پاسخ شهروند ماهشهری به اظهارات نماینده مجلس

خورنا: به گزارش خوزان، سخنان نماینده محترم مردم ماهشهر ،امیدیه و هندیجان در مصاحبه اخیر در خصوص ارتباط صنعت پتروشیمی در ماهشهر با موضوعات محیط زیست و اشتغال منطقه قدری قابل تامل بوده اینجانب بعنوان فرد ساکن در حوزه انتخابیه جناب آقای حیات مقدم ،نقدی بر سخنان ایشان دارم.

نماینده محترم اظهار داشته “آنچه مسلم است حجم سرمایه گذاری در بخش صنعت پتروشیمی ماهشهر بسیار بالاست اما مردم این شهر هیچ نفعی از این حجم سرمایه گذاری جز دود و مسائل زیست محیطی نبرده اند، انتظار مردم این است که دولت با جلوگیری از اشتغال نیروهای غیر بومی در صنایع موجود زمینه را برای اشتغال جوانان این شهر فراهم کند…”
اگر فرض کنیم که حداقل ۴۰درصد از شاغلین صنعت پتروشیمی ماهشهر،بومی بوده یعنی این عدد به بیش از ۱۰۰۰۰ نیروی کار بومی میرسد ،درنتیجه حدودا” ۴۰۰۰۰ نفر از مردم بومی مستقیما با از صنعت پتروشیمی منطقه منتفع می گردند.
اگر اشتغال غیر مستقیم را فقط همین تعداد فرض کنیم ، نزدیک به هشتاد هزار نفر از مردم بومی در منطقه بصورت مستقیم و غیر مستقیم از وجود پتروشیمی سود می برند.
با مراجعه به خانه های مردم ساکن حوزه انتخابیه ماهشهر به خوبی می توان این آمار را قابل استناد واثبات دانست؛البته آمار دقیق و تفکیکی نیز موجود می باشد .
ضمنا” بعلاوه پرداخت مالیات،هزینه محیط زیست،سرانه تربیت بدنی توسط شرکتها و انجام کارهای عام المنفعه شامل احداث راه ، مدرسه ،فرودگاه،اماکن تفریحی عمومی چه کسی غیر از مردم سخت کوش منطقه از این امکانات استفاده می کند؟
کاملا” واضح است که سطح زندگی مردم عزیز ماهشهر به واسطه صنعت پتروشیمی تغییر کرده و اکنون رونق اقتصادی شامل گردش مالی بسیار فراوان خرید شرکتها و همچنین خرید انبوه کارکنان صنعت پتروشیمی و خانواده های ایشان باعث گردیده بازار منطقه به کلی متحول گردد.
بطوریکه هنوز هم مقداری از پول شرکتها و مردم جذب نشده ، که امید می رود با ایجاد مراکز تجاری برای جذب پول ساکنین و همچنین افزایش توان رقابتی برای فروش تجهیزات و کالا به شرکتها ، باز هم این ظرفیت را افزایش داد.
نقطه نظر محیط زیستی جناب نماینده نیز واقعی نمی باشد چرا که اولا به طرق مختلف، چه بصورت داخلی و چه از طرف دولت مسائل زیست محیطی زیر ذره بین می باشد.تا جایی که نگارنده اطلاع دارد،چندین بار مواردی که به محیط زیست آسیب رسانده به مراجع قانونی ارجاع و شامل جرایم سنگین شده است.
از لحاظ ظرفیت علمی نیز می توان به این اشاره کرد که نیروهای بومی پیش از این توان و تخصص کافی را در صنعت نداشته و لی با توجه به رونق دانشگاههای منطقه ،متاثر از صنایع موجود و همچنین تعامل صنایع با دانشگاهها ، ظرفیت علمی و تخصص کاری بومیان بالاتر رفته و امید است که با سرمایه گذاری های جدید فقط نفرات بومی جذب شوند که این امر همیشه به سود منطقه و هم به سود سرمایه گذاران بوده است.
این بیان مختصر، می رساند که نماینده محترم منطقه در خصوص خدمات صنایع منطقه واقعی صحبت نکرده اند و واقعیت این است که مسئولان منطقه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به منظور استفاده بهینه از فرصتهای موجود تلاش بیشتری بنمایند. (بهنام صیفوری، شهروند)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • امين من فكر نمي كنم اين پاسخ يك شهروند ماهشهري باشه فكر كنم يك جيره خوار پتروشيمي باشه
  • كار مند پتروشيمي آقا امين دقيقا" درست مي فرمائيد اين شهروند يك جيره خوار يا شايدهم يه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باشد $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$