روحانی: مشکلات زیاد است؛ اما در بن بست قرار نداریم

خورنا: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ابتدای سخنانش، با ذکر تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه گفت: در دوران انقلاب، جنگ تحمیلی و در تمام بزنگاه‏های تاریخی، از عنایات صدیقه کبری برخوردار بوده‎ایم و هرگاه دست توسل به سوی حضرت فاطمه(س) دراز کرده‎ایم، مایوس بازنگشته ایم.

دکتر حسن روحانی در ادامه سخنان خود ضمن تبریک روز فناوری هسته ای گفت: این کار بزرگ از سال ۱۳۶۷ در کشور آغاز شد. آن زمان به این نتیجه رسیدیم که غنی سازی اورانیوم را خودمان آغاز کنیم؛ چراکه با هر کشوری مذاکره کردیم، حاضر نشد امکانات لازمرا برای ما فراهم کند.

وی ادامه داد: این کار دشوار از سال ۶۷ آغاز شد و در تابستان سال ۸۱ برای اولین بار به فن‏آوری غنی سازی اورانیوم رسیدیم. در این سال ها زحمات زیادی برای این کار کشیده شد.

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی کشور، تاکید کرد: کار عظیمی در دولت های مختلف انجام شده است تا این فناوری امروز در اختیار ما قرار گرفته است. ضمن اینکه در این راه، برخی از کشورها، با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت و اعمال فشار، از طریق تحریم‎ها، ظلم زیادی به ملت ایران کردند؛ در حالی که اصل فناوری هسته‏ایاز لحاظ توسعه کشور برای ما ارزشمند و طبق مقررات بین المللی، حق قانونی ما است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، همچنین به اهمیت انتخابات آینده اشاره کرد و گفت: انتخابات‎ها فرصت سرنوشت ساز برای ملت به حساب می آید. چهار انتخابات بزرگ در کشور جاری است که همه در جایگاه خود اهمیت دارند؛ اما انتخابات ریاست جمهوری به دلیل اینکه بخش بزرگ اجرائیات کشور در اختیار دولت و قوه مجریه است، برای زندگی مردم، از اهمیت بالایی برخوردار است. چه اینکهقوه مجریه نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی در مدیریت کشور دارد. وی اضافه کرد. دولت آینده برای حل معضلات کشور باید با تمام قوا و با بسیج همه امکانات، به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم که از آن ها رنج می برند، نظیر بیکاری، تورم و گرانی، مشکلات بهداشت، آموزش و تامین اجتماعی،بپردازد.

دکتر حسن روحانی همچنین به مشکلاتی که در سیاست خارجی به وجود آمده اشاره و اظهار امیدواری کرد که در انتخابات پیش رو، دولتی قوی تر، کارآمدتر و هماهنگ تر، با رای مردم کار را آغاز کند و بتواند مشکلات معیشتی مردم را حل و به کاهش مشکلات اخلاقی و معنوی جامعه کمک نماید.

عضو مجلس خبرگان رهبری، ادامه داد: علی رغم مشکلات اقتصادی زیادی که در جامعه وجود دارد و برای مردم کاملا ملموس است، این روزها مردم فقط نگران نان شب نیستند، بلکه به واسطه مشکلات اخلاقی و اجتماعی، برای آینده جوان هایشاننیز نگرانند؛ گرچه نباید از یاد برد که مشکلات اقتصادی، یکی از عوامل اصلی بروز این مشکلات نیز می‌باشد.

به گفته وی،علاوه بر دانش و تجربه، شیوه مدیریتی فرد اول اجرایی کشور، برای اداره کشور بسیار مهم است؛ یک شخص هر چقدر عالم باشد، نمی تواند همه مشکلات را لمس کند و راهکار حل آن را بداند. باید برای حل مشکلات از نظرات کارشناسان و متخصصان استفاده کند تا مشکل حل شود. در این مسیر، تجربه و دانش به همراه انجام کار تیمی و گروهی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به این که مشکلات یک روزه به وجود نیامده اند که بتوان آن ها را یک روزه نیز حل کرد، گفت: باید بدانیم در کوچه بن بست قرار نداریم، بلکهبه تعبیر مقام معظم رهبری در پیچ تاریخی قرار داریم که می‌توانیمبا تدبیر از آن عبور کنیم؛ راه برای حل مشکلات باز است. اگر تدبیر کنیم شاهد امید در جامعه و رفع مشکلات خواهیم بود.