مدرسه خیرساز دکتر عادلی در بهبهان افتتاح شد

خورنا: مدرسه راهنمایی تیزهوشان دخترانه دکتر سیدمحمد عادلی با صرف ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در بهبهان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهبهان، مدرسه خیرساز دکتر سیدمحمد عادلی با حضور سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، محمدحسین عادلی، رئیس اسبق بانک مرکزی و جمعی از مسئولان استانی و محلی به بهره‌برداری رسید.

این فضای آموزشی که به وصیت مرحوم سیدمحمد عادلی به دست پسرش در زادگاه او، بهبهان احداث شده دارای مساحتی بالغ بر ۹۰۰ مترمربع و ۹ کلاس درس است.

آزمایشگاه، کارگاه و سالن مطالعه و امتحانات نیز از دیگر امکانات این فضا بوده که با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان احداث شده است.

مدرسه دکتر عادلی یکی از سه فضای آموزشی خیرساز بهبهان بوده که در سال جاری به بهره‌برداری رسیده و فضاهای آموزشی جدبابایی و دادپور نیز از دیگر مدارس خیرساز آماده بهره‌برداری هستند.

خیران بهبهانی همواره در امر مدرسه‌سازی در سطح کشور حرف نخست را زده و مدارس زیادی در این شهرستان با رعایت استاندارد‌های روز به دست آنان ساخته شده که در حال حاضر در اختیار دانش‌آموزان بهبهانی قرار گرفته است.

* آشنایی با مرحوم «سیدمحمد عادلی»

دکتر سیدمحمد عادلی در سال ۱۲۹۰ هجری شمسی در شهر بهبهان در خانواده‌ای علم دوست و عالم‌پرور دیده به جهان گشود.

والد وی آیت‌الله آقا سیدمحمد حسین بهبهانی از علمای عالیقدر بهبهان بود که به کار سیاست و تجارت هم مشغول بود.

به دلیل اوضاع ملتهب سیاسی آن روزگار ابتدا به شهر رامهرمز و سپس به تهران مهاجرت کرد و چندسال بعد نیز به نجف اشرف رفت و مجاورت امام اول شیعیان را برگزید و تا پایان عمر خود در همان‌جا سکنی داشت.

سیدمحمد که همراه پدر به نجف رفته بود تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ایرانیان این شهر به پایان رسانید و وارد حوزه علمیه شد و دروس مقدماتی، سطح و خارج را نزد علمای آن روزگار گذرانید و از آیت‌الله کاشف‌الغطا گواهی مدرس دریافت کرد.

وی در سال‌های بعد به دانشگاه سان ژوزف بیرون رفت و لیسانس خود را در رشته تاریخ اسلام و ادبیات عرب دریافت کرد و سپس تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه لندن در همین رشته به پایان رسانید.

سیدمحمد عادلی زندگی کاری خود را ابتدا با مطالعه، تحقیق و نوشتن در نجف اشرف و سپس بنا به دعوت حاکم کویت برای تأسیس اولین مدرسه به شیوه نوین آموزش و پرورش در آن کشور عازم کویت شد و مدرسه جعفری را تأسیس کرد و خود مدیریت آن را نیز به عهده گرفت.

عادلی سپس به ایران بازگشت و به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و مشغول تدریس در دانش‌سراهای شهر اهواز شد؛ پس از یک دهه خدمت در اهواز عازم لبنان شد و در چند دانشگاه آن کشور به تدریس پرداخت.

در آن زمان با امام موسی صدر و رشید بیضون، رئیس مجلس شیعیان همکاری می‌کرد؛ وی پس از پنج سال مجدداً به ایران بازگشت و به تدریس در دبیرستان دارالفنون و سایر دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها در تهران پرداخت.

سیدمحمد عادلی صاحب تألیفات متعددی است که از آن جمله می‌توان به شش جلد کتاب درسی عربی کلاس‌های اول تا ششم دبیرستان اشاره کرد که سه جلد آن را همراه با استاد بدیع‌الزمان نگارش کرد که در زمان خود مورد استفاده دانش‌آموزان قرار گرفت؛ از جمله دیگر آثار وی کتاب عتبات عالیات، اکالیل النجاح، شرح احوال و آثار شاعر مشهور عرب بشار بن برد و نیز ترجمه بیست جزء قرآن مجید است که البته آخرین آن مجالی برای انتشار پیدا نکرد.

عادلی، استادی عالم، عالمی فاضل و فاضلی متدین، باتقوا و بسیار اهل زهد و سلوک بود، وی در فروردین‌ماه سال ۱۳۵۷ شمسی و در سن ۶۷ سالگی به لقای محبوب شتافت.

وی همواره نزدیکان و شاگردان خود را به تقوا و تحصیل علم تشویق می‌کرد و راه رستگاری را در ایمان به خدای متعال، تمسک به اهل بیت عصمت و طهارت و به ویژه حضرت زهرا(س)، تحصیل علم و به خصوص علوم روز دنیا می‌دانست.

در یک‌صدمین سال تولد سیدمحمد عادلی فرزند ارشد وی، سیدمحمدحسین عادلی، رئیس موسسه مطالعات روند، رئیس کل سابق بانک مرکزی و معاون سابق وزیر امور خارجه به کمک دیگر فرزند او سیدمحمدرضا عادلی معاون سابق وزارت صنایع و وزارت نیرو برای گرامیداشت یاد پدر عالم خود اقدام به احداث مدرسه‌ای در زادگاه او در شهر بهبهان کردند تا فرزندان رشید این شهر در ادامه میراث نیاکان خود به تحصیل علم بپردازند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • رها من در این مدرسه درس میخوانم معلم زبان وعلوم آن اصلا خوب نیست
  • رها من در این مدرسه درس میخوانم معلم زبان وعلوم آن اصلا خوب نیستمن راضی نیستم خواهشا معلماشو عوض کنید