شورای فرهنگ عمومی: شب یلدا و چهارشنبه سوری از تقویم حذف نشده است

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در اطلاعیه‌ ای با تکذیب حذف دو مناسبت ملی از تقویم رسمی کشور اعلام کرد نه تنها هیچ مناسبتی حذف نشده، بلکه در کنار عنوان شب یلدا، یک مضمون فرهنگی ترویجی یعنی فرهنگ مهمانی و پیوند با خویشان که از ارکان زیست خانواده ایرانی می‌باشد به تقویم ملی اضافه شده است و همزمان با آیین چهارشنبه سوری هم متناسب با سایر سنت‌های پایان سال در ایران، تکریم همسایه به عنوان یک فضیلت و اخلاق ایرانی و اسلامی جهت فرهنگ سازی بیشتر در این موضوع مخصوصاً در زندگی شهری و آپارتمان نشینی به تقویم افزوده شده است.

به گزارش خورنا در این اطلاعیه آمده است: شورای عالی انقلاب فرهنگی هرساله بر اساس مصوبات شورای فرهنگ عمومی، مناسبت‌های جدیدی را با توجه به پیشنهادات اشخاص حقیقی و حقوقی برای درج در تقویم رسمی کشور تایید می‌کند. در همین رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۹۹ مورخ ۱۴۰۲/۷/۱۸ هشت مناسبت برای درج در متن تقویم و پنج مناسبت را برای درج در ضمیمه تقویم رسمی کشور تصویب کرده است.

از جمله مناسبت‌های جدید «روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان» است که همزان با ۳۰ آذر (شب یلدا) و در کنار عنوان شب یلدا می‌باشد. شب یلدا جزء فرهنگ غنی مردم ایران اسلامی است که نه تنها یک امر ملی است بلکه به خاطر حضور اعضای خانواده‌ها در کنار یکدیگر به عنوان یک امر دینی هم مورد توجه است.

همچنین درباره مناسبت دیگر اضافه شده نیز باید گفت که برای استفاده بهینه فرهنگ از روز‌های پایانی سال به ویژه چهارشنبه سوری که در جامعه ایرانی مورد توجه است، مناسبت «روز تکریم همسایگان» برای درج در متن تقویم رسمی کشور در روز سه شنبه آخر سال تصویب شده است.

در پایان این اطلاعیه دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر اینکه هیچ مناسبتی حذف نشده است آمده: دو مناسبت فوق با توجه به ویزگی‌های فرهنگی و هویتی ایرانیان به تقویم اضافه شده است

روابط‌عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور/۲۲ آبان ۱۴۰۲