رئیس دیوان عدالت اداری: آقای رئیس جمهور أین تذهبون؟

خورنا: حجت‌الاسلام منتظری در جلسه هیات عمومی اظهار داشت: چرا باید عملا در جامعه چنین القاء شود که خدایی ناکرده مردم گمان کنند، می‌شود صرفا به برداشت خود از قانون عمل کنند. اینکه هر فردی از افراد جامعه بخواهد به دلخواه و تفسیر خود از قانون عمل کند که شدنی نیست.

وی افزود: ما باید سعی کنیم همانگونه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، اختلافات را کنار بگذاریم چرا که این اختلافات بویژه اختلاف موجود میان مسوولان عالی کشور در جامعه اثرات سوئی خواهد داشت.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به نامه‌هایی که طی دو هفته اخیر میان روسای دو قوه مجریه و قضائیه رد و بدل شده است، اظهار داشت: آقای رئیس جمهور بر اساس برداشت‌های شخصی یا احیانا مشاورت‌هایی که به ایشان داده می‌شود، حقی را برای خود قائل هستند و براین اساس نامه‌ای به رئیس محترم قوه قضائیه نوشتند و آن را علنی کردند.

وی در بیان ماوقع ادامه داد: رئیس قوه قضائیه اولین پاسخ خود را به صورت خیلی محرمانه فرستادند، به‌طوریکه حتی مسوولان عالی قوه قضائیه نیز صرفا از مفاد کلی آن اطلاع داشتند و از جزئیات آن هیچکس خبر نداشت. حال آنکه آقای احمدی نژاد نامه دوم خود را با آن تعابیر تند و غیرقابل انتظار منتشر کردند. رئیس محترم قوه قضائیه در پاسخ به نامه دوم اگر می‌خواستند پاسخ علنی بدهند، ممکن بود برداشت‌های ناصوابی بشود و اگر می‌خواستند پاسخ علنی هم ندهند دوباره محتمل بود حقوق متصوره‌ای که با برداشت‌های ناصحیح از قانون اساسی در ذهن آقای رئیس جمهور وجود داشت، ابهاماتی را ایجاد کند، لذا ایشان با تامل و مشورت بنا را بر این گذاشتند که پاسخ خود را منتشر کنند.

حجت‌الاسلام منتظری با اشاره به اینکه عمده بحث به برداشت ناصحیحی بازمی‌گشت که آقای رئیس جمهور از قانون اساسی و اصل ۱۱۳ قانون اساسی دارند، خاطر نشان کرد: با این که شورای محترم نگهبان در سال جاری، اصل ۱۱۳ قانون اساسی را تفسیر و به صراحت اعلام کردند که آقای رئیس جمهور چنین حقی را که مدعی هستند، ندارد، چرا آقای احمدی نژاد به رغم وجود چنین تفسیری فکر می‌کنند در تمام زوایای سایر قوا حق نظارت و دخالت دارند؟ در این میان استقلال قوا چه معنایی دارد؟
رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: اگر احیانا قوه قضائیه توسط سازمان بازرسی کل کشور یا دیوان عدالت اداری بر قوه مجریه بازرسی و نظارت دارد، به موجب قانون اساسی است و قانون اساسی چنین وظیفه و تکلیفی را به عهده قوه قضائیه گذاشته است، و این اقدام نیز در محدوده قانون صورت می‌گیرد و الا قوه قضائیه نیز نمی‌تواند در بخش‌های اجرایی مربوط به دستگاه‌ها مداخله کند.

حجت‌الاسلام منتظری تصریح کرد: سازمان بازرسی یا دیوان عدالت یا سایر محاکم قضائی حق ندارند در حوزه مسوولیت‌های قوه مجریه یا مقننه ورود کرده و دخالت کنند. وظایف هر دستگاهی طبق قانون تعریف شده است.

وی در ادامه با تشریح این موضوع که قانون در موارد اختلاف خود مرجع رسیدگی کننده و تفسیر کننده را نیز تعیین کرده است، افزود: اگر در جایی نیز برداشت گوناگونی از قانون اساسی باشد، قانون مرجع رسیدگی را تعیین کرده است. وقتی قانون اساسی گفته‌است مرجع حل اختلاف و تفسیر قانون اساسی، شورای نگهبان است و شورای نگهبان نیز امری را تفسیر کرده باشد، ولو آنکه با استدلال خودمان آن را قبول نداشته باشیم، باید تبعیت کنیم.

به گفته رئیس دیوان عدالت اداری اگر رئیس جمهور یا رئیس قوه قضائیه یا رئیس مجلس در برابر این اصل صریح قانون اساسی تمکین نکنند و تفسیر شورای نگهبان را نپذیرند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

وی اظهار داشت: خداوند به همه ما آنچنان بصیرت و تدبیری عنایت کند که بتوانیم در این شرایط حساس که کشور با مشکلات عدیده مواجه است، به رفع مشکلات مردم بپردازیم.

به گزارش مهر وی افزود: ما به عنوان قوه قضائیه از دولت خدمتگزار حمایت می‌کنیم و آن را از خود می‌دانیم و خود را نیز از دولت می‌دانیم و بنا نیست که یک اختلاف‌نظر موجب شکاف‌های عمیقی شود که دشمن بخواهد از آن سوء استفاده کند.

حجت‌الاسلام منتظری در پایان با بیان روایتی از امام صادق(ع) گفت: حضرت امام صادق(ع) در فرمایشی به این مضمون می‌فرمایند هرگاه خود را در مظان اجابت دعا دیدید از خدا بخواهید که خداوند عقلتان را زیاد کند.