کمایی از بهره برداری از یکصد پروژه با اعتبار ۳۴ میلیارد تومان در ماهشهر خبر داد

خورنا: شهردار بندر ماهشهر گفت: بهره برداری از یکصد پروژه عمرانی ، خدماتی و فرهنگی با ۳۴۰میلیارد ریال اعتبار صورت گرفت.

غلامحسین کمایی در گفت و گو با خبر نگار خورنا اظهار داشت: علی رغم وجود مشکلات ساختاری از سال گذشته تا به حال با همسویی، هم افزایی و تعامل با مسئولین استان و شهرستان شاهد تغییرات شگرفی در مسائل عمرانی، خدماتی، رفاهی و فرهنگی در شهر بوده ایم.

وی در ادامه اضافه کرد: سال ۱۳۹۰، سال شکوفایی پروژه های عمرانی شهرداری بوده که یکصد پروژه بصورت همزمان بهره برداری گردید.

وی تصریح کرد: با همکاری و تعامل اعضای شورای شهر بودجه اقدامات مذکور در زمان معین شده کاملا جذب و تحقق یافت.

وی در رابطه با فضای سبز خاطر نشان کرد : با توجه به رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی و افزایش الودگی های صنعتی ایجاد و توسعه فضای سبز امری ضروری می باشد.

وی گفت : ایجاد فضای سبز شهر ماهشهر با اب و هوای گرم ، کیفیت نا مطلوب خاک ، بالا بودن سطح آب های شور تحت الارضی و نبود زهکش مناسب و نزولات جوی و کمبود آب خصوصاً آب خام تلاش برای توسعه فضای سبز  و به مطلوب رسیدن سرانه فضای سبز شهرداری با مشکلات عدیده ای مواجه گردیده است.

کمایی ادامه داد:شهرداری از سال گذشته با توجه به مشکلات موجود در رابطه با فضای سبز که وجود داشته با بسیج امکانات خویش و استفاده از کارشناسان و پیمانکاران مجرب و متخصص و از همه مهمتر بومی و آشنا به مشکلات موجود در شهر توانسته فضای سبز را با احداث ۱۵ پارک جدید و یک بوستان جنگلی و کاشت انبوه نهال سرانه فضای سبز را از ۳ متر به ۷ متر تبدیل نماید.

وی افزود:با پیگیری های مجدانه ای که فرماندار و اعضای شورای شهر با همکاری صنایع پتروشیمی و زحمات طاقت فرسای مدیران و کارکنان شهرداری بازسازی تاسیسات اب خام از رود خانه جراحی انجام گردیده و به مرکز شهر انتقال داده شد تا شاهد تحولی عظیم در بخش فضای سبز شهر باشیم.

وی ادامه داد:ساماندهی پارک های فردوس و بهار و همچنین تجهیز سایر پارک ها و مبلمان شهری ، تجهیزات ورزشی و اسباب بازی کودکان و ساخت سرویس های بهداشتی به وضعیت پارک های موجود رونق صورت گرفته است.

 شهردار ماهشهر در خصوص بهسازی معابر و همسان سازی پیاده روها خاطرنشان کرد: امروزه پیاده رو ها یکی از مهمترین فضا های شهری در شهر ها هستند که به دلیل شاخصه مقیاس انسانی، ایجاد پویایی و افزایش تعاملات اجتماعی و حتی گذراندن اوقات فراغت، مورد توجه صاحب نظران بویژه شهرداری ها قرار می گیرد.

وی تإکید کرد: یکی از مشکلات بزرگ این شهر در کنار پیاده روهای کم عرض با شیب های نا مناسب و سطوح نا صاف، سد معبر با مصالح ساختمانی و اجناس مغازه ها و ایجاد سد معبر به وسیله فنس در کنار بیش از  ۴۰کیلومتر رو باز که  که بعضا محل ریختن ضایعات تعویض روغن ، شستشوی خودرو ها و ریختن زباله تبدیل شده بود که علاوه بر نازیبایی های چهره شهر مشکلات بهداشتی  زیادی را فراهم آورده بود.

کمائی در رابطه با طرح جامع شهری و اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون در یک اقدام  بی نظیر بیش از ۵۰هزار متر به تدریج روپوش گذاری جداول و نصب کفپوش و یکسان سازی و تعویض پیاده رو ها انجام شد و کماکان ادامه دارد.

وی برای این معضل گفت:اما آنچه که نیاز است تا در این مورد عرض می نماییم این است که انجام کار سهم جزئی با همکاران و مساعدت شهروندان عزیز میسور نبود و انتظار می رود ساکنین محترم سایر مناطقی که  شهرداری در حال انجام پیاده رو سازی است همت نموده ،همکاری مضاعفی را با شهرداری داشته باشند.

شهردار ماهشهر خاطر نشان کرد: اقداماتی را از سال ۸۸ شروع کردیم، پی گیری هایی که از طریق سازمان مسکن شهر سازی و استان داری انجام دادیم و در نهایت آن را در مورخ ۲۵/۱۱/۸۹ را به تصویب شورای عالی شهر سازی رساندیم و هم اکنون اقدامات لازم جهت طرح تفضیلی شهر در حال انجام است.

وی ادامه داد: مراحل مختلف آن توسط شرکت ماندان در ماهشهر در حال انجام می باشد و ما پیگیری های لازم برای انجام تصویب نهایی طرح تفضیلی را انجام می دهیم.

کمایی گفت: از اقدامات انجام شده تا کنون می توان به تعریض و باز گشایی خیابانهای با هنر، شریفی، فرهنگ ، ۱۵خرداد ، ابوالفضل العباس(س) ، وصال و ابوذر اشاره کرد. این کار  در ۳۰ سال گذشته انجام نشده بود و ما توانستیم طی ۲ سال گذشته این پروژه ها را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: از جمله پروژه هایی که انجام شد بازگشایی اتوبان۱۷ شهریور بود که با تخریب بیست و چهار ملک ما توانستیم  تعریض آن را به انجام برسانیم که یکی از موفق ترین پروژه های ماهشهر بود.

وی تصریح کرد: ازجمله اقدامات ما در اجرای طرح جامع  تفضیلی بازگشایی خیابان پشت سینمای دریا  که عرض آن کم بود و تصادفات زیادی در آن بوجود می آمد و همچنین تعریض خیابان دانشگاه در ناحیه صنعتی که با لوله گذاری و سرپوش کردن کانال بیش از ۳.۵ متر به عرض خیابان اضافه نمودیم.

وی با اشاره به پروه احداث پل ولایت گفت: یکی از پروژه های موفق ما در اجرای طرح جامع احداث پل ولایت بوده در ورودی شهر هست از طرف بندر امام خمینی(ره)در تقاطع با جاده روبروی فرودگاه است.

وی ادامه داد:احداث تقاطع پل رو گذر میدان دانشگاه را داریم که در دستور کار است و اقدامات اولیه مناقصه آن در حال انجام است و این ها در جهت طرح جامع در حال انجام می باشند.

کمایی احداث فضاهای پارکی و شهری را از دیگر اقدامات طرح جامع بیان کرد وگفت:  ما این فضا ها را  در حال تبدیل به فضاهای سامان یافته می کنیم  و طراحی و فضای  سبزشان  در حال اجرا می باشد.

وی تصریح نمود: از جمله طرح های موجود در طرح جامع شهر کفپوش گذاری پیاده رو ها است و روپوش گذاری کانال های دفع آب های سطحی در سطح شهر است که یکی از پروژه های فعال ما در سال ۹۰ و ۹۱ است

وی در ادامه به دیگر طرح جامع شهری اشاره کرد و افزود: ساختمان قدیمی و فرسوده ای که در پایانه مسافربری ۲۲ بهمن بود را تخریب نمودیم  و فضای پایانه را برای خدمات بهتر اتوبوسرانی و تاکسیرانی باز نمودیم.

وی ادامه داد: در ارتباط  با طرح جامع شهری طرح های دیگری را در دستور کار داریم  که در مراحل تصویب آن هستی.

شهردار ماهشهر به تعداد پروژه های انجام شده  اشاره کرد و افزود: بیش از یکصد پروژه در سال گذشته با اعتبار ۳۴ میلیارد تومان صورت گرفته  و بیش از ۲۱ میلیارد تومان آن به پروژه های عمرانی اختصاص داده شد.

کمایی ادامه داد: دو پروژه بزرگ را هم امسال کلید خواهیم زد، یکی پروژه هتل شهید احمد پور است  با طرحی جدید و معماری خاص و همچنین احداث مرکز تجاری-تفریحی را دستور کار داریم که در بلوار طالقانی (ساختمان قدیم شهرداری) آن را احداث خواهیم کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این دو پروژه از محل پروژه های فروش اوراق مشارکت است که در حال رایزنی با بانک مرکزی هستیم و قرار است از طریق بانک مرکزی اعتبارشان جذب شود. اعتبار این دو پروژه بالغ بر چهارده و نیم میلیارد تومان است.

شهردار ماهشهر در خصوص ساماندهی خور بزرگ ماهشهر گفت: یکی از بزرگترین فضاهایی که برای تفریح شهروندان در نظر داریم کار ساماندهی و بهسازی خور است که بیش از ده میلیارد تومان هزینه شده است و با همت دولت مهر و پشتیبانی استاندار خوزستان و پیگیری های مجدانه فرماندار و همت والای اعضای محترم شورای اسلامی شهر در دوره سوم و مساعدت صنایع پتروشیمی با جدیت در حال اجراء می باشد و تا کنون لایروبی بطول ۸ هزار متر با عملیات لوله گذاری و دفع فاضلاب از شهرک های طالقانی بطول ۲ هزار متر  انجام شده است.

وی ادامه داد: دفع فاضلاب از خیابان ها و کوچه های حاشیه خور ، اجرای عملیات ساحل سازی به روش پوششی لحاف بتنی  به طول ۴۲۰۰۰ متر احداث پارک حد فاصل پل ۲۲ بهمن تا پل ابوذر، خاکریزی و بهسازی حاشیه خور از پل ۲۲ بهمن تا پل ۱۷ شهریور، ایجاد سد تنظیمی در دهانه خور و حفاظت ساحل و لایروبی محل در حال انجام می باشد.

وی تاکید کرد: این پروژه بزرگ بالغ بر ۱۸۰ میلیارد ریال هزینه در بر دارد که امیدواریم با توجه به اینکه این خور از جایگاه ویژه و تعیین کننده ای برای شهر  برخوردار است در آینده نزدیک به یک قطب بزرگ تفریحی توریستی و محل زیبا و با نشاط برای اوقات فراغت شهروندان و میهمانان و جذب گردشگری تبدیل می شود.

وی در رابطه با فعالیتهای فرهنگی، مذهبی و ورزشی که در سطح شهر  انجام شده گفت: امروزه نهادهای بزرگی چون شهرداری، دیگر مجموعه ای صرفا خدمات رسانی نیستند، بلکه به سامانه ای چند وجهی تبدیل شده است و در این میان توجه جدی به موضوعات فرهنگی و اجتماعی از ممیزه های اصلی شهرداری بشمار می رود .

کمایی پرداختن به مسائل فرهنگی شهر را بسیار مهمتر از سرمایه عمرانی و اجرایی دانست و گفت: پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر مستلزم بررسی های دقیق، کارشناسی شده، دقت، حوصله، علاقه و تخصص است و ثابت شده است که در نظام مدیریت شهری هر چه سرمایه فرهنگی و اجتماعی افزایش یابد، موجب تقلیل هزینه های اجرایی و عمرانی می شود.

وی با اشاره به معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری گفت: در سال گذشته با راه اندازی حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی در شهرداری در صدد تقویت ابعاد فرهنگی فعالیت های تجاری، تلاش در تغییر نگرش سنتی در اداره شهری و همکاری و تعامل با دیگر دستگاههای مرتبط برای رسیدن به یک هدف متعالی است.

شهردار ماهشهر در خصوص ورودی های شهر خاطرنشان کرد: بندر ماهشهر دارای سه ورودی و شهرداری در هر سه محور مشغول انجام کار ساماندهی، بهسازی و زیبا سازی است و بر این باور است که ساماندهی این ورودی ها باید به گونه ای باشد که هر بیننده ای با دیدن مناظر ایجاد شده متوجه حاصل شده بشود.

کمایی سامانه پیام کوتاه و تلفن گویاه را از راههای ارتباطی بین شهرداری و مردم دانست و افزود: برای ارتباط با مردم سامانه پیام کوتاه را در نظر گرفتیم وهمچنین تلفن گویا را داریم و نصب بنر ها ،تشکیل معاونت فرهنگی –اجتماعی برای ارتباط بهتر و بیشتر با مردم بوده به نظر من یکی از اقدامات  شاخص تشکیل معاونت فرهنگی اجتماعی می باشد که راهی درجهت ارتباط  است.

 وی اقدامات خدمات شهری را اینگونه بیان نمودو گفت:یکی از مشکلات بزرگی که شهرداری در طول چند سال اخیر با آن مواجه بوده است نحوه جمع آوری و حمل زباله به روش سنتی بوده آن هم با استفاده از خودرو های غیر استاندارد و کاملا فرسوده انجام می شد.

کمایی تإکید کرد:اقدام پسندیده ای که در دو سال گذشته انجام شد و با جدیت ادامه دارد اجرای طرح مکانیزاسیون جمع آوری زباله بود  که توانست با خارج کردن خودروهای فرسوده و غیر استاندارد  و خرید خودرو های کاملا مکانیزه ،برای اولین بار در استان این طرح را در بندر ماهشهر به اجرا بگذارد.

کمایی اقدامات انجام شده درخصوص ساماندهی بازارچه های سطح شهر  اینگونه بیان نمود: ما بازارچه ماهی و میگو را با مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر مربع در دستور کار قرارداده و در حال احداث آن در خیابان  مطهری می باشیم.

وی در خصوص ساماندهی میدان میوه و تره بارادامه داد: ساماندهی میدان تره بار موجود را در دستور کار قرار دادیم که از سال ۹۰ اقدامات بسیار زیادی انجام شده و تمرکز زیادی روی بحث ساماندهی میدان تره بار انجام دادیم ولی پروژه اصلی ما در بحث میدان تره بار طرحی ویژه این میدان است که در طرح جامع هم پیش بینی شد.

کمایی افزود : اکنون در مجاورت بلوار ۱۷ شهریور در حال تملک ۳۰ هزار متر مربع زمین برای میدان میوه و تره بار بزرگ ماهشهر هستیم.

وی در خصوص پارکینگ برای توقف خودرو ها در بازار گفت: تملک زمین در مجاورت خیابان وصال برای پارکینگ در دستور کار داریم که بتوانیم ترافیک را در آنجا روان تر بکنیم.

وی با اشاره به بازارچه فردوس و ساماندهی  بازار ناحیه صنعتی خاطرنشان کرد وافزود: بازارچه فردوس را در دستور کار فرار دادیم و اقداماتی را  در جهت ساماندهی و اصلاح ساختاری آن ایجاد نمودیم و ساماندهی و همچنین برای ساماندهی دستفروشان در  بازار ناحیه صنعتی در حال مطالعه و انجام آن هستیم.

 وی در خصوص تعریض و بازگشایی معابر ناحیه صنعتی افزود: ناحیه صنعتی یک بافت منظم و از پیش طراحی شده می باشد، کمتر نیاز به تعریض دارد و فقط در بحث سواره روها مقداری شکل داریم.

وی ادامه داد: در حال اصلاح سواره رو ها هستیم و اگر هم جایی تعریضی نیاز داشته باشد تعرض را انجام می دهیم.

 وی در خصوص ساماندهی کیوسکهای سطح شهر خاطرنشان کرد: در بحث ساماندهی کیوسک های سطح شهر طرحی را به شورا اعلام کردیم و بعد از تصویب آن در صحن شورا، ساماندهی و نمای آنها را در دستور کار قرا می دهیم.

وی در پایان افزود: تلاش من و همکارانم در مجموعه شهرداری و شورای شهر فقط و فقط در راستای خدمتگذاری به شهروندان ماهشهری است زیرا مردم با صلابت بندر ماهشهر  شایسته خدمت می باشند، امیدوارم در سایه همین وحدت و همدلی پروژه های شهرداری یکی از پس از دیگری محقق شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *