در اوت سال ۲۰۱۰ میلادی در مکزیک افراد زنده مورد جراحی قرار گرفتند.

تاکنون ۱۷ نفر در مکزیک در این آزمایش‌ها شرکت کرده‌اند. بینایی همه این بیماران در سطح کمی بود و در ازای مشارکتشان در این آزمایش، تحت جراحی پیوند عدسی چشم قرار گرفته‌اند.