بدهی ۷۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها

خورنا: با وجود هزینه‌کرد ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی توسط دولت در ۶ سال گذشته؛ این دولت بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومن بدهی ایجاد کرده که با محاسبه بدهی‌های اخیر ۷۰ هزار میلیارد تومان مربوط به مطالبات بانک‌ها از دولت می‌باشد.
۱- بدهی ۴۷ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌های عمومی و تجاری
چند ماه قبل درحالی‌که آمارهای پولی و بانکی ۱۰ ماه گذشته توسط بانک مرکزی ارائه نشده است؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور از بدهی ۴۷ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها خبر داد.
۲- بدهی ۲۳ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی علاوه بر بانک‌های عمومی و تجاری؛ دولت بدهی‌های هنگفتی به بانک مرکزی دارد در حالی که دارایی‌های بانک مرکزی‌؛ بیشتر از سپرده‌های قانونی بانک‌ها و موسسسات مالی اعتباری است که این شرکت‌ها هم از مردم گرفته‌اند و پیش بانک مرکزی ذخیره کرده‌‌اند و بدهی‌های دولت به بانک مرکزی هم در حقیقت بدهی به مردم است.
علاوه بر حدود ۵ هزار میلیارد تومان بدهی بانک کشاورزی به بانک مرکزی‌؛ بانک مسکن ۷ هزار میلیارد تومان با سود ۳۴ درصد از بانک مرکزی قرض گرفته برای تزریق به مسکن مهرکه جمعا ۹ هزار میلیارد تومان بدهی بانک مسکن به بانک مرکزیست و حدود ۶ هزار میلیارد تومان هم اوراق مشارکت ۴ ساله با سود سالانه ۱۷ درصد در بازپرداخت ۳ ماهه توسط این بانک برای تزریق به مسکن مهر منتشر و توسط مردم خریداری شده که با احتساب سود ۴ ساله ۱۰۲۰۰ میلیارد تومان به بدهی‌های بانک مسکن اضافه می‌شود به این ترتیب با محاسبه این سودها؛ فقط بانک دولتی مسکن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.
براساس گزارش سایت فرصت، در کنار رقم فوق؛ دولت بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای پرداخت یارانه‌ها برداشت کرده است که هنوز رقمی از این بدهی‌ها پرداخت نشده است.
۳- مجموع بدهی‌‌های دولت به بانک مرکزی بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان است که با توجه به بدهی ۴۷ هزار میلیارد تومانی به بانک‌های دیگر؛ کل بدهی بانکی دولت حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *