دو نژاد دام ایرانی در خطر انقراض!

خشکسالی‌های اخیر سیستان و بلوچستان دو نژاد گاو سیستانی و گوسفند بلوچی را در خطر انقراض قرار داده است.

به گزارش خورنا عصرهامون نوشت: خشکسالی معضلی است که سال‌ها مردم سیستان با آن مواجه هستند و گویا زندگی مردم این دیار با آن گره‌ای کور خورده است و اکنون مردم سیستان چشم امید به باز شدن این گره را دارند.

منطقه سیستان از جمله مناطقی است که با دارابودن آب‌وهوای گرم و خشک، همواره پدیده‌های طبیعی سیل و خشکسالی به‌وفور در آن دیده شده است و ساکنان آن خسارات بسیار زیادی را متحمل شده‌اند.

عامل اصلی مهاجرت ساکنان سیستان کاهش نزولات جوی و خشک‌شدن چاه‌های موجود در منطقه است؛ خشک‌شدن دریاچه هامون نیز طی چند سال اخیر در روند افزایش مهاجرت نقش به سزایی داشته است.

باتوجه‌به اینکه کشاورزی در منطقه سیستان از رونق افتاده و مردم برای تهیه دام خود به سبوس روی آورده‌اند این گرانی ها مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

دشت سیستان که زمانی سرسبزترین منطقه جنوب شرق ایران بود طی سال‌های اخیر بر اثر قهر طبیعت و بی‌مهری همسایه شرقی به کویری خشک تبدیل شده و خشکسالی و طوفان‌های شن، بسیاری از مردم این سامان را مجبور به مهاجرت و زندگی را برای بازماندگان سخت و طاقت‌فرسا کرده است.

عشایر منطقه سیستان هم همچون روستائیان این منطقه بیشترین آسیب‌ها را در خشکسالی‌های چندین ساله به‌ویژه شرایط ایجاد شده پس از محدودیت‌های آبی یک سال اخیر دیده‌اند.

در پی تشدید خشکسالی‌ها در سیستان و بلوچستان خسارات زیادی به بخش کشاورزی، اقتصادی و اشتغال مردم وارد شده است که این خطه از کشور باتوجه‌به تنوع آب‌وهوایی و وسعتش از ظرفیت‌های بی‌نظیر و ناشناخته‌ای در زمینه‌های مختلف برخوردار است که یکی از این ظرفیت‌ها موضوع تنوع محصولات کشاورزی است.

در این‌بین منطقه سیستان به علت داشتن نژاد گاو سیستانی و گوسفند بلوچی یکی از قطب‌های دامپروری کشور محسوب می‌شد؛ اما بخت یاری نکرد و تازیانه‌های خشکسالی علاوه برخشکیدگی تالاب هامون منجر به کمبود علوفه، ازبین‌رفتن منابع تغذیه دام‌ها و خشکیدگی مراتع شد و دامداران استان را در دام مشکلات انداخت.

گرانی سبوس دام معضلی برای مردم سیستان شده است

حسن صفائی مقدم، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان هامون در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به گرانی سبوس دام بیان کرد: شغل اصلی عشایر منطقه دامداری است و ادامه این حرفه نیازمند وجود مراتع غنی و وجود منابع آبی پایدار در منطقه است.

وی افزود: گران‌بودن سبوس دام مربوط به جهاد کشاورزی نیست و اتحادیه قیمت را به این ارگان ابلاغ می‌کند.

صفایی ادامه داد: تنها گران‌بودن سبوس مشکل دامداران نیست یکی دیگر از معضلات، نبود خوراک یونجه، کاه و کنسانتره است که دامداران مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی می‌شوند.

رئیس جهاد کشاورزی هامون تصریح کرد: اعتباری از طریق سازمان برنامه‌ریزی در اختیار جهاد کشاورزی جهت احداث چاهک برای دامداران قرارمی گیرد.

وی با اشاره به پارامترهای تأثیرگذار در حفر چاهک گفت: برای احداث این چاهک در اولویت دسترسی به برق است که باید برای دامداران اختصاص داده شود و به دلیل اینکه باید با پمپ آبرسانی شود و به دلیل فشارضعیف با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد.