احمدی‌نژاد: در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد

خورنا:‌ محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه تمام دولت‌های کودتایی و دیکتاتوری جهان همواره مورد حمایت آمریکا و متحدین آن قرار داشته‌اند، تصریح کرد: هر ملت و کشوری که با سیاست‌های آمریکا در دنیا مخالف باشد به تروریسم، داشتن بمب اتم‌، ضدیت با حقوق بشر و دیکتاتوری متهم می‌شود و این از جمله سیاست‌های اشتباه دولت آمریکاست در بر خورد با ملت‌هاست که ادامه این سیاست‌ها موجب سقوط امپراتوری آمریکا شده و به ضرر مردم آمریکا است.

احمدی‌نژاد در مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی سی.‌ان‌.‌ان آمریکا درباره اظهارات اوباما که از خروج نیروهای آمریکایی از عراق خبر داده است، در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال این اقدام، ایران به دنبال آموزش ارتش عراق خواهد بود، تصریح کرد: این اقدام بسیار خوبی است و باید زودتر از این انجام می‌شد چنانچه ۸-۷ سال قبل صورت می‌گرفت دیگر این تعداد از مردم عراق و حتی نیروهای آمریکایی کشته نمی‌شدند البته دولت و ملت عراق هم هیچ‌گاه حضور نیروهای آمریکایی را در این کشور نپذیرفتند و دولت آمریکا مجبور به خروج نیروهایش از این کشور شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت عراق دولتی مستقل است و مقامات این کشور تصمیم خواهند گرفت که نیروهای نظامی خود را چگونه آموزش دهند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا با خروج نیروهای آمریکایی حضور ایران در عراق پررنگ‌تر خواهد شد؟، تصریح کرد: ایران و عراق همواره رابطه‌ای ویژه و تاریخی با یکدیگر داشته‌اند و میان دو ملت به لحاظ تمدنی و تاریخی روابط فرهنگی و اعتقادی گسترده و در‌هم‌تنیده‌ای وجود دارد؛ لذا حضور یا عدم حضور نیروهای آمریکایی هیچ تاثیری در روابط ویژه و تاریخی دو کشور ندارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با دولت، مجلس و همه احزاب و گروه‌های عراقی رابطه صمیمی و دوستانه‌ای دارد روابط موجود میان مردم دو کشور را بسیار گسترده و عمیق دانست و گفت: وجود بخش زیادی از زیارتگاه‌های مردم در عراق و ارتباط علما و مراجع دینی دو کشور روابط ایران و عراق را مستحکم‌تر کرده است به گونه‌ای که در دنیا کمتر کشورهایی از چنین روابطی برخوردار می‌باشند حتی جنگی که صدام با حمایت غربی‌ها علیه ایران به راه انداخت نتوانست در روابط دو کشور خللی ایجاد کند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره کشته شدن معمر قذافی رهبر لیبی، گفت: معتقدیم در همه جا باید اراده ملت‌‌ها حاکم باشد چرا که عدالت‌، آزادی و احترام حق همه ملت‌هاست؛ البته از اینکه مردم یا هر فردی کشته می‌شود خوشحال‌کننده نیست و ای کاش همه به عدالت و احترام به حقوق ملت‌ها تن می‌دادند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه اوایل شروع مخالفت‌های مردمی با دولت در لیبی به آنها توصیه کردیم که به جای درگیری، راه گفت‌و‌گو و تفاهم را در پیش بگیرند اما توجهی به این توصیه نشد، خاطرنشان کرد: البته دخالت ناتو هم در تشدید درگیری‌ها بسیار موثر بود در حالی که به جای دخالت نظامی می‌توانست، کمک کند تا مسائل با تفاهم و گفت‌و‌گو، سریع‌تر حل و فصل شود اما ولع ناتو و برخی دولت‌های غربی برای تسلط بر منابع و نفت لیبی باعث شد تا شرایط در این کشور دشوارتر شود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره اوضاع سوریه و عکس‌العمل ایران نسبت به آن با توجه به واکنش‌های اخیر ترکیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به همه کشورهای دنیا از سیاست مستقل، مشخص و ثابتی برخوردار است. ایران خواهان عدالت، آزادی، احترام و حق حاکمیت ملی برای همه ملت‌ها حتی مردم اروپا و آمریکا است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران درگیری و کشتار را در همه جای دنیا محکوم کرده و معتقد است دولت‌ها و ملت‌ها می‌توانند تمام مسائل خود را با تفاهم و گفت‌و‌گو حل و فصل

نمایند گفت: نباید ناتو و هیچ‌کس دیگری هم از بیرون در امور داخلی کشورها دخالت کنند. به همه دولت‌ها و ملت‌ها توصیه می‌کنیم که با احترام و تفاهم مسائل خود را حل و فصل کنند و در مقابل هم بعضی کشورهای منطقه نباید به این کشور اسلحه بفرستند و دولت‌های اروپایی نیز باید از اعمال فشار و تحریک خودداری کنند.

احمدی‌نژاد گفت: ایران تلاش دارد بین دولت و معترضین سوریه تفاهم و گفت‌وگو ایجاد کرده و آنها را به تلاش برای تفاهم تشویق کند اما شرط تفاهم این است که هیچ‌کس در امور سوریه دخالت نکند.

احمدی‌نژاد با اشاره به برخورد آمریکا با معترضین خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به جای دستگیری و فشار بر مخالفین خود باید به مطالبات آنان توجه کند؛ چرا که مردم آمریکا هم حق دارند آزادانه مطالبات و نیازهای خود را مطرح کنند و دولت‌ها باید در قبال خواسته‌های مردم خود پاسخ‌گو باشند و درخصوص امنیت و حقوق مردم احساس مسئولیت کنند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا اظهار داشت: این موضوع را باید به طور ریشه‌ای مورد بررسی قرار داد‌؛ ادعاهای دولت آمریکا علیه ملت ایران ۳۲ سال ادامه داشته و موضوع جدیدی نیست و در هر مقطعی از بهانه‌های مختلفی برای اعمال فشار بر ملت ایران استفاده کرده است.

وی اظهار داشت‌: ایران تنها کشور منطقه بود که آزاد و مستقل شد و دموکراسی را برقرار کرد امام راحل هم در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کردند که جمهوری اسلامی با همه کشورهای دنیا غیر از رژیم صهیونیستی دوست است و حتی اقدامات زشت دولت آمریکا در دوران شاه را نیز نادیده گرفتند، اما دولت آمریکا صدام را علیه ملت ایران تحریک کرد و زمانی که جنگ ۸ ساله تمام شد آنها به اعمال فشارهای سیاسی و تحریم با طرح بهانه‌هایی مانند نقض حقوق بشر، تروریسم و بهانه‌تراشی در موضوع هسته‌ای روی آوردند و امروز هم این ادعای اخیر را مطرح می‌کنند در حالی که هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که ایران بخواهد سفیر کشور برادر خود را ترور کند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ملت ایران در حال پایه‌ریزی گفتمان عدالت و انسانیت در جهان است، اظهار داشت: مواجهه ما با اندیشه حاکم در آمریکا نیز گفتمان انسانی است و اصولاً تقابل ملت ایران با دولت آمریکا تقابل نظامی و سیاسی نیست بلکه تقابل انسانی است و زمانی که اعلام می‌کنیم به نفع آقای اوباما و آمریکا است که از منطقه خاورمیانه خارج شوند آن را یک توصیه دوستانه و دلسوزانه و به نفع آمریکا می‌دانیم.

احمدی‌نژاد تصریح کرد‌: ایران و عربستان دو کشور برادر هستند و نمی‌توانند با هم درگیر باشند و نباید به ادعاهایی که دولت آمریکا همواره علیه ایران داشته است، توجه کرد.

وی ضرورت ریشه‌یابی انگیزه دولت آمریکا برای طرح ادعاهای دروغین علیه ملت ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: درباره انگیزه آمریکا درخصوص ادعای اخیر فرضیات مختلفی مطرح است عده‌ای معتقدند دولت آمریکا با این اقدام خود قصد دارد بر مسائل داخلی آمریکا سرپوش گذاشته و با القای اینکه امنیت ملی آمریکا به خطر افتاده اعتراضات داخلی کشور خود را بپوشاند؛ از سویی دیگر نیز عده‌ای معتقدند طرح این ادعا علیه ایران، ادامه فشار بر ایران به منظور نجات رژیم صهیونیستی می‌باشد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران در قبال موضع عربستان نسبت به ادعای آمریکا گفت‌: معتقدیم مواضع و مشکلات موجود تحمیلی و تحت فشار و دخالت غربی‌ها می‌باشد و اگر این فشارها نباشد هیچ مشکلی بین کشورها بویژه ایران و عربستان وجود ندارد، همانطوری که سالانه یک میلیون نفر از مردم ایران به عربستان سفر می‌کنند و دو ملت از روابط صمیمی و خوبی برخوردار هستند.

وی افزود: بعضی مشکلات موجود میان کشورهای منطقه و ایران و عربستان به خاطر دخالت غربی‌ها ایجاد شده است؛ همان‌طوری که پیش از این اینگونه مشکلات را بین ایران و مصر بوجود آوردند در حالی که مشکل خاصی بین دو کشور نبود منتهی غربی‌ها برای تسلط بر منطقه تلاش می‌کنند اختلاف و درگیری ایجاد کنند.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: اگر بین کشورهای منطقه اختلافی نباشد دلیلی برای وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه وجود نداشته و این کشورها نمی‌توانند میلیاردها دلار سلاح خود را به دولت‌های منطقه به فروش برسانند.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران درخصوص گزارش ویکی‌لیکس که در آن پادشاه عربستان خواستار مقابله جدی با ایران در موضوع هسته‌ای شده بود، گفت‌: ایران اطلاعاتی که تحت عنوان ویکی‌لیکس منتشر می‌شود را اقدامی برنامه‌ریزی شده می‌داند و هیچ‌گاه با استناد به چنین اطلاعاتی سیاست‌های خود را با دولت‌های منطقه تنظیم نمی‌کند، بلکه ما روابط و سیاست‌های خود را بر اساس منابع موثق و حقایق موجود در روابط میان دولت‌ها و ملت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران غیر از رژیم صهیونیستی که آن را به خاطر اقدامات ضدانسانی‌، نامشروع داشته و به رسمیت نمی‌شناسد با هیچ یک از دولت ها و ملت‌های دنیا حتی مردم آمریکا مشکلی ندارد، گفت: مشکل موجود با دولت آمریکا هم یک موضوع یک‌طرفه و از جانب این دولت می‌باشد اگر دولت آمریکا واقعاً به قرارداد الجزایر که در ماده ۱ آن آمده است که آمریکا از هرگونه اقدام، علیه ایران خودداری کند پایبند بود امروز هیچ مشکلی وجود نداشت؛ اما متاسفانه دولت آمریکا این تعهد را به صورت یکجانبه نقض کرده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ایران کشوری تاریخی‌، بسیار وسیع و گسترده است که صدها سال با صلح و آرامش با همه

ملت‌ها زندگی کرده است‌، تصریح کرد‌: دولت آمریکا و متحدانش همواره به طور یک‌جانبه با ملت ایران دشمنی کردند که دلیل اصلی آن وجود پایگاه‌های آمریکایی در منطقه و انعقاد میلیاردها دلار قرارداد تسلیحاتی با بعضی دولت‌های منطقه است چرا که بدون ایجاد اختلاف و تهدید مصنوعی نمی‌تواند تسلیحات نظامی خود را به فروش برساند لذا با توجه به این شرایط به همه کشورهای منطقه توصیه می‌‌کنیم تحت تاثیر دولت آمریکا و متحدینش قرار نگیرند.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه هزینه‌هایی که دولت آمریکا برای نگهداری پایگاه‌های نظامی خود در دنیا صرف می‌کند را می‌تواند برای رفع مشکل بیکاری و فقر مردم آمریکا هزینه کند، گفت: بیش از هزار میلیارد دلار بودجه نظامی آمریکاست که اگر خرج اقتصاد این کشور شود دیگر لازم نیست جریانی مانند جریان وال استریت به وجود بیاید.

وی تصریح کرد: هرجای دنیا که جنگ و اختلاف وجود دارد ردپای آمریکا و متحدین آن مشاهده می‌شود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و اینکه بسیاری از مقامات اروپایی معتقدند که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی است، اظهار داشت: در موضوع هسته‌ای ایران باید به چند نکته توجه داشت؛ ‌اول اینکه آمریکا و متحدینش این ادعا را علیه ایران مطرح می‌کنند لذا موضوع جدیدی به شمار نمی‌رود؛ ‌دوم اینکه باید توجه داشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت سیطره چه کسانی قرار دارد؟ اگر واقعاً مستقل است چرا طی ۴۰ سال گذشته حتی یک گزارش از فعالیت‌های هسته‌ای آمریکا و متحدین آن منتشر نکرده است؟

وی با اشاره به اینکه هر زمانی دولت آمریکا تصمیم می‌‌گیرد علیه ملت ایران فشار بیاورد محتوا و شدت گزارشات آژانس نیز متناسب با آن تغییر می‌کند، خاطرنشان کرد‌: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران می‌خواهد تا اثبات کند که در موضوع هسته‌ای منحرف نشده است و این مانند آن است که از کسی بخواهند ثابت کند که بیمار نیست؛ این منطق غلطی است چرا که برای چیزی که وجود دارد می‌توان دلیل آورد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به صراحت موضع خود را درخصوص سلاح هسته‌ای اعلام کرده و اعتقاد دارد کسانی که به دنبال بمب اتم هستند و یا آن را ذخیره می‌کنند عقب‌‌افتاده سیاسی و نادان می‌باشند زیرا دوره بمب اتم به پایان رسیده است.

احمدی‌نژاد با طرح این سوال که چه دلیلی وجود دارد تا ایران همه فشارهای جهانی را برای ساختن نهایتاً چند بمب اتمی که هیچ خاصیت و قابلیت استفاده نداشته و از سوی دیگر توان مقابله با زرادخانه‌های آمریکا را نیز ندارد. تحمل کند، گفت: بودجه سازمان اتمی ایران ۲۵۰ میلیون دلار است که همه آن در راستای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده می‌شود؛ اما دولت آمریکا فقط در یکسال ۸۰ میلیارد دلار برای بازسازی بمب‌های اتمی خود هزینه کرده است‌؛ قطعاً ایرانی‌ها باهوش‌تر از این هستند و می‌دانند که با ۲۵۰ میلیون دلار نمی‌توان با تسلیحات هسته‌ای گسترده آمریکا مقابله کرد؛ ضمن اینکه من هم معتقدم که هرنوع اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی محض است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که دسترسی کامل به تاسیسات هسته‌ای ایران برای بازرسی ندارد، گفت‌: دسترسی کامل بهانه‌ای است که مجدداً برای اعمال فشار بر ایران مطرح شده است و این در حالی است که تمام مراکز هسته‌ای کشورمان زیر نظر دوربین‌های آژانس هسته‌ای قرار دارد و جابجایی مواد تا یک صدم گرم نیز ثبت می‌شود.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه خواسته آژانس بین‌المللی اتمی از ایران مبهم است چرا که آنها به بهانه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای قصد دارند تمام مراکز دفاعی و حتی دفتر کار بنده را بازرسی کنند، گفت: قطعاً هیچ دولتی در دنیا چنین اجازه‌ای را به آنها نمی‌دهد و اصولاً اساسنامه آژانس نیز مخالف این موضوع است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اقدامات خود صداقت دارد چرا گزارش روشنی از فعالیت‌های هسته‌ای

ژاپن منتشر نکرده و مشخص نمی‌کنند که چه اتفاقی در فوکوشیما رخ داده است؟ آیا واقعاً مواد ۳.۵% موجب این خسارات شد قطعاً این مواد چنین تبعاتی ندارد البته گزارشاتی در این خصوص به مدیر کل آژانس اتمی ارسال شده منتهی ایشان در جهت سرپوش گذاشتن به این موضوع حرکت می‌کند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه آژانس بین‌‌المللی اتمی ۶ سوال در موضوع هسته‌ای از ایران داشت که با اسناد ارائه شده از سوی ایران این ۶ موضوع بررسی و حق به ایران داده شد، گفت: امروز این سوال مطرح است که اگر ایران با سیاست‌های آمریکا مخالف نبود و یکی از متحدان آن به شمار می‌رفت و چنانچه عضو دائم شورای امنیت بود آیا باز هم آژانس بین‌المللی هسته‌ای چنین ادعاهایی را علیه ایران مطرح می‌کرد؟ روشن است که هرکس در دنیا با سیاست‌های آمریکا مخالفت می‌کند به موضوعات مختلفی مانند تروریسم، داشتن بمب اتم، ضدیت با حقوق بشر و دیکتاتوری متهم می‌شود و این همه ادعاهای دولت آمریکا است که فاقد اعتبار و ارزش می‌باشد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه تمام دیکتاتورهای جهان دوست و متحد آمریکا بوده و هستند، اظهار داشت: شاه ایران دوست صمیمی دولت آمریکا بود به گونه‌ای که دولتمردان آمریکا نه تنها کشتارهای صورت گرفته از سوی وی را محکوم نکردند بلکه کوچکترین انتقادی نیز از شاه نداشتند و حاضر شدند در زمان او به ایران نیروگاه اتمی بدهند اما از روزی که ایران مستقل شد و با سیاست‌های توسعه طلبانه آمریکا مخالفت کرد به انواع اتهامات محکوم شد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه تمام دولت‌‌های کودتایی و دیکتاتورهای دنیا مورد حمایت دولت آمریکا و متحد آنها قرار دارند، خاطرنشان کرد: در ۲۵ سال گذشته هیچ مقام ارشد ایرانی به لیبی سفر نکرده و رییس‌جمهور لیبی هم سفری به ایران نداشته است، اما نمی‌توان یک رییس‌جمهور و نخست‌وزیر اروپایی را پیدا کرد که به این کشور سفر نکرده باشد؛ این موضوع نمونه روشنی است که مشخص می‌کند، چه کسانی طرفدار دیکتاتورها هستند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه بهتر است دولت آمریکا به جای اتهام‌زنی به دیگران با ادعاهای دروغین، سیاست‌های خود را اصلاح کند‌‌، گفت: امروز سیاست‌های این کشور در داخل آمریکا و در سطح بین‌المللی شکست خورده و دولتمردان آمریکایی باید بپذیرند که دوره استعمار به پایان رسیده و باید به استقلال و حقوق ملت‌ها احترام بگذارند.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه دولت‌های غربی ۳۲ سال علیه ملت ایران اقدام کردند اما به رغم تمامی این اقدامات امروز ایران پیشرفت کرده و آنها زیان کرده‌اند، اظهار داشت: اقدامات دولت آمریکا علیه ملت ایران جزء اینکه این دولت را در منطقه و جهان منفور کند هیچ ثمری برای این دولت نداشته است، لذا ضرورت دارد که دولت آمریکا در سیاست‌های خود در مواجهه با ملت‌ها تجدید‌‌نظر کند؛ این یک توصیه دلسوزانه است و اگر ما در این توصیه خود صادق نبودیم باید آمریکا را به ادامه سیاست‌های اشتباه خود تشویق می‌کردیم تا در عراق و افغانستان هرچه بیشتر در باتلاق فرو بروند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره اظهارات کاترین اشتون برای آمادگی اتحادیه اروپا مبنی بر از سرگیری مذاکرات با ایران گفت‌: جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌و‌‌گو و مذاکره استقبال کرده و آن را تنها راه‌حل رفع مسائل می‌داند‌. ایران همواره پیشنهاد داده که به جای تقابل راه همکاری و تعامل در پیش گرفته شود، حدود شش سال قبل نیز در صحن سازمان ملل پیشنهاد کردم که در موضوع غنی‌سازی کنسرسیومی با ایران تشکیل داده و به اتفاق هم در مسیر غنی‌سازی گام برداریم اما از این پیشنهاد استقبال نشد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به اینکه آیا ایران هنوز هم نسبت به پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم پایبند است‌، اظهار داشت‌‌: این پیشنهاد مربوط به آن مقطع زمانی بود؛ امروز هم پیشنهادات جدیدی مطرح است و آمادگی داریم در هرجایی از کشورمان که غنی سازی انجام می‌شود با هر کشوری که خواستار همکاری باشد، مشارکت کنیم‌؛ همچنین در زمینه ساخت رآکتور و تجهیزات غنی‌سازی و ایجاد سایت‌های غنی‌سازی نیز می‌توانیم با سایر کشورها مشارکت و همکاری داشته باشیم و معتقدیم این‌گونه همکاری‌ها اندیشه‌ها را آرام آرام به هم نزدیک کرده و شک‌، تردیدها و بی‌اعتمادی را از بین می‌برد‌.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه ایران را نمی‌توان در منطقه و جهان نادیده گرفت، با طرح این سوال که غربی‌ها تا چه زمانی قصد دارند به این‌گونه اقدامات خود ادامه دهند؟ آنها را به مطالعه تاریخ ایران توصیه کرد و گفت: ایرانی‌ها تنها

ملتی هستند که هیچ‌گاه دشمن پیروز نداشته‌اند؛ ملت ایران دوست همه ملت‌هاست و به نفع همه است که با ملت ایران همکاری کند اما مشکل اینجاست که غربی‌ها قصد دارند از موضع قدرت و زور با ملت ایران برخورد کنند در حالی که هیچ ملتی چنین رفتاری را نمی‌پذیرد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درخصوص تاریخ ایران قبل از اسلام، تصریح کرد: تاریخ و فرهنگ ملت ایران افتخارآمیز است‌، چرا که جنایاتی که در تاریخ اروپا وجود دارد و جنگ‌های داخلی و کشتارهایی که در آمریکا و سایر نقاط دنیا رخ داده در ایران وجود نداشته است. ایران همواره کانون دوستی، تمدن و فرهنگ است؛ البته این بدان معنا نیست که هیچ ضعفی نبوده و حاکمان نالایقی در ایران وجود نداشته‌اند در ایران هیچ‌‌کس به اینگونه رفتارهای اشتباه افتخار نمی‌کند آنچه در طول تاریخ افتخارآمیز بوده حرکت و اندیشه تعالی‌بخش ملت ایران بوده است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال رژیم صهیونیستی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی را حزب بسیار پیچیده و مخوف می‌دانیم و با اندیشه صهیونیستی مخالفیم و معتقدیم صهیونیست‌ها نه مسیحی هستند و نه یهودی و اصولاً دین ندارند و دین آنها ثروت و سلطه سیاسی است.

وی افزود: صهیونیست‌ها حداکثر ۱۰ هزار عضو و حدود ۲ هزار عضو اصلی دارند که بخشی از آنها در آمریکا و بخشی در اروپا حضور دارند؛ صهیونیست‌ها یک گروه نژاد‌پرست هستند که خودشان را برتر از دیگران می‌دانند.

احمدی‌نژاد خاط نشان کرد: عده زیادی مردم بدبخت و فقیر هم با وعده نجات از فقر و داشتن شغل مناسب و مسکن از سایر کشورها به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌اند اما امروز همان مردم به مخالفان سیاست‌های صهیونیست‌ها تبدیل شده و اخیراً چندصدهزار نفر از آنان علیه صهیونیست‌‌ها در تل‌آویو تظاهرات کردند، مشکل اصلی در سرزمین‌های اشغالی این است که ملت فلسطین از حق انتخاب محروم شدند و چنانچه اجازه داده شود تا ملت فلسطین به طور آزادانه سرنوشت خود را انتخاب کنند، مشکلی هم وجود نخواهد داشت.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مباحث مطرح شده در خصوص ایجاد سیستم پارلمانی در ایران را موضعی علیه دولت می‌دانید، اظهار داشت: چنین برداشتی ندارم و فکر نمی‌کنم مشکلی در این خصوص وجود داشته باشد ضمن اینکه در قانون اساسی مکانیزم تغییر این قانون پیش‌بینی شده است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره اختیارات رییس‌جمهوری ایران در قانون اساسی، گفت: بدون تردید همه روسای‌جمهور دنیا با محدودیت‌های قانونی و بعضاً غیرقانونی در حوزه اختیارات خود مواجه هستند و اینگونه نیست که روسای جمهور دنیا هر تصمیمی که بگیرند را بتوانند اجرایی کنند؛ حتی آقای اوباما هم هر تصمیمی را حتماً نمی‌تواند اجرایی کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سی ان ان درخصوص تصمیم‌گیر نهایی در ایران و اینکه غربی‌ها به‌خاطر این موضوع برای مذاکره با ایران با چالش مواجه هستند‌، تصریح کرد‌: اگر غربی‌ها برای مذاکره با هرفردی که از طرف حکومت و دولت برای مذاکره تعیین می‌شود، صادقانه گام بردارند، همه از نتایج آن استقبال خواهند کرد مشکل این است که غربی‌ها برای داشتن نگاه مثبت، انسجام و اتحاد ندارند بلکه آنها برای مخالفت، حمله، کشتار و اعمال فشار همیشه متحد بوده و اتفاق نظر دارند.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره اتفاقات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و وجود زندانی سیاسی در ایران و برخورد با سران معترضین اظهار داشت: در ایران هیچ‌کس تحت عنوان زندانی سیاسی وجود ندارد و کسانی هم که بعضاً پس از انتخابات بازداشت شده‌اند هیچ‌کدام با شکایت دولت نبوده است؛ دستگاه قضایی در ایران مستقل از دولت بوده و تحت تاثیر دولت هم نیست و چه‌بسا بعضی مواقع قوه قضاییه با نظریات رییس قوه مجریه نیز مخالف باشد.

وی خاطرنشان کرد: در ایران قانون حاکم است و قوه قضاییه نیز بر اساس آن عمل می‌کند هرکس هم از قانون تخلف کند باید پاسخ‌گو باشد؛ البته بنده از شرایطی که وجود دارد خوشحال نیستم و دوست ندارم هیچ‌کس با محدودیت مواجه بوده و زندانی باشد بدون تردید در آمریکا هم چنین نیست که کاندیدای ریاست‌‌جمهوری مصونیت قضایی داشته باشد و به طور مثال اگر آقای الگور به عنوان رقیب آقای اوباما نیز از قانون تخلف کند و مرتکب جرم شود قاضی و پلیس با او برخورد خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوال مجری شبکه سی ان ان مبنی بر اینکه شما در جهان به عنوان شخصیتی پاک‌دست و ساده‌زیست شهره هستید

اما اخیراً اتهام فساد مالی به برخی از نزدیکان شما در دولت وارد شده است،‌ تصریح کرد: هیچ‌کدام از اعضای دولت در هیچ تخلفی دخالتی ندارند و هیچ اتهامی متوجه مجموعه دولت و نزدیکان بنده نیست و همگان خواهند دید که پس از رسیدگی به این موضوع از سوی دستگاه قضایی، هیچ اتهامی به دولت وارد نخواهد بود.

احمدی‌‌نژاد خاطر نشان کرد: متاسفانه عده‌ای در کشور مدتی است که هر اتفاقی را به همکاران بنده نسبت می‌دهند و بنده نیز تاکنون هیچ تصمیمی برای پاسخ‌گویی و شکایت نگرفته‌ام چرا که علاقمند هستم این فضای آزاد همچنان ادامه پیدا کند و اطمینان دارم که این عده نمی‌توانند هیچ اتهامی را در مراجع قضایی علیه دولت به اثبات برسانند‌، اتهاماتی مانند فساد مالی علیه دولت پیش از آنکه موضوعی قضایی باشد، بیشتر اقدامی سیاسی و ژورنالیستی است.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: قبل از انتخابات ۸۸ به دولت اتهام زدند که یک میلیارد دلار در حساب‌های دولت تخلف شده است که این یک اقدام کاملاً سیاسی بود و همان موقع اعلام کردم که چنین تخلفی وجود ندارد به لحاظ اینکه انتخابات بود طرف‌های مقابل بر این اتهام اصرار داشتند که با رسیدگی دو مرجع قانونی که زیر نظر قوای مقننه و قضاییه بودند مشخص شد که حق با دولت بوده و اشتباه از سوی طرف مقابل بوده است بدون شک با رسیدگی قضایی به این مورد اخیر هم اعلام خواهد شد که اشتباه از سوی دولت نبوده و از جانب خودشان بوده است.

وی افزود: دولت به صراحت اعلام کرده که هرکس به اندازه یک ریال تخلف کند با او برخورد خواهد کرد اما متاسفانه اخلاق دموکراسی غربی به ایران نیز سرایت کرده و عده‌ای بدون هیچ دلیلی به دیگران تهمت و افترا می‌زنند.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه سیستم بانکی کشور عادلانه نیست و دولت همواره به دنبال اصلاح آن بوده است، تصریح کرد‌: ‌اصلاح سیستم بانکی فریاد شش ساله دولت است همچنان که بانک‌ها، اقتصاد آمریکا و اروپا را نابود کرده‌اند در ایران نیز این خطر وجود دارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، دو کشور ترکیه و ایران از لحاظ اقتصادی در یک سطح قرار داشتند اما امروز ترکیه نسبت به ایران پیشرفته تر به نظر می‌رسد، گفت: البته شرایط دو کشور متفاوت است؛ البته جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت ترکیه خوشحال است اما باید توجه داشت که ترکیه ۸ سال جنگ تحمیلی و ۳۰ سال تحریم را تجربه نکرده است؛ اما با وجود همه این شرایط، ملت ایران در بسیاری از بخش‌ها پیشگام تر از ترکیه است، ضمن اینکه ترکیه ۳۰۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و ایران تقریباً هیچ بدهی ندارد پس نمی‌توان گفت که از لحاظ اقتصادی از ایران جلوتر است.

وی افزود: به لحاظ علمی هم ایران از پیشرفت بسیار بالایی برخوردار است اما ملت ایران هیچ‌وقت خود را با ترکیه مقایسه نمی‌کند و البته معتقدیم که دو کشور مکمل یکدیگر هستند و مهم این است که دو کشور در حال پیشرفت هستند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران متکی به داخل کشور بوده و از رشد پایداری هم برخوردار است؛ ملت ایران به رغم همه فشارها و تحریم‌های سنگین کشورهای غربی روی پای خود ایستاده و کشور را ساخته است و آنچه روشن است آینده متعلق به ملت ایران است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این اظهار نظر مجری شبکه سی ان ان مبنی بر اینکه طبق نظرسنجی‌ها محبوبیت ایران در بین ملت‌ها کاهش یافته است، اظهار داشت: برای اینکه به همه مباحث در این خصوص پایان داده شود می‌توان یک آزمایش عینی و عملی انجام داد، آقای اوباما و هرکدام از سران اروپایی و بنده می‌توانیم در بین مردم هر کشوری که غربی‌ها مایل بودند، حضور پیدا کنیم و عکس‌العمل مردم می‌تواند بهترین پاسخ به همه ادعاها علیه کاهش محبوبیت ایران در بین ملت‌ها باشد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت آمریکا و برخی دولت‌های غربی آرزو دارند که ایران از جغرافیای جهان حذف شود اما باید بدانند که هیچ‌گاه این اتفاق نخواهد افتاد، تصریح کرد: هیچ‌کس در طول تاریخ نتوانسته ایران را از معادلات جهانی حذف کند و کسانی سود بردند که دوست ملت ایران بودند؛ در طول تاریخ هیچ‌کس طعم پیروزی را در مقابله با ملت ایران نچشیده است و ایرانیان همواره با اندیشه و فرهنگ، دشمنان خود را مغلوب کردند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه رفع مشکلات جهانی نیازمند مشارکت همه ملت‌هاست‌، اظهار داشت: متاسفانه سران اروپا و آمریکا همچنان دوره استعمار و برده‌داری را در ذهن خود دارند و خودشان را برتر از کشورهای فقیر می‌دانند و این ریشه اصلی همه مشکلات دنیاست که باید برای اصلاح این ذهنیت غلط تلاش کرد.

محمود احمدی‌نژاد تصریح کرد: همه باید برای رفع مشکلات جهان همفکری و مشارکت داشته باشند و همه ملت‌ها صادقانه ایده‌‌های خود را برای نجات جهان و ساختن دنیای عاری از فقر، کینه و دشمنی مطرح کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *