حداقل حقوق دریافتی سال ۹۲ مشخص شد

خورنا: هر کارگر مشمول قانون کار در سال جاری بر اساس ۵ مولفه اصلی و جانبی حداقل مزد، بن نقدی، سنوات، حق اولاد و حق مسکن؛ بدون اضافه کاری، پاداش، حق پست و موارد مشابه آن؛ ماهیانه بین ۵۴۱ تا ۶۳۸ هزارتومان دریافت خواهد کرد.

بر اساس مصوبه حداقل دستمزد امسال کارگران و مشمولان قانون کار؛ هر فرد مشمول قانون کار در سال جاری باید ماهیانه حداقل ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان دستمزد دریافت کند که نسبت به ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان سال گذشته ۲۵ درصد افزایش دارد.

همچنین شورای عالی کار اعلام کرد که کارگران در سال جاری به ازاء هر روز کار باید ۳۰۰ تومان سنوات دریافت کنند که برای هر ماه مبلغ ۹ هزار تومان خواهد شد. از سویی میزان بن نقدی کارگران در سال جاری مانند سال گذشته ۳۵ هزار تومان برای هر ماه تعیین شده که کارفرما موظف است به عنوان مزایای جانبی ماهیانه کارگران، این مبلغ را به فیش حقوقی اضافه و به حساب افراد واریز نماید.

حق مسکن برای سال ۹۲ مانند تقریبا یک دهه گذشته برای هر ماه به میزان ۱۰ هزار تومان است ولی حق اولاد به نسبت افزایش حداقل حقوق روزانه کارگران برای هر فرزند ۴۸ هزار و ۷۱۲ تومان و برای حداکثر تا دو فرزند نیز ۹۷ هزار و ۴۲۴ تومان در نظر گرفته شده است.

حداقل دستمزد برای ۲۵ درصد مشمولان قانون کار

اسدالله عباسی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش اعلام کرد هر کارگر مشمول قانون کار در سال جاری ماهیانه حداقل ۶۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان دریافتی خواهد داشت. با این حال، مقامات بازار کار کشور می گویند ۲۵ درصد کل نیروهای شاغل در کشور که از قانون کار تبعیت می کنند تنها مصوبه حداقل دستمزد ۴۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی را دریافت می کنند.

طبق مصوبه شورای عالی کار، هر کارگر در سال جاری به ازاء هر ماه کار باید ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان دریافت کند. همچنین کارفرما موظف است ماهیانه مبلغ ۳۵ هزار تومان به عنوان حق بن نقدی در حساب های کارگران واریز نماید. به این مبلغ باید روزانه ۳۰۰ تومان و در مجموع ماهیانه ۹ هزار تومان به عنوان حق سنوات اضافه کرد.

از سویی، حق اولاد هر فرد در سال جاری مبلغ ۴۷ هزار و ۷۱۲ تومان تعیین شده است و برای دو فرزند نیز مبلغ ۹۷ هزار و ۴۲۴ تومان قابل پرداخت است. علاوه بر موارد یاد شده، مبلغ ۱۰ هزار تومان نیز باید به عنوان حق مسکن به حقوق افراد اضافه شود.

مجموع دریافتی ماهیانه از ۵۴۱ تا ۶۳۸ هزارتومان

اگر کارفرمایی نخواهد و یا نتواند بیش از مبالغ یاد شده به افراد تحت پوشش خود حقوق پرداخت نماید، افراد مجرد و یا متاهلی که صاحب فرزند نیستند برای هر ماه کار مبلغ ۵۴۱ هزار و ۱۲۵ تومان دریافت می کنند. این مبلغ برای فرد متاهی با یک فرزند به میزان ۵۸۹ هزار و ۸۳۷ تومان و برای افرادی با دو فرزند نیز ماهیانه مبلغ ۶۳۸ هزار و ۵۴۹ تومان است.

یادآور می شود موارد یادشده تنها برای افرادی است که در بنگاه ها و واحدهای تولیدی تنها از حقوق مصوب شورای عالی کار برخوردار هستند و کارفرمایان آنها تنها مصوبات شورا را در هر سال به اجرا می گذارند. برای افرادی که دارای حداقل دستمزد به مراتب بالاتری از مصوبه شورای عالی کار هستند، به همان نسبت میزان دریافتی های نهایی بیشتر خواهد بود.

به گزارش مهر،البته در مورد افراد شاغل در واحدهایی که از حداقل حقوق و مصوبات شورای عالی کار با ۵ مولفه یادشده برخوردار هستند نیز به دلیل روشن نبودن میزان اضافه کاری هر فرد، احتمال در نظر گرفتن حق پست، حق تخصص، سابقه کار، تاثیر میزان تحصیلات در دریافتی، پاداش ها و فوق العاده ها؛ نمی توان برآوردهای دیگری ارائه کرد و ارقام ۵۴۱ تا ۶۳۸ هزارتومان به شروط یادشده و بدون اضافه کاری و موارد یاد شده است و تنها مولفه های اصلی مصوبه دستمزد را شامل می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *