نماینده مجلس: اسد از مردم سوریه دلجویی کند

خورنا: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بشار اسدباید از مردم سوریه دلجویی کند.

عوض حیدر‌پور به ایلنا گفت: بخشی از مردم سوریه دنبال اصلاحات هستند و تقاضاهایی هم دارند که بهتر بود آقای اسد انتظارات مردم را پاسخ می‌داد.

وی ادامه داد: در اینکه ایشان و مجموعه حاکمیت سوریه کوتاهی کرد شکی نیست ولی آنچه مسلم است بر موج اصلاح طلبی مردم بیگانگان سوار شدند و آمریکا و اروپا و عربستان صعودی در این موضوع دخالت کردند تا وضعیت به این شکل بحرانی درآمد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون شرایط در سوریه بحرانی است حتما می‌باید آقای اسد از اقداماتی که انجام داده است دلجویی کند چرا که این اقدامات بسیار خشن و تند بود و اصلاحات مورد نظر مردم را هم انجام بدهد اگر دلجویی از مردم و انجام اصلاحات جواب داد انشا الله آینده ممکن است وضعیت بهتری داشته باشد اگر هم جواب نداد باید راهکاری بر اساس شرایط موجود را فراهم کنند.

حیدر پور درباره ربایش زائران ایرانی در سوریه هم گفت: ما در آخرین جلسه کمیسیون امنیت ملی در این باره بحث کردیم این‌ها زائر بودند و زائر می‌تواند از همه طیفی باشد هر چند ما از قبل هشدار داده بودیم اما آن‌ها به قصد زیارت به سوریه رفتند ما نمی‌توانیم به مردمی که عشق ائمه را دارند بگوییم نروید به نظر می‌آید اقدامی که ربایندگان انجام داده‌اند علیه زائران حرم حضرت زینب بوده است و زائران را گروگان گرفته‌اند و مسوولیت جان آن‌ها هم بر عهده کسانی است که گروگان گیری کرده‌اند.

وی افزود: حتی ربایندگان اعلام کرده‌اند سه نفر از گروگان‌ها کشته شده‌اند اما ما این موضوع را باور نکرده‌ایم باور ما بر این است که همه زنده هستند و منتظر آزادی آن‌ها هستیم و امیدواریم رایزنی‌های وزارت امور خارجه ثمر بخش باشد.