کواکبیان: کابینه فرا جناحی جوان تشکیل می دهم

خورنا: دبیرکل حزب مردم سالاری ضمن اعلام کاندیداتوری با بیان اینکه رهبری فصل الخطاب دولت احتمالی وی رهبری خواهد بود، گفت: کابینه من جوانگرا است و یک سوم اعضای آن را پیش از انتخابات معرفی خواهم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی کواکبیان در نشستی خبری ضمن اعلام کاندیداتوری دولت اخلاق را شعار انتخابی خود عنوان کرد و گفت: ما باید از هرگونه سوء استفاده از امکانات دولتی در انتخابات جلوگیری کنیم و مسئولین ذیربط نیز تذکرات لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی در واکنش به نوع سخنرانی احمدی نژاد در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: معنا ندارد یک مقام اجرایی و دولتی از مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن سوء استفاده کند و شعار انتخاباتی دهد.

دبیرکل حزب مردم سالاری افزود: نامزدها، معتمدان، ناظران، نیروی انتظامی، صاحبان نفوذ مانند ائمه جمعه و تمام افرادی که جزو دست اندرکاران انتخابات هستند باید بی طرفی خود را در انتخابات نشان دهد و اخلاقی انتخاباتی مد نظر داشته باشند.

صدا و سیما بی طرفی را رعایت کند

وی با تاکید بر اینکه در اخلاق انتخاباتی تعادل و انصاف رعایت شود گفت: صدا و سیما موظف است در جهت برگزاری یک انتخابات پرشور بکوشد همچنان که باید در کنار آن بی طرفی خود را در این زمینه حفظ کند.

فصل الخطاب دولت من رهبری است

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص ویژگی های دولت آینده اش گفت: فصل الخطاب دولت من قانون اساسی است و مقام معظم رهبری است.

ریشه حوادث ۸۸ در بداخلاقی های مناظره های انتخاباتی بود

وی با اشاره به دلایل انتخاب شعار دولت اخلاق گفت: حوادث بعد از انتخابات ۸۸ ریشه در بداخلاقی ها داشت که از مناظره ها شروع شد.

کواکبیان افزود: من نمی گویم استکبار جهانی در صدد ایجاد فتنه نبود اما اعتقاد دارم که ریشه این فتنه در بداخلاقی هایی بود که در مناظره ها به وجود آمد، اگر آن بداخلاقی ها نبود حوادث پس از انتخابات هم شکل نمی گرفت.

وی با بیان اینکه اخلاق باید در مناسبات سه قوه حاکم شود، گفت: مردم به زمامداران شبیه ترند تا پدرانشان اگر زمامداران اخلاق را رعایت کنند این الگو در جامعه نیز شکل می گیرد و بسیاری از مشکلاتمان حل خواهد شد.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به محورهای دولت آینده اش گفت: اقتصاد پیشرفته با توازن توسعه پایدار، خدمت بی شائبه با عدالت واقعی و کرامت انسانی، لغو انواع تحریم ها با روش منطقی مبتنی بر دیپلماسی فعال و منافع ملی، اصلاحات همه جانبه مبتنی بر خط امام و مطالبات رهبری از جمله محورهای دولت آینده من خواهد بود.

طرفدار رابطه با آمریکا در شرایط مناسب هستم

وی با تاکید بر اینکه من طرفدار رابطه ایران و آمریکا هستم گفت: کلید حل تحریم ها به دست کینه توزی های آمریکاست و اگر رابطه با آمریکا حل نکنیم نمی توانیم تحریم ها را لغو کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم الان شرایط مناسبی برای برقراری رابطه با آمریکا نیست و برای این کار باید پیک برنامه ریزی دقیق شود همچنان که وقتی احمدی نژاد بحث رابطه با آمریکا را پیش کشید من جزو اولین منتقدان به این مبحث بودم.

دبیرکل حزب مردم سالاری رهبری را فصل الخطاب بحث رابطه ایران و آمریکا دانست و اذعان کرد: براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی تصمیم گیری در این زمینه با مقام معظم رهبری است و باید تمام مصوبات شورای امنیت ملی به تصویب ایشان برسد.

باید کانال خصوصی تلویزیون راه اندازی کنیم

کواکبیان با بیان اینکه باید کانال خصوصی تلویزیون راه اندازی کنیم گفت: صدا و سیما نباید انحصاراً در اختیار رسانه ملی باشد و کشورهای همسایه که به مراتب دموکراسی آنان نسبت به ما ضعیف تر است همچون افغانستان و پاکستان و قطر چند کانال خصوصی دارند و ما هم می توانیم با حکم حکومتی و مصوبه مجمع تشخیص می توانیم این کار را انجام دهیم.

وی همچنین در واکنش به این موضوع که برخی ها اصلاح طلبان را فتنه گر و یا ضد انقلاب می نامند گفت: کسانی که اصلاح طلبان را فتنه گر می نامند خودشان فتنه گر هستند.

دولت آینده فرزند مجلس است

نماینده سابق سمنان در مجلس دولت آینده را فرزند مجلس خواند و گفت: دولت باید در خدمت دستگاه ها و دیگر نهادهای حکومتی باشد و باید حرمت مجلس را پاس دارد.

وی با تاکید بر ای که مجلس در راس امور است گفت: دولت من حرمت قانون را پاس خواهد داشت که اگر قانون را رعایت کنیم حرمت مردم را حفظ کرده ایم.

در دولت من یک روزنامه هم متوقف نخواهد شد

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد نسبت به چگونگی برخورد با زندانیان سیاسی گفت: باید جرم سیاسی تعریف شود و هیات منصفه در دادگاه های سیاسی وجود داشته باشد.

وی افزود: من حضار نیستم حتی یک روزنامه در دولت من متوقف شود البته اگر روزنامه های جرمی انجام داد تنها جریمه مالی برای آن کافی است. چرا که با توقف یک روزنامه خیلی ها بیکار خواهند شد.

دولت به جای شعار ایجاد اشتغال ، اشتغال های موجود را حفظ کند

کواکبیان خاطرنشان کرد: من معتقدم دولت به جای اینکه شعار ایجاد اشتغال بدهد همین شغل های موجود را حفظ کند کار بزرگی کرده است.

وی با اشاره به ۱۰ ویژگی دولت آینده اش گفت: در دولت من مفاهیم دو گانه و متضاد در دولت فعلی به هم خواهند رسید.

جزو جوانترین نامزدها هستم

دبیرکل حزب مردم سالاری رفع شکاف نسل اول با نسل های بعدی جزو شعارهای من است چرا که من جزو جوانترین نامزدها هستم و زمان نسل های جوان را به خوبی می دانم.

وی با اشاره به دیگر ویژگی های دولت آینده اش گفت: پیوند میان آزادی های مشروع و آزادی های اجتماعی، پیوند میان آرمانگرایی و واقع بینی، پیوند میان استکبار ستیزی و تنش زدایی، پیوند میان توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی و همچنین توانمندسازی طبقات فرودست با تقویت متوسط شهری و پیوند میان مشروعیت الهی حکومت با مشروعیت مردمی آن جزو برنامه های من است و من جمهوری اسلامی را نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر می خواهم .

جوانگرایی در کابینه

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین در مورد ویژگی های کابینه اش گفت: سطح تحصیلات برای کابینه آینده من بالاتر از کارشناسی ارشد است و از عناصر دانشگاهی در دولتم استفاده خواهم کرد.

وی افزود: میانگین سنی وزرای من بین ۳۵ سال تا ۵۰ سال است چرا که نمی خواهم دولت سالخورده داشته باشم و دولت من جوانگرا است.

حداقل ۳ خانم در کابینه ام حضور خواهند داشت

کواکبیان با بیان این که حداقل سه خانم در کابینه خواهم داشت گفت: تفکر منسجم برای کابینه من اصل است و می خواهم کابینه فراجناحی تشکیل دهم.

یک سوم کابینه خود را قبل از رای گیری اعلام می کنم

وی خاطرنشان کرد: قبل از رای گیری یک سوم کابینه خود را معرفی می کنم و برنامه های مدون خود را در یک جزوه مفصل در حوزه روابط بین الملل ، در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، تحولات اداری، بحث سیاسی و داخلی منتشر خواهم کرد.

برای پیروزی آمده ام و تا آخر خواهم ماند

کواکبیان با تاکید بر اینکه من برای پیروزی آمده ام و تا آخر خواهم ایستاد، گفت: اگر اجماعی میان اصلاح‌طلبان صورت بگیرد پس من تابع اجماع خواهم بود اما اگر اجماعی در کار نباشد تا آخر هستم.

وی افزود: برای گرم کردن فضای انتخابات به میدان نیامده ام زیرا آن قدر کاندیدای اصولگرا وجود دارد که فضا را گرم خواهند کرد.

احمدی نژاد در انتخابات شوراها رای نداشت اما برای ریاست جمهوری رای آورد

کواکبیان در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در انتخابات مجلس رای نیاورده اید فکر می‌کنید برای انتخاابت ریاست جمهوری رای بیاورید، گفت: احمدی نژاد هم در انتخابات رأی نیاورد، اما برای انتخابات ریاست جمهوری رای بالایی آورد.

رسانه های بیگانه من را اسب تروای نظام جریان اصلاح طلب می نامند

وی افزود: البته من در شهر سمنان ۳۰ درصد در این دوره رایم افزایش یافته بود، اما به دلیل تبلیغات سوءخارجی که من را اسب تروای نظام در درون جریان اصلاح طلبی معرفی کردند و همچنین تبلیغات سوء اصولگرایان که من را فتنه‌گر نامیدند موجب شد که رأی نیاورم البته برخی نهادها نیز دخالت هایی داشتند که اسناد آن موجود است، اما من برای این که ذائقه ها را تلخ نکنم این موضوع را پیگیری نکردم.

دبیرکل حزب مردم سالاری با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان باید در انتخابات کاندیدا داشته باشند، گفت: من با این تئوری که اصلاح طلبان از یک کاندیدای اصولگرا حمایت کنند، مخالفم؛ چراکه کاندیدای استیجاری معنا ندارد.

وی رسیدن به اجماع در درون جریان اصلاح طلبی را کاری آسان دانست و گفت: در جریان اصلاح طلب تنها ۳-۴ کاندیدا مطرح هستند اما در مقابل در جریان اصولگرایی ۳۰-۴۰ کاندیدا مطرح هستند بنابراین ایجاد اجماع بین ۳-۴ نفر آسانتر است تا ایجاد اجماع میان ۳۰-۴۰ نفر.

حضور خاتمی و هاشمی تا این لحظه در انتخابات بشدت تکذیب می شود

کاندیدای حزب ریاست جمهوری همچنین در خصوص حضور هاشمی و خاتمی در انتخابات تصریح کرد: قطعا اگر این دو بخواهند در انتخابات شرکت کنند شورای مرکزی حزب مردم سالاری تصمیم دیگری خواهد گرفت ولی تا این لحظه این موضوع به شدت تکذیب می شود.

رقیب اصلی ما دولت است/ با جریان انحرافی همکاری نداریم

وی با انتقاد از برخی تحلیل های اصولگرایان مبنی بر اینکه میان جریان اصلاح طلب و جریان انحرافی پیوندی در انتخابات بوجود می آید، گفت: رقیب اصلی ما در انتخابات دولت است و ما هیچگونه همکاری با جریان انحرافی نداریم.

کواکبیان افزود: ما برای تغییر دولت آمده ایم و این موضوع بی‌ربط را برخی از اصولگرایان برای اینکه پاسخگوی آن همه روزه گرفتن و نذر کردن‌ها برای روی کار آمدن احمدی‌نژاد نباشند، مطرح می کنند.

رسیدن به اجماع در جریان اصلاحات صعب‌العبور نیست

وی همچنین همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه در صورتیکه اصلاح طلبان به اجماع نرسند با تعدد کاندیداها در این جریان مواجه خواهیم بود، آیا این موضوع به ضرر جریان اصلاح طلبی نیست؟ و اینکه آیا فکر می کنید شما اقبال عمومی خواهید داشت؟ بیان کرد: اجماع میان اصلاح طلبان شدنی و رسیدن به این مرحله صعب‌العبور نیست.

پایگاه اجتماعی قابل قبولی دارم

دبیرکل حزب مردم سالاری افزود: در مورد اینکه من چند درصد رأی دارم، همین که آماده هستم نظرسنجی صورت بگیرد و کاندیدای جریان اصلاح طلبان با نظرسنجی به مردم معرفی شود، یعنی می دانم که یک پایگاه اجتماعی قابل قبولی دارم. اگر هم که نداشتم بحثی نیست و میدان را به دیگر رقبا خواهم داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از فیلتر شورای نگهبان عبور می کنید، گفت: من نمی توانم برای آنها تعیین و تکلیف کنم، اما امیدوارم که همه ما پاسخگوی اعمال‌مان هم در دنیا و هم در آخرت باشیم.

کاندیدای حزب ریاست جمهوری در مورد فعالیت حزب مردم سالاری برای انتخابات شورای شهر توضیح داد: ما در شهرهای بالای صد نفر کاندیدا معرفی خواهیم کرد.

همچنین وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما در مجلس ششم گفته بودید موسوی و کروبی جزء اصلاح طلبان نیستند و اکنون نیز که حاضرید به نفع آقای خاتمی کناره‌گیری کنید و خاتمی نیز هنوز با موسوی و کروبی مراوداتی دارد، آیا این کار شما متناقض نیست؟، خاطر نشان کرد: من این جمله شما را تکذیب می کنم. من نگفتم که موسوی و کروبی را جزء اصلاح طلبان نمی دانم.

کواکبیان یادآور شد: ایرادی که به موسوی و کروبی دارم این است که مرزبندی خود را با جریان های برانداز و ضد انقلاب شفاف نکردند. این جمله را سایتی از طرف من منتشر کرد که من نیز در همان زمان تکذیب کردم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *