استاندار خوزستان: اراده حاکمیت بر حل مشکلات خوزستان است/ پروژه مترو اهواز پیگیری می‌شود

استاندار خوزستان گفت: اراده حاکمیت بر پشتیبانی از خوزستان و حل مشکلات آن است و مدیران استانی باید از این فضا نهایت استفاده را داشته باشند.

به گزارش خورنا صادق خلیلیان شامگاه پنجشنبه هشتم مهرماه ۱۴۰۰ در ویژه برنامه تلوزیونی “تا پای جان” گفت: در دوران دفاع مقدس مردم خوزستان در صف مقدم دفاع از میهن اسلامی بودند و با دست خالی در برابر دشمن بعثی ایستادگی کردند.

وی یادآوری کرد: برای اولین بار در طول تاریخ دویست سال اخیر درگیر جنگی هشت ساله با قدرت های جهانی بودیم که یک وجب از خاک وطن را از دست ندادیم و توانستیم قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران و حضور و پشتوانه مردم در دفاع از این نظام را به منصه ظهور برسانیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: در دوران دفاع مقدس همدلی همه نیروها، حضور پرشور مردم، رهبری امام و مدیریت مقام معظم رهبری به عنوان رئیس جمهور همگی دست به دست هم داد و باعث عقب راندن دشمن متجاوز شد.

خلیلیان عنوان کرد: قصد ما این است که کشور را بسازیم و خوزستان را نیز آباد کنیم که در این راستا هر چه اتحاد و همبستگی بیشتر باشد و اشخاص و گروه‌های مرجع منافع گروهی و کوتاه ‌مدت خود را در ازای منافع عمومی استان کنار بگذارند زودتر به موفقیت می‌رسیم.

وی اظهار کرد: همه ملت قدردان شهدای عزیز هستند و در برخی از مقاطع که ناملایماتی در اداره کشور بروز پیدا می‌کند مردم از مسئولین می خواهند که راه شهدا را ادامه دهند. مردم ما مردم یکپارچه هستند و دوستی و برادری که در بین مردم ایران هست موجب شده که همه مردم شهدا را قهرمانان خود بدانند و همه احساس بکنند که بایستی پیام شهدا را منتقل کنند که این نشان دهنده اتحاد مردم ما در دفاع از ارزش ها و پشتیبانی از نظام است.

استاندار خوزستان گفت: با شروع به کار دولت جدید مردم امیدوار به کاهش مشکلات هستند ما باید از ارزش ها و اصول انقلاب دفاع کنیم و با کار شبانه روزی مسائل و مشکلاتی که بخشی از آن ناشی از جنگ اقتصادی دشمن است را حل کنیم همان طور که در دفاع مقدس با اقتدار و محکم و با اتحاد ایستادگی کردیم امروز هم باید با همان اتحاد در برابر این جنگ اقتصادی مقاومت کنیم و این توطئه دشمن را خنثی نماییم و با اقتصاد مقاومتی مسیر پیش رو را باز نموده و به اهداف خود برسیم.

خلیلیان یادآور شد: حضرت امام فرمودند « استان خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد» مقام معظم رهبری نیز بیان داشتند «اگر نسبت به تذکراتی که در گذشته برای رسیدگی به شرایط خوزستان داده شده بود عمل می شد امروز شاهد مشکلات فعلی استان نبودیم»

وی عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد از بودجه عمومی دولت از استان خوزستان تامین می شود اما نرخ بیکاری خوزستان بنا بر آمار سال ۹۸ پنج درصد از میانگین کشوری بالاتر بود که این نسبت ها قابل توجیه نیست؛ در روزی که قرار بود دولت به من رای اعتماد دهد این مطالب را عنوان کردم چون باید موضع خود را مشخص کنیم و واقعیتها را عنوان کنیم تا فکری اساسی برای حل مشکلات اساسی این استان که دین بزرگی بر کشور دارد بشود.

استاندار خوزستان اظهار کرد: خوزستان یک استان راهبردی در بین استان‌های کشور است که به همین علت دولت اولین سفر استانی خود را به خوزستان انجام داد تا مشکلات استان را از نزدیک احصا کند.

خلیلیان وجود مدیر پروازی در خوزستان را غیر قابل پذیرش دانست و گفت: شرکت های بسیار متمولی که در استان فعال هستند گردش مالی خود را در تهران دارند که برای حل این معضل بخشنامه‌ای ۴ ماده ای ابلاغ کردیم و در این بخشنامه تصریح شده که شرکت ها باید مالیات و گردش پولی خود را به استان منتقل کنند و بیمه های خود را از شرکت های بیمه‌ای استان خریداری کنند.

وی تصریح کرد: با انتقال گردش مالی و مالیات این شرکتها یاعث ایجاد منابعی می‌شود که صرف حل مشکلات خوزستان خواهد شد؛ همچنین برخی از شرکت ها برای تامین نیروی انسانی خود از افراد غیر بومی استفاده می کنند در صورتی که برای استخدام اولویت با افراد بومی است و حتماً باید از نیروهای بومی استفاده کنند. این موارد همه بخشنامه شده است و یک تیم نیز مامور شده‌اند که بر روند اجرای این بخشنامه نظارت داشته باشند و گزارش دهند.

استاندار خوزستان افزود: البته اگر شرکتی به این تعهدات عمل نکند ما آن شرکت را از خدماتی که در استان دریافت می کند محروم خواهیم کرد.

خلیلیان گفت: برای موضوع فاضلاب و آبهای سطحی از برخی مناطق اهواز بازدید میدانی داشتیم و در این خصوص دو جلسه در استان و یک جلسه در تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با شرکت وزیران مربوطه برگزار شد و همچنین در خصوص توسعه کشاورزی در استان و نیز بحث آب شرب برگزار شد و بنا شد به صورت دو هفته یکبار یا ماهانه چنین جلساتی برای پیگیری دقیق امور به صورت مرتب برگزار شود و چگونگی تامین اعتبار طرح ها و روند اجرایی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: تجارت و بازرگانی یکی از محورهای مهم رشد و توسعه است. در روزهای ابتدایی آغاز مسوولیت از بازارچه‌های مرزی و پایانه های شلمچه و بندر اروندکنار و بندر چوئبده آبادان بازدید داشتیم و مشکلات بازرگانی و مبادلات مربوطه را در همان محل با حضور ملوانان مورد بررسی قرار دادیم که تصمیم گرفته شد کالاها ترخیص شود و یک رونق نسبی ایجاد شود.

استاندار خوزستان گفت: باید با همدلی میان نخبگان، گروه‌های مرجع، اقوام، رسانه‌ها و …. و دوری از حواشی مشکلات را برطرف کنیم؛ برخی از مشکلات با هماهنگی ها برطرف می شود به عنوان مثال یک مشکلی سالها به دلیل اختلاف میان دو دستگاه لاینحل باقی می ماند و البته معطل ماندن مواردی که در حوزه خدمات عمومی است به هیچ عنوان قابل قبول نیست و در حال رفع چنین ناهماهنگی هایی هستیم.

خلیلیان بیان کرد: اراده حاکمیت بر پشتیبانی از خوزستان و حل مشکلات آن است و مدیران استانی باید از این فضا نهایت استفاده را داشته باشند.

وی گفت: منافع حزبی و گروهی را باید در استان کنار بگذاریم یعنی این نگاه نباید وجود داشته باشد که اگر به عنوان مثال استاندار با ما هماهنگ بود از او حمایت کنیم بلکه ملاک باید رسیدگی به مشکلات مردم و حل مشکلات استان باشد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: یک جلسه در خصوص مترو اهواز داشتیم. این پروژه یک اشکال حقوقی پیدا کرده بین پیمانکاری که می‌بایست کار را انجام می داد ولی نیمه کاره رها کرده و نیز شهرداری که مدعی است پیمانکار باید خلع ید شود که طبیعتاً دادگاه باید هرچه زودتر حکم را صادر کند تا بتوانیم پیمانکار را که فرصتی از مردم خوزستان گرفته سریعاً وادار به انجام وظایفش نموده و در غیر این صورت خلع ید کنیم.

خلیلیان در پایان تصریح کرد: معابر شهری اهواز دیگر کشش ترافیک فعلی را ندارد و به شدت نیازمند قطار شهری است که ما پیگیر راه‌اندازی مجدد این پروژه خواهم بود.