جمع آوری ماهواره بدون حکم قاضی و حضور صاحبخانه

خورنا: فرمانده نیروی انتظامی در باره اثراث مثبت طرح جمع آوری ماهواره‌ها، گفت: جمع‌آوری ماهواره‌ها استفاده از آن ‌را در سطح کشور کاهش داد.

سردار ‘اسماعیل احمدی‌مقدم’ که در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شرکت کرده بود، افزود: متأسفانه دستگاه‌هایی که باید روی بُعد ایجابی اجرای قانون کار کنند، کمتر به این امر توجه دارند وبه نوعی می‌توان گفت آن‌ها در انجام وظایف خود عقب مانده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، وی با بیان اینکه اجرای بخش سلبی قانون برعهده نیروی انتظامی است، ادامه داد: مطابق قانون، وظیفه نیروی انتظامی این است تا در مکان‌هایی که تجهیزات ماهواره مشهود باشد یا هنگامی که وسایل و تجهیزات ماهواره‌ای کشف شود، به ضبط آلات جرم و معرفی مجرم به دستگاه قضایی اقدام کند.

سردار احمدی‌مقدم تصریح کرد نیروی انتظامی تاکنون با آن تجهیزات ماهواره‌ای که مشهود بوده، برخورد کرده و موارد غیر مشهود در حوزه ورود ابتدایی پلیس نیست و اگر گزارشی برسد و قاضی دستور دهد نیروی انتظامی آن را پیگیری می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی می‌تواند بدون حکم قضایی با تجهیزات ماهواره‌ای مشهود برخورد کند، ادامه داد: البته اگر صاحب خانه به تذکرات بی‌توجهی نشان دهد یا در خانه نباشد، پلیس برای جمع آوری وسایل ماهواره‌ای از راپل، جرثقیل، راه‌پله یا نردبان استفاده می‌کند.

احمدی‌مقدم درباره اثراث مثبت طرح جمع آوری ماهواره‌ها، افزود: سنجشی که در سه ماه گذشته در سطح کشور انجام شد نشان داد بهره‌برداری از تجهیزات ماهواره‌ای کاهش یافته که البته در شهرستان‌ها اجرای قانون راحت‌تر است و مردم بهتر تمکین می‌کنند، اما در تهران به سبب وجود آپارتمان‌ها، برج‌های مرتفع و زندگی مشترک برقراری قانون کمی سخت‌تر است.

وی تأکید کرد‌ قانون باید اجرا شود و نیروی انتظامی اجرای بُعد سلبی آن را دنبال می‌کند مگر اینکه قانون تغییر و این وظیفه از عهده پلیس ساقط شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *