زنان سرسخت روستایی شخصیت اصلی «شیار ۱۴۳» را تشکیل می‌دهند

خورنا فیلم «شیار ۱۴۳» از جمله فیلم‌هایی با مضمون دفاع مقدس است که در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی شرکت و جایزه‌های مختلفی را از جشنواره فیلم فجر و مقاومت کسب کرده است.

این فیلم روایتگر زندگی خانواده شهیدان است و با زبانی لطیف، گویای حال مادران شهید این مرز و بوم بوده که تحسین مقام معظم رهبری را نیز کسب کرده است.

فیلم «شیار۱۴۳» جایزه بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از نظر تماشاگران را از آن خود کرده و نظرات متفاوت و‌ گاه متناقضی در مورد فضاسازی و شخصیت‌پردازی این اثر هنری از سوی کار‌شناسان سینمایی ارائه می‌شود.

اما نکته برجسته این فیلم نمایش لزوم تجلیل از مقام شامخ خانواده شهدا است که به دنبال اکران فیلم نیز این امر صورت پذیرفته و مادران شهید بسیاری معتقد هستند این فیلم بازگو کننده بخش کوچکی از حالات آن‌ها است.

در پی اکران اختصاصی فیلم «شیار ۱۴۳» در تالار خلیج فارس خرمشهر به سراغ نرگس آبیار کارگردان این فیلم رفته و با او به گفت‌و‌گو پرداختیم.

در مورد نگارش فیلمنامه فیلم توضیح دهید…

آبیار: ایده اصلی این فیلم از کتاب چشم سوم است که برگرفته از یک داستان واقعی‌ است که بحث الفت از سایر مباحث این کتاب جدا کردم. رمان چشم سوم که از نوشته‌های من است راجع به ماجرایی‌ است که در شهر بیجار اتفاق افتاده و سال ۸۴ به انتشار رسید و در سال ۹۱ بود که تصمیم گرفتم این فیلمنامه را بنویسیم و این اتفاق افتاد.

چه شد که تصمیم گرفتید در مورد واقعه جنگ بنویسید؟

آبیار: به طور تصادفی در فضای جنگ قرار گرفتم و باعث شد که برایم سوژه‌های زیبایی ایجاد شود، تفحص و پژوهش کرده بودم و این کار یک سال نیز از من زمان گرفت. تحقیقات میدانی کرده و فیلمنامه را از آن اقتباس کردم و چون زنان سرسخت روستایی را می‌شناختم سراغشان رفتم.

ساخت فیلم «شیار۱۴۳» چه مدت به طول انجامید؟

آبیار: نگارش فیلمنامه چند ماه طول کشید. بار‌ها به بازنویسی و چکش‌کاری فیلمنامه پرداختم. تولید تقریبا یک ماه زمان گرفت، ۴۴ یا ۴۵ روز نیز فیلمبرداری داشتیم و تولید نیز تا خود جشنواره فیلم فجر ادامه داشت.

برای لهجه و گویش فیلم چه رویه‌ای را دنبال کردید؟

آبیار: در مورد لهجه و گویش، یدالله شادمانی یکی از بازیگران خوب کرمانی لهجه‌های کار را چک می‌کرد و تا نظر وی جلب نمی‌شد و تایید به دست نمی‌آمد به کار ادامه نمی‌دادیم و این بازیگر کرمانی از روز اول تا آخر در کنار ما بودند و از ابتدا بر سر فیلم حضور داشتند.

در فیلم شاهد برخی عدم یکنواختی در لهجه بودیم لطفا دراین رابطه نیز توضیح دهید؟

آبیار: ممکن است در برخی جا‌ها عدم یکنواختی لهجه مشاهده شود، بخشی از این امر به این برمی‌گردد که به طور جالبی در هیچ کجای کرمان لهجه یکسان وجود ندارد، زمانی که ما در رفسنجان حضور داشتیم شاهد تفاوت لهجه مردم رفسنجان با مس سرچشمه یا کرمان بودیم و حتی مردم دو روستا با فاصله نزدیک لهجه‌هایی متفاوت داشتند و این هم جالب بود و هم برای برخی از بازیگران ما که متعلق به مکانی خاص از استان کرمان بودند، این سختی را داشت که با لهجه دیگری سخن بگویند. اما ما سعی کردیم این یکسانی رعایت شود و تنها یک نوع لهجه را با هنرمندان فیلم تمرین می‌کردیم.

ممکن است در مورد فضاسازی نیز توضیح دهید؟

آبیار: فضا در رمان و همچنین در فیلمنامه لحاظ شده بود و من هم لوکیشن‌های فیلم را پیدا کردم و بر اساس لوکیشن‌های مدنظر فیلم به فضاسازی فیلم «شیار ۱۴۳» پرداخته شد.

گروه خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آبیار: گروه خوبی داشتم. به همراه این گروه در شرایط سخت در کرمان کار کردیم، در گرمای کرمان، مس سرچشمه، رفسنجان همه عوامل از جمله فیلمبردار، صداگذار، صدابردار و گریمور همه و همه در خدمت کار بودند تا اثر خوبی تولید کنیم به اعتقاد من یک کار خوب نتیجه همکاری یک گروه خوب است و در مجموع فیلمسازی یک کار گروهی است که از همکاری گروهی که با من در ساخت فیلم همکاری کردند تشکر می‌کنم.

فیلم «شیار۱۴۳» چه جوایزی را کسب کرد؟

آبیار: در جشنواره فیلم فجر در چند رشته کاندید شدیم، تصویربرداری، گریم، صدابرداری، بهترین بازیگر زن، موسیقی، فیلمنامه و موفق به اخذ سه جایزه ویژه داوران برای بهترین کارگردانی، جایزه بهترین بازیگر زن و جایزه بهترین فیلم از نظر تماشاگران شدیم و هشت جایزه نیز از بخش تجلی اراده ملی که پس از جشنواره فجر برگزار شد، دریافت کردیم و در جشنواره مقاومت نیز موفق شدیم جایزه بهترین فیلمنامه، کارگردانی و بهترین فیلم از نظر تماشاگران را نیز به دست آوریم

استقبال مردم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آبیار: در حال حاضر مدت کوتاهی است که این فیلم اکران شده و تا اینجا خیلی خوب مورد استقبال قرار گرفته است.

فیلم شما فیلم تحسین شده مقام معظم رهبری است؛ نظرتان در این مورد چیست؟

آبیار: ایشان فیلم را دیدند، نظر کار‌شناسی و درستی در مورد فیلم داشتند و برای ما ارزشمند بود و در عین حال جالب که با احاطه‌ای که در همه امور دارند در مورد سینما نیز نظر کار‌شناسی و دقیقی ارائه می‌دهند.

منبع / فارس