تمایل چینی ها برای سرمایه گذاری در مجتمع بندری نگین بوشهر

سرکنسول چین در بندر عباس گفت: مجتمع بندری نگین در بوشهر دارای ظرفیت های سرمایه گذاری برای توسعه فعالیت تجاری است.

به گزارش خورنا “شو وی” سرکنسول چین در بندر عباس امروز سه شنبه ۲۱ آذرماه ۱۴۰۲ در نشست با مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: شرکت‌های چینی در حال مطالعه ظرفیت‌های سرمایه گذاری ایران هستند که بازدید از بندر بوشهر نیز در همین راستا انجام شده است.

وی افزود: بندر بوشهر از موقعیت‌های متنوعی برای سرمایه گذاری برخوردار است که این ظرفیت ها برای شرکت‌های توانمند چینی تشریح خواهد شد.

بنابر این گزارش حوزه مسئولیت سرکنسولگری چین در بندرعباس شامل هشت استان ایران در جنوب شامل بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، استان فارس، بوشهر، استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است.

مصطفی حاجی رضایی معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز در این اظهار کرد: محدوده مجتمع بندری نگین در بوشهر ۵۱۰ هکتار است که تاکنون مجوز زیست محیطی ۲۴۰ هکتار آن برای فعالیت سرمایه گذاران گرفته شده است.

وی افزود: ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری بندر بوشهر اکنون در حدود هفت میلیون تن است که با بهره برداری از مجتمع بندری نگین به ۱۵ میلیون تن خواهد رسید.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: اکنون برنامه ریزی جامعی برای جذب سرمایه گذران توانمند داخلی و خارجی برای حضور در مجتمع بندری نگین انجام شده که شرکت های چینی نیز می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

حاجی رضایی یادآور شد: ایران و چین از دیرباز در حوزه های مختلف همکاری با یکدیگر دارند که این تعامل دوسویه ظرفیتی برای ورود سرمایه گذاران چینی به طرح های بندر بوشهر است.

وی اظهار کرد: با توجه به موقعیت بکر مجتمع بندری نگین تاکنون چندین سرمایه گذار توانمند داوطلب در این مجتمع بندری شده است که از جمله آنها می توان به رقابت چند شرکت توانمند نفتی برای سرمایه گذاری در زون فله مایع مجتمع بندری نگین اشاره کرد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در پایان عنوان کرد: با هدف تسهیل در فعالیت سرمایه گذاران احداث جاده اختصاصی مجتمع بندری نگین و سایر تاسیسات زیربنایی آن با سرعت و شتاب در حال اجرا است.