سید محمد خاتمی: می‌خواستیم پژوهشکده دایر کنیم و در زمینه علوم انسانی کار کنیم که مجوز صادر نشد

خورنا: هجدهمین جلسه شورای عالی بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران (باران) روز سه شنبه یازدهم مهر ماه پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در دفتر این بنیاد و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی رییس بنیاد و بیش از دوسوم اعضاء این شورا تشکیل شد.

در این جلسه گزارش هیأت مدیره در مورد عملکرد سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ توسط جمشید انصاری نائب رئیس هیأت مدیره قرائت شد. طبق این گزارش، تعداد جلسات هیأت مدیره در سال ۸۹، ده جلسه و در سال ۹۰، هفت جلسه بوده است.

همچنین مجموع نشست‌های ماهانه برگزار شده برای اعضای باران در سال ۸۹ و ۹۰ جمعاً هجده جلسه بوده که در نه جلسه به «مباحث اقتصادی و مدیریتی و سیاست داخلی و خارجی» و در نه جلسه به «مباحث فرهنگی و اجتماعی و دینی» پرداخته شده است. انتشار گزیده مجموعه سخنرانی‌ها به صورت کتاب نیز در دست اقدام است.

در ادامه گزارش آمده که وب سایت بنیاد باران در طی دو مرحله در ابتدا فیلتر شد و در مرحله بعدی مورد هجوم هک کنندگان قرار گرفت و پیگیری برای رفع این مشکل نتیجه بخش نبوده است.

پس از گزارش عملکرد هیأت مدیره، گزارش صورتهای سال مالی ۱۳۹۰ و نیز جدول بودجه سال ۱۳۹۱ بنیاد توسط دکتر اسدالله رازانی مدیر عامل باران، ارائه شد.

سپس حسن زمانی بازرس قانونی بنیاد در سال ۹۰، گزارش بازرس قانونی در مورد صورتهای مالی مذکور را قرائت کرد.

پس از بحث و بررسی در خصوص صورتهای مالی سال ۱۳۹۰ و بودجه سال ۱۳۹۱، هر دو بخش مورد تأیید شورای عالی قرارا گرفت.

در پایان جلسه نیز سید محمد خاتمی رئیس بنیاد باران طی سخنانی، اظهار داشت: امکانات بنیاد برای فعالیت‌های اجتماعی بسیار محدود است و با توجه به شرایط موجود همین اندازه که بنیاد فعالیت کرده حاصل تلاش مدیر عامل، هیأت مدیره و آقای زمانی بوده و قابل تقدیر است.

وی یادآور شد: آنوقت که امکانات داشتیم می‌توانستیم برای فعالیت‌های اجتماعی خود امکاناتی فراهم کنیم، اما ما در این فکر نبودیم؛ نخواستیم چنین اقدامی داشته باشیم و بعد هم با محدودیت‌ها مواجه شدیم. یعنی حتی از مصوبه‌ای که طبق آن امکان انتقال کارمندان دولت به نهاد‌ها فراهم شده بود، باران را حذف کردند. می‌خواستیم پژوهشکده دایر کنیم و در زمینه علوم انسانی کار کنیم که با وجود پیگیری‌های فراوان مجوز لازم صادر نشد و این درحالی است که در سایر کشور‌ها از این فعالیت‌ها استقبال شده و کمک صورت می‌پذیرد.

خاتمی تاکید کرد: من معتقدم و تکرار می‌کنم که بنیاد یک مکان سیاسی نیست بلکه موسسه‌ای است که کسانی که اهل فکر و دانش هستند با کسانی که تجربه دارند در اینجا گرد هم می‌آیند و در زمینه مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مبتلابه کشور تبادل نظر می‌کنند.

به گزارش ایلنا؛ وی با بیان اینکه صاحب نظران تئوریک و اهل عمل با هم تبادل نظر می‌کنند، گفت: می‌توان قدری فعال‌تر و با نشاط‌تر عمل کنیم. یعنی فقط صحبت یکطرفه نباشد، بلکه میزگردهایی ترتیب داده شود تا صاحب نظران صحبت کنند و برخورد آراء و نظرات باشد و در این صورت نتایجی که به دست می‌آید برای همگان مفید‌تر خواهد بود