هر آنچه در برنامه ۹۰ دیشب گذشت

خورنا: برنامه شب گذشته ۹۰ از ساعت ۱۰و ۴۷ دقیقه آغاز شد و در ادامه به حواشی مجمع فدراسیون فوتبال پرداخت. خداداد افشاریان به عنوان کار‌شناس داوری، نخستین مهمانان حضوری برنامه ۹۰ بود.

وی باور داشت در بازی تیم‌های نفت و استقلال قبل از به ثمر رسیدن گل برتری حیدری بازیکن آبی پوش پیش از ارسال روی مدافع نفت خطا کرده بود ، قهرمانی یک پنالتی روی موسوی مهاجم نفت را در ابتدای بازی نگرفته است، در ضمن کارت قرمز به بازیکن نفت به نظر کار‌شناس داوری صحیح نبود .

همچنین بهتر بود آقای قهرمانی کمی با آرامش تر برخورد می کرد و این اخطار را نشان نمی داد. نکته جالب حضور افشاریان در برنامه ۹۰ شوخی های او با عادل فردوسی پور بود. افشاریان در ابتدای برنامه از عادل خواست تا به سئوال نظرسنجی پاسخ بدهد ، که عادل با حالت خاصی می پرسید: بگم؟ آقای افشاریان ، بگم؟

در بخشی دیگر از این برنامه به اتفاقات مجمع روز دوشنبه فدراسیون فوتبال پرداخته شد که صحبت های علی کفاشیان با اظهارات حمید سجادی تناقض داشت. کفاشیان تاکید داشت که در انتخابات هیئت فوتبال فارس همه چیز قانونی بوده اما سجادی از احتمال ابطال انتخابات به خاطر انجام کارهای غیر قانونی خبر داد.

همچنین عنوان شد که سجادی به خاطر حضور بهروان به عنوان فردی بازنشسته در انتخابات مجمع شرکت نخواهد کرد ولی وی رای خود را انداخت و کفاشیان نیز تاکید کرد که در صورتی که بازنشسته ها مشکلی داشته باشند نفر اول خودش باید کنار برود چرا که بازنشسته است!

رویانیان و فتح الله زاده جلسه مجمع را به حالت قهر ترک کردند

علی فتح الله زاده و محمد رویانیان به دلیل جایگاهی که برای شان در نظر گرفته شده بود ، جلسه مجمع فوتبال را ترک کردند.
درحالی که هنوز جلسه مجمع فوتبال در حال برگزاری است ، اما قهر رویانیان و فتح الله زاده حالتی خاص به مجمع داد. این دو که دیرتر به جلسه رفته بودند در کمتر از ۳ دقیقه جلسه را با ناراحتی ترک کردند. محمد رویانیان در این باره می گوید: جای مناسبی برای ما در نظر گرفته نشده بود و به نظرم شان ما دو مدیر تیم های پرطرفدار ایران حفظ نمی شد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا از جلسه بیرون بیاییم.

تقلید کفاشیان از مسی و ژاوی!
شاید جام حذفی برگزار شود؟

در ادامه علی کفاشیان مهمان تلفنی برنامه ۹۰ بود که درباره انتخابات استان فارس همانگونه که انتظار می رفت از آن انتخابات بطور غیراصولی دفاع کرد و گفت: هیچ تخلفی در این انتخابات رخ نداده است. ما دیدیم مجمع به حد نصاب رسید و انتخابات برگزار شد. اصلا آیت اللهی در این مجمع رقیبی نداشت. عادل اصرار داشت نامه های متعلق به افراد مختلف جعل شده است که کفاشیان می گفت:« ببینید همین افرادی که آنجا رای دادند ، از سوی کمانه تائید شده بودند. از نظر من انتخابات مجمع این استان لغو نشده است. وزارت از ما خواسته مجمع لغو شود اما ما هم به این دوستان پاسخ دادیم که مجمع قانونی بوده است. از نظر ما در فارس ، آقای آیت اللهی رئیس است!

کفاشیان درباره انتخابات استان کرمانشاه هم گفت: ما اساسنامه را تغییر دادیم ، این اساسنامه ای که دست شماست تغییر کرده ، فرستادیم به کنفدراسیون و تائید شده ، این اساسنامه ای که در دست شماست ، تغییر کرده. یک جزوه ای است که به تائید ما ، سجادی و کنفدراسیون رسیده ، همه هم این جزوه را دارند . در این اساسنامه آمده روسای قبلی نیازی به مدرک لیسانس ندارند.

فردوسی‌پور به حالت تمسخر به علی کفاشیان گفت: گفتید خبرنگاران را راه ندهید اتفاقات فارس و کرمانشاه تکرار نمی شود! که کفاشیان هم گفت: آره دیگر . شما راه می افتید می روید با رقبایی که رای نیاوردند مصاحبه می کنید . شلوغی به راه می اندازید . دعوا درست می شود. سپس آیتمی پخش شد که هم سجادی و هم کفاشیان در مجمع از ترس لب خوانی موقع حرف زدن جلوی دهان شان را می گرفتند . کفاشیان در این باره گفت: من یک فوتبال دیدم که مسی و ژاوی جلوی دهان شان را می گرفتند ، برای همین ما تصمیم گرفتیم از آنها الگوبرداری کنیم!

کفاشیان درباره اعتراض سازمان بازرسی به حضور بازنشسته ها گفت: همه فدراسیون ها نهاد های دولتی هستند اما فدراسیون فوتبال مستقل است و اساسنامه ای جدا از سایر فدراسیون ها دارد. حتی فیفا اخیرا از ما سئوال پرسید که آیا ما مشکل سایر فدراسیون ها را داریم که پاسخ دادیم ، این طور نیست. ولی در مورد بحث بازنشسته ها ما باید بگوییم تا زمانی که این مشکل از سوی مجلس محترم حل نشود ، فعلا نمی توان در این مورد حرفی زد. باید این مشکل را کلی حل کنیم چون خود من هم بازنشسته هستم. وقتی باز غیر دولتی و مستقل هستیم پس نیازی نداریم به هیچ توصیه و قانونی.

علی کفاشیان درباره حذف بازی های جام حذفی گفت: من در این باره نظری نداشتم . کادرفنی از سازمان لیگ خواست تا زمان بیشتری به تیم ملی داده شود و سازمان لیگ به این نتیجه رسید تا این بازی ها را حذف کند! عادل از کفاشیان پرسید : آیا کروش این جرات را داشت در پرتغال بگوید جام حذفی را برگزار نکنید ؟ » که کفاشیان جواب داد:« اگر جرات دارید ، خودتان این سئوال را از او بپرسید! ولی حالا یک سال که هزار سال نمی شود! خیلی از کشورهایی که رقیب ما هستند اصلا لیگ برتر ندارند. کادرفنی ما این خواسته را داشته است من هم در هیات رئیسه مطرح کردم .

هیات رئیسه سازمان لیگ هم مطرح شد و آنها این تصمیم را گرفتند. ولی همین الان اگر باشگاه ها بخواهند ما می توانیم بررسی کنیم شاید بتوانیم جام حذفی برگزار شود. اگر آنها کادرفنی را راضی کنند ، مشکلی وجود ندارد. عادل به کفاشیان گفت: این ناتوانی آدم های زیر مجموعه شماست که نمی تواند یک جام حذفی را برگزار کند.» رئیس فدراسیون هم در پاسخ گفت:« ما برای مان مهمتر این است که بتوانیم کاری کنیم که تیم ملی بهترین نتیجه را بگیرد. البته آقای کروش اصلا نگفته جام حذفی را کنار بگذاریم. ولی او بازیکنانش را می خواهد. کارلوس چند بار هم گفته فقط بازیکن را به من بده.

علی کفاشیان درباره بازی های غرب آسیا هم گفت: آنها قبول نمی کنند که تیم ما بدون سرمربی اصلی به بازی ها برود. او درباره قهر فتح الله زاده و رویانیان گفت: من در جریان نبودم که چه جایی برای شان در نظر گرفته شده و از آنها عذرخواهی هم کردم. بعید می دانم که کسی برای رفتن آنها شرطی گذاشته باشد. آنها آمدند و یک هو یک تصمیم انقلابی گرفتند!

کنایه فردوسی‌پور به سرپرست پرسپولیس
مردم را “جیگر” فرض نکنید!

سپس در ادامه برنامه این هفته ۹۰ به شکسته شدن شیشه های رختکن ورزشگاه کرمان از سوی مهرداد پولادی پرداخته شد. به این بهانه گزارشی از اتفاقات سالهای اخیر در فوتبال ایران پخش و تصاویری از اقدامات ناپسند بازیکنان پس از انجام تعویض ها و شکستن شیشه ها نشان داده شد که در توجیه همه آنها از سُر خوردن خبر دادند!

سرپرست پرسپولیس(شیرینی) در این برنامه با وجود پخش این گزارش بار دیگر تاکید کرد که پولادی سُر خورده و ناخواسته باعث شکسته شدن شیشه ها شده است و این در حالی است که این بازیکن علاوه بر شکستن شیشه ها، به تخته وایت برد رختکن نیز آسیب وارد کرده بود.

این اظهارات خلاف واقع سرپرست پرسپولیس باعث شد فردوسی پور واکنش جالبی نشان دهد: “چرا به مردم دروغ می گویید و اعلام نمی کنید که پولادی از روی عصبانیت این کارها را انجام داده است؟ مردم را “جیگر” (شخصیت عروسکی برنامه کلاه قرمزی) فرض نکنید!

پاسخ رویانیان به عادل فردوسی‌پور

آقای پولادی یک بازیکن باغیرت و درجه یک است . اما ایشان آن اشتباه را انجام داده و ما این را اعلام کرده ایم

در پی مکالمه تلفنی عادل فردوسی پور با سعید شیرینی و پاسخ ناکافی سرپرست پرسپولیس محمد رویانیان در تماس با برنامه نود توضیحاتی در این باره ارائه کرد.به گزارش گل رویانیان در همان ابتدا با لحنی شوخی و جدی جمله جالبی به زبان آورد و گفت:شما ماجرای پولادی را تحلیلی کردید و به اقای شیرینی گفتید مارا جیگر فرض نکنید. اگر این مسئله کوچک (شکسته شدن شیشه های رختکن)این است پس ماجرای امروز مجمع فدراسیون چیست ؟ اینکه بالاتر از جیگر است!

رویانیان ادامه داد: آقای پولادی یک بازیکن باغیرت و درجه یک است . اما ایشان آن اشتباه را انجام داده و ما این را اعلام کرده ایم و گفته ایم جریمه می شود اما زشت آن است که تماشاگران به یک بازیکن ملی فحش ناموس بدنهد. البته استدلال آقای شیرینی هم به حرف خود بازیکن است. ایشان که پلیس نیست مو را از ماست بکشد.او سپس درباره ترک مجمع توضیحاتی داد که همان حرفهای صبحش بود.

عادل در بخش پایانی به مشکلات تیم گهر پرداخت .

پرسش و پاسخ نظرسنجی نود

برنامه ۹۰ شب گذشته مانند همیشه جالب و دیدنی و محور اصلی آن، پیرامون چندین موضوع بود؛ رخدادهای حاشیه‌ای مجمع فدراسیون فوتبال و بررسی دیدارهای هفته ۱۳ لیگ ، بخشهای جنجالی برنامه دیشب نود را شکل دادند. پرسش نظرسنجی ۹۰ این بود که آیا با وقفه طولانی لیگ و عدم برگزاری جام حذفی موافقید ؟ ا- بلی ۲- خیر ، که در پایان حدود ۸۴ درصد به گزینه ۲ یعنی مخالف عدم برگزاری جام حذفی بودند و نزدیک ۱۶ درصد به گزینه یک رای دادند .