شهردار آبادان: عوارض آلایندگی پالایشگاه آبادان گرفته شد

خورنا: شهردار آبادان گفت: با پیگیری‌های مسئولان شهری، عوارض آلایندگی پالایشگاه آبادان توسط شهرداری این شهرستان گرفته شد.

محمودرضا شیرازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار داشت: پالایشگاه آبادان تنها پالایشگاه کشور بوده که در حوزه خدمات شهری قرار گرفته و فاصله آن از مناطق عمومی و مسکونی شهرستان تنها ۳۰۰ متر است.
وی با اشاره به اینکه قرار داشتن پالایشگاه در حوزه خدمات شهری آبادان ظلم بی‌شائبه به شهروندان است افزود: در این راستا آلایندگی و ضرر و زیان آلودگی پالایشگاه مستقیماً متوجه شهروندان این منطقه است.
شهردار آبادان با اشاره به اینکه بر اساس دستور وزارت نفت و همچنین شخص وزیر، سهمی از عوارض آلایندگی به صورت مداوم و مرتب به منطقه به‌منظور عمران و آبادانی شهر تعلق گرفته است.
وی اضافه کرد: این میزان عوارض تخصیص داده شده به صورت سه ماهه به نام شهرداری آبادان و بر اساس اظهارنامه مالیاتی به دارایی استان واریز و از آنجا به حساب شهرداری آبادان واریز می‌شود.
به گفته شیرازی عوارض سه ماهه نیمه دوم تابستان که شامل ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بوده با تعلل پرداخت مواجه شد و به همین منظور نیاز به پیگیری جدی را ارزیابی کردیم.
وی اضافه کرد: در این راستا با حمایت‌های جدی مسئولان شهری به‌ویژه پیگیری‌های دلسوزانه فرماندار ویژه آبادان و نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، کعبی درصدد پیگیری مجدانه برآمدیم.
مدیر سامانه شهری آبادان خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۳۸ قانون ارزش افزوده و آلایندگی، از ابتدای سال به تناسب جمعیت، عوارض این آلایندگی‌ها علاوه بر آبادان شامل دیگر مناطق شهرستان نظیر اروندکنار، چوئبده و دهیاری‌های آنها نیز می‌شود.
به گفته وی سهم بخش‌های دیگر منطقه ۲۳ درصد و سهم آبادان از این میزان عوارض ۷۷ درصد است.
شیرازی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مسئولان شهری در راستای تعلل در پرداخت عوارض آلایندگی توسط اداره کل مالیاتی استان گفت: بنا به تصمیم‌گیری‌های اخذ شده توسط استان، مقرر بوده که یک درصد از آلایندگی تخصیص داده شده به آبادان را بین دیگر شهرهای استان نظیر بندرامام، ماهشهر، اهواز و … تقسیم کنند زیرا به گفته آنها نه تنها آبادان بلکه همه شهرهای استان خوزستان از آلاینده‌ها رنج می‌برند.
وی ادامه داد:‌ ما و دیگر مسئولان شهر به‌ هیچ‌وجه از حق و حقوق مردم آبادان نخواهیم گذشت و نمی‌گذاریم به بهانه‌های مختلف اعتبارات مربوط به شهرستان و شهروندان صرف سایر شهرهای استان شود.
مدیر سامانه شهری آبادان با بیان اینکه یک درصد عوارض آلایندگی به دستور معاونت راهبردی رئیس‌جمهور به منطقه اختصاص یافته افزود: این اعتبار به‌منظور تأثیر آلایندگی بر شهر و بخش‌های اطراف اختصاص یافته و حق مسلم شهروندان است.
وی عنوان کرد: این استدلال که همه شهرهای استان آلوده هستند را رد کرده و نمی‌گذاریم ذره‌ای از حق مردم آبادان کم شود.
شیرازی با بیان اینکه با پنج روز تأخیر بالاخره موفق به دریافت میزان ۲ میلیارد تومان از عوارض اختصاص بافته به شهرستان شدیم و به‌زودی مابقی آن را نیز اخذ خواهیم کرد.
وی همچنین تصریح کرد: طی جلسه‌ای در استان طبق کمیسیون ماده ۷۷ بعدازظهر چهارشنبه موفق به بستن حساب دارایی شده و از این پس این عوارض مستقیم به حساب شهرداری واریز می‌شود.
شهردار آبادان گفت: آبادان شهری است که باید به آنها ردیف‌های بودجه و اعتباری خاص تعلق گیرد نه اینکه حق و حقوق مردم آن بین دیگر شهرهای استان تقسیم پایمال شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *