کنکور تکمیل ظرفیت دکتری ۹۰، احتمالاً دی‌‌ماه

خورنا: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون تکمیل ظرفیت دکتری سال ۹۰ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در محدود زمانی دی‌ماه ۹۰ برگزار می‌شود و مقرر شده است که ثبت‌نام دوباره از داوطلبان این آزمون صورت گیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون تکمیل ظرفیت دکتری سال ۹۰ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در محدود زمانی دی‌ماه ۹۰ برگزار می‌شود و مقرر شده است که ثبت‌نام دوباره از داوطلبان این آزمون صورت گیرد.

دکتر محمدحسین سرورالدین افزود: پرونده کنکور دکتری سال ۹۰ بسته شد. در واقع هر کس قبول شد و ثبت‌نام کرد به دکتری راه یافت و پرونده‌اش بسته شد. در نهایت بیش از ۵ هزار نفر در دوره دکتری دانشگاه‌ها ثبت‌نام کردند و پذیرفته شدند و دانشگاه‌ها هم همکاری نسبتاً خوبی داشتند.

وی با بیان اینکه اکنون حدود ۲۰ نفر نقص پرونده دارند افزود: حدود ۲۰۰ نفر نقص پرونده داشتند که به تدریج مشکلات آنها حل شده است. نقص پرونده نیز به این معنی است که فرم پر نکرده و یا پاسخنامه آزمون دچار مشکل بوده است.

سرورالدین با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه کنکور دکتری گفت: دو مصوبه در زمینه آزمون دکتری داشتیم. یکی از این مصوبات تغییر نوع آزمون و تخصصی تر شدن آن بود که این کار در حال انجام است و این موضوع در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم با همکاری سازمان سنجش مراحل نهایی خود را طی می‌کند و توصیه شورای عالی انقلاب فرهنگی مراعات شده است.

وی گفت: همچنین به توصیه شورایعالی انقلاب فرهنگی، امسال تعدادی پذیرش داریم و این پذیرش را به سال دیگر موکول نمی‌کنیم که برای پذیرش این افراد پس از مشخص شدن دروس و مقاطع سئوالات، وقت امتحان تعیین می‌شود.

رئیس سازمان سنجش افزود: دروس در هفته آینده نهایی و مشخص می‌شود و وقت امتحان نیز در محدود زمانی دی‌ماه خواهد بود. البته احتمال یک ماه اختلاف زمانی وجود دارد.

وی گفت: نکته تعیین کننده در این زمینه ظرفیتی است که باید از سوی دانشگاه‌ها اعلام و به سازمان سنجش ارائه شود تا بتوانیم بر اساس آن در زمینه آزمون اطلاع رسانی کنیم. اکنون بخشی از ظرفیت از سوی دانشگاه‌ها اعلام شده است اما باید تاریخ نهایی ارائه ظرفیت‌ها مشخص شود.

سرورالدین با بیان اینکه حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم مسئول این کار است گفت: در فرایند آزمون باید ظرفیت دانشگاه‌ها مشخص شود و تا زمانی که این ظرفیت نهایی و ابلاغ شود سازمان سنجش نیز آزمون را برای تکمیل ظرفیت در سال ۹۰ برگزار می‌کند.

وی درباره سال تحصیلی پذیرش داوطلبانی که از این طریق پذیرفته می‌شوند، گفت: این افراد برای سال تحصیلی ۹۰ و ترم بهمن پذیرش می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: قرار شده است که برای این آزمون دوباره ثبت‌نام صورت گیرد. این ثبت‌نام یک ماه قبل از زمان نهایی آزمون صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: این آزمون غیر از آزمون دکتری سال ۹۱ است چرا که این آزمون در راستای اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تکمیل ظرفیت دکتری سال ۹۰ است.

وی گفت: در مراحل اولیه آزمون دکتری گفته شده بود که سعی می‌شود دو بار آزمون دکتری در فروردین و آذرماه هر سال برگزار شود اما این موضوع الزام نبود و گفته شده بود که در صورت وجود شرایط مناسب اینگونه عمل خواهد شد.

سرورالدین با بیان اینکه آزمونی که در آذر ماه برگزار شد آزمون فوق‌العاده محسوب می‌شد یادآور شد: اکنون وضعیت به گونه‌ای شده است که با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آزمون فوق العاده در زمستان خواهد بود و از دانشگاه‌ها هم خواسته شده است که ظرفیت جدید ایجاد کنند. در واقع ظرفیت‌های معمول جداگانه بوده و غیر از آن باید ظرفیت جدید ایجاد کنند.

وی درباره امکان ایجاد ظرفیت جدید برای دانشگاه‌ها در تربیت دانشجوی دکتریگفت: این موضوع مورد بحث قرار گرفته و رئیس‌جمهور از طریق وزیر علوم در جریان این موضوع قرار گرفته و طرح‌هایی در این زمینه در حال بررسی است. ضمن اینکه باید از کمیسیون آموزش مجلس هم تشکر شود که تصمیم گرفتند به طور جدی بودجه لازم را در این زمینه در نظر بگیرند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *