نوبت رکوردزنی قیمت برنج هم فرا رسید

خورنا: دبیر انجمن برنج با اعلام این مطلب درباره گرانی قیمت برنج گفت: قیمت برنج در مراکز برنج مازندران و گیلان یک ماه است که تغییر نکرده و یک ریال به آن اضافه نشده و خرید و فروش آن راکد است.

جمیل علیزاده شایق افزود: خریداران منتظر ورود برنج امسال هستند و عملاً قیمت آن نمی‌تواند افزایشی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: باکیفیت‌ترین برنج در شمال کشور حداکثر سه‌هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد که میزان خردشدگی آن حداکثر سه درصد است و ناخالصی ندارد.

علیزاده شایق ادامه داد: چه اتفاقی می‌افتد که وقتی این برنج به تهران می‌رسد، قیمتی بین چهار هزار و ۶۰۰ تا پنج هزار تومان دارد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون قیمت برنج در بازار مبدأ به قیمت واقعی خود رسیده و هزینه تولیدکنندگان را تأمین و حقوق مصرف‌کنندگان را نیز رعایت می‌کند.

فعال بخش خصوصی یادآور شد: در سال گذشته دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج تولید و یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که در مقایسه با سرانه مصرف سالانه در کشور مازاد وجود دارد و از سال گذشته انواع برنج خارجی و داخلی در انبارها مانده است.

علیزاده شایق در پایان تأکید کرد: محصول برنج امسال با بیماری قابل توجهی روبه‌رو نبوده و تنها بیماری بلاست در سطح کم مواجه بود، ولی تهدید جدی به‌شمار نیامد.

گفتنی است، به‌دلیل نامناسب بودن دستگاه‌های شالیکوبی هرساله در تبدیل شالی به برنج سفید ۲۵ درصد به‌صورت ضایعات درمی‌آید.

به گزارش ایانا،در حال حاضر ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری به‌دلیل نداشتن زهکشی و تسطیح شش ماه از سال در زیر آب قرار دارد. زهکشی این اراضی از مصوبات سفر هیئت دولت به استان بود که بر اساس این مصوبات، مطالعه زهکشی این اراضی در سال گذشته آغاز شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *