رئیس شورای رقابت: قیمت‌های جدید خودرو تا شنبه اعلام می شود

خورنا: رئیس شورای رقابت با بیان اینکه سازمان حمایت از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شد، گفت: با تعیین نرخ تورم بخشی نیمه دوم امسال طی امروز یا فردا، قیمت جدید خودروها تا شنبه اعلام خواهد شد.

جمشید پژویان در واکنش به صحبت مدیرکل کالاهای فلزی سازمان حمایت مبنی بر عدم ابلاغ دستورالعمل جدید شورای رقابت این سازمان جهت قیمت‌گذاری جدید خودروها، اظهار داشت: این دستورالعمل بر روی سایت شورای رقابت قرار گرفته است و اصلاً به سازمان حمایت ربطی ندارد که بخواهیم به آنها ابلاغ کنیم بلکه دستورالعمل باید به خودروسازان ابلاغ شود.

وی ادامه داد: این دستورالعمل به تعیین قیمت منجر می‌شود و نیازی نیست که سازمان حمایت، قیمت جدید خودروها را تعیین کند.

پژویان با بیان اینکه خودروسازان باید قیمت جدید خودروها را اعلام کنند، تصریح کرد: خودروسازان بر اساس دستورالعمل جدید شورای رقابت، قیمت جدید محصولاتشان را تعیین می‌کنند و شورای رقابت نیز این قیمت‌ها را کنترل می‌کند که مطابق با دستورالعمل هستند یا خیر.

* قیمت‌گذاری خودرو از سازمان حمایت ساقط شد

وی تأکید کرد: وظیفه قیمت‌گذاری خودرو از سازمان حمایت ساقط شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که طبق گفته رئیس جمهور و وزیر صنعت، قیمت خودروها باید با همکاری شورای رقابت و سازمان حمایت تعیین شود، گفت: آقای احمدی‌نژاد چنین صحبتی را نداشته‌اند و وزیر صنعت نیز گفت که سازمان حمایت از طریق ارائه اطلاعات به مرکز ملی رقابت کمک می‌کند. در حال حاضر نیز براساس درخواست من، سه عضو از سوی وزارت صنعت و سازمان حمایت توسط وزیر صنعت معرفی شده‌اند که با مرکز ملی رقابت همکاری می‌کنند.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری خودرو از سازمان حمایت ساقط شده و هر گونه اقدام از سوی این سازمان غیرقانونی و قابل پیگیری است.

* خودروسازان طبق دستورالعمل شورای رقابت قیمت‌گذاری می‌کنند

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت جدید خودروها توسط این شورا اعلام خواهد شد؟ گفت: ما دستورالعمل را اعلام کرده‌ایم و خودروسازان براساس آن قیمت را اعلام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه خودروسازان تا سه روز پیش به ما اطلاعاتی ندادند، گفت: مدیران خودروساز به هر دلیلی، اطلاعات خود را به سازمان حمایت ارائه کردند و این سازمان نیز به جای اینکه به آنها بگوید اطلاعات را به شورای رقابت ارائه کنید، خودش اقدام کرد.

پژویان تصریح کرد: طبق دستورالعمل جدید شورای رقابت، قیمت جدید خودروها بر مبنای قیمت مصوب شهریور ۹۱ به اضافه نرخ تورم بخشی نیمه دوم امسال تعیین خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر کارشناسان بانک مرکزی و شورای رقابت در حال بررسی و تعیین نرخ تورم بخش نیمه دوم سال هستند تا با استفاده از آن، قیمت جدید خودروها مشخص شود.
وی ابراز امیدواری کرد نرخ تورم بخش نیمه دوم امسال، طی امروز یا فردا مشخص و قیمت جدید خودروها نیز تا شنبه تعیین و اعلام شود.

به گزارش فارس، طبق مصوبه اخیر شورای رقابت، قیمت جدید خودروها باید برای روزهای باقی مانده از سال بر اساس دستورالعمل جدید این شورا تعیین شود و پس از تدوین دستورالعمل کلی، قیمت‌گذاری خودرو بر مبنای آن صورت می گیرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *