اختصاص اعتبار برای بازسازی «قلعه‌کوران» اندیمشک

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اندیمشک از اختصاص ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای بازسازی و مرمت «قلعه کوران» این شهرستان خبر داد.

به‌ گزارش خورنا و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، هانی خادمی‌مهر با اعلام این خبر افزود: طی مذاکرات و گفت‌وگوی انجام‌شده با معاون میراث‌فرهنگی استان، اعتبار مرمت و بازسازی این بنای تاریخی از محل اداره‌‎کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: بازسازی و مرمت این اثر تاریخی زمینه استفاده از آن برای بازدید گردشگران را فراهم می‌کند.

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی اندیمشک افزود: همچنین پس از بازسازی، جایگاه ممتاز این بنا در بین بناهای تاریخی بیش از پیش نمایان خواهد شد.

خادمی‌مهر در توصیف این بنای تاریخی عنوان کرد: «قلعه کوران» معروف به قلعه مناصر (قلعه کورو) مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، روستای چینه‌روزه واقع شده است.

وی اضافه کرد: در گذشته‌های نه چندان دور این قلعه در قلمرو ایل بزرگ پاپی بوده و قبل از آن نیز قلعه سرحداتی حکومت اتابکان لر (لیریایی) در بخش الوار گرمسیری بوده است و مردم ایل هنوز از آن به عنوان قلعه مناصر یاد می‌کنند که نیای خوانین ایل پاپی بوده است. برخی نیز معتقدند قبل از محمد ناصر یا همان مناصر این قلعه در اختیار قربان‌خان که نیای خوانین پاپی بوده و نام کورو در واقع همان قربان است که دچار تغییر شده است. بعدها بر اثر اختلافات ایلی و قتل عام‌هایی که صورت می‌گیرد قلعه رونق خود را از دست می‌دهد.

خادمی‌مهر در پایان یادآور شد: این اثر تاریخی ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۱۴۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.