برگزاری شب یلدا ممنوع شد (+سند)

به گزارش پایگاه خبری خورنا اگرچه مردم کشورمان در تکریم شعائر و مناسبت های مذهبی همواره پیشگام محسوب می شوند و این موضوع در سالهایی که ماههای محرم و صفر در ایام نوروز قرار داشت، به عینه مشاهده شد، اما برخی سودجویان بدون توجه و احترام به این اعتقاد ملی – مذهبی، تلاش دارند از هر بهانه ای برای کسب درآمد استفاده می کنند.

یکی از ایام مذکور، شب یلدا یا اصطلاحا “شب چله” است که ۴ روز دیگر موعد آن فرا می رسد و بنا بر سنتی دیرینه، مردم در این شب در خانه یکی از بزرگان فامیل یا محل دور هم جمع می شوند و با خواندن قطعاتی چون اشعار حافظ، طولانی ترین شب سال را سپری می کنند.

برگزاری تور شب یلدا ممنوع شد

اما برخی افراد بدون توجه به تقارن این ایام با روزهای پایانی ماه صفر که سالروز تعدادی از بزرگترین سوگواری های مذهبی مسلمانان و شیعیان است، اقدام به تبلیغ برگزاری تورهای شب چله کرده اند که در لوای آن، ممکن است حرمت این ایام مذهبی حفظ نشود.

ممنوعیت تور شب یلدا

بر این اساس، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران در بخشنامه ای به کلیه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، به آنها تاکید کرده است که با توجه به ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام جعفر صادق (ع) و امام رضا (ع)، اجرای هرگونه تور تحت عنوان “شب چله” ممنوع خواهد بود.

در ادامه این بخشنامه تصریح شده است که در صورت وصول هرگونه گزارش تخلف، مراتب جهت اتخاذ تصمیم به کمیسیون فنی این اداره کل، ارجاع خواهد شد.