فرود یک بهله عقاب طلایی سیبری در تالاب شادگان

خورنا کارشناس پایش حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: یک بهله عقاب طلایی که در زیستگاه سیبری در روسیه حلقه و ردیابی‌گذاری شده بود، در تالاب بین‌المللی شادگان فرود آمد.

اردشیر امینی با اعلام این خبر، اظهار کرد: بنابر اطلاع کارشناسان حیات وحش روسیه در خصوص زمین‌گیر شدن یک بهله عقاب طلایی در محدوده تالاب شادگان، کار جستجو برای پیدا کردن این پرنده آغاز شد.

وی افزود: سرانجام این عقاب در حالت ضعف شدید جسمانی در حالی که حتی قادر به پرواز هم نبود، در تالاب بین‌المللی شادگان یافت شد و برای انجام مداوا و کارهای تحقیقاتی به اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان انتقال یافت.

امینی گفت: کارهای درمانی توسط دامپزشک اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان روی این عقاب انجام شده و بیومتری و مطالعات تحقیقی برروی این گونه انجام گرفته است.

وی ادامه داد: این عقاب از نوع طلایی و نابالغ بوده که برای زمستان‌گذرانی به مناطق گرمسیر و تالاب شادگان مهاجرت کرده است .

کارشناس پایش حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان عنوان کرد: عقاب طلایی از گونه پرندگان شکاری است که از توان پروازی بالی برخوردار است. زیستگاه این پرنده در کوهستان‌های کم‌گیاه و خشک و جنگل‌های کوهستانی است و در صخره‌های ساحلی یا لبه پرتگاه‌ها آشیانه‌سازی می‌کند . این پرنده در زمره پرندگان حفاظت شده است و برای حفاظت از آن اقدامات جدی حفاظتی در سطح بین المللی صورت می‌گیرد.