معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت:باید از فقیر شدن روستاها جلوگیری شود

به گزارش ایرناˈ ابوالفضل رضویˈ چهارشنبه در همایش برنامه ریزی پیرامون جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها در محل تالار شهید علی هاشمی استانداری خوزستان اظهار داشت: متوسط آمار حاشیه نشینی در کشور بین هشت تا ۱۱ درصد است این در حالی است که میزان حاشیه نشینی تنها در شهرستان اهواز ۳۰ درصد و بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر است.

وی بیان داشت: طبق آخرین آمار به دست آمده در سال ۹۱ میزان هزینه خانوار روستایی در استان خوزستان بیشتر از درآمد بوده که این وضعیت همچنان در روستاهای استان وجود دارد.

رضوی بیان داشت: در استان خوزستان در حدود ۲۷ شهرستان، ۷۷ بخش و ۱۶۷ دهستان وجود دارد که در هر دهستان در حدود دو هزار خانوار ساکن است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: هزینه های زیادی در روستاهای استان صرف شده است اما متاسفانه این هزینه بدون برنامه ریزی در روستاها انجام شد و این مهم باعث شد تا پیشرفت چشم گیری در روستاهای استان انجام نشود.

وی گفت: سه عامل دربروز مشکلات در روستاها دخالت دارد که شامل عوامل اقتصادی همچون اشتغال، تبعیض خدمات رسانی بین مردم و روستا و انتظار حمایت معنوی و فکری از مقامات ملی و محلی که کمتر حمایتی انجام گرفته است.

رضوی بیان داشت: دولت تدبیر و امید بر این باور است که روستا و روستاییان را توسعه دهد که توسعه همان توانمند سازی روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه هر قوانینی که مانع پیشرفت روستاها شود باید حذف شود افزود: مشکلات هر روستا مربوط به همان شهرستان و روستا است و باید هر استان بسته توسعه و حمایتی جداگانه ای با توجه به مشکلات روستاهای خود داشته باشد.

وی بیان داشت: آنچه مردم روستاها از آن غافل هستند سرمایه نیروی انسانی است و در بحث مشارکت اقتصادی تا زمانی که از حضور مردم استفاده نشود به رشد اقتصادی مطلوب دست در روستاها دست نخواهیم یافت.

رضوی همچنین در ادامه همایش با اشاره به طرحی که دولت برای راه اندازی شرکت های تولیدی و خدماتی در روستاها برنامه ریزی کرده است اشاره نمود و افزود: دولت در نظر دارد شرکت هایی با مشارکت مردم روستاها در روستاها ایجاد کند که مردم برای شرکت در این شرکت ها باید ماهی ۶۰۰ هزار ریال پرداخت کنند.

وی گفت: در هر شرکت یک هزار نفر می توانند شرکت کنند و با جمع آوری اولین پول دولت سه برابر پول جمع آوری شده به شرکت وام پرداخت می کند و طرحی برای راه اندازی شرکت در آن روستا از سوی مردم روستا تعیین می شود که بعد از تصویب طرح که می تواند تولیدی یا خدماتی باشد زمینه اشتغال و فعالیت اقتصادی در آن روستا فراهم می شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشوربیان داشت: این طرح در چند روستای کشور انجام شده است و با مشارکت بسیار خوب مردم و درآمد زایی بسیار خوبی را به دنبال داشته است.

۷۱۵۸/۵۵۱

انتهای پیام /*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *