زمان جنگ هم ۸۰ درصد ارزش پول ملی پایین نیامد

: قیمت سکه و دلار در معاملات دیروز به ۲۶۰۰ تومان و سکه تمام بهار آزادی به بیش از ۹۸۰ هزار تومان رسید. این درحالی است که محمود بهمنی پیش از این مکررا اعلام کرده بود که نرخ ارز مرجع افزایشی نخواهد داشت اما آنچه در بازارهای شهر اتفاق می افتد نشان از افزایش لحظه ای غیر قابل باور ارز و طلا در کشور است.

از یک سو افزایش فشارهای بین‌المللی و از سوی دیگر راه‌اندازی بورس ارز که عملا دلار ۱۲۲۶ تومانی را نایاب خواهد کرد، افزایش تقاضای داخلی را در پی داشته و به تبع این افزایش قیمت طلا نیز با افزایش چشمگیری مواجه شده است. بر همین اساس کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که روند صعودی طلا ادامه داشته باشد.

این زمان است که همگان چشم بر دهان رئیس کل بانک مرکزی می دوزند تا بلکه بتوانند برای حوزه مدیریتی خود ایده ای را ابراز کند، اما آقای رئیس همچنان از وعده هایی می گوید که با نزدیک شدن به زمان اجرا، بعید بودن آن هم ملموس تر می شود.

محمود بهمنی در تازه ترین اظهارات منصر به فرد خود “باندهای سیاسی” را مهم ترین عامل در بهم ریختگی بازار ارز و طلا معرفی می کند و می گوید که “بیشتر تورم حاصل شده در بازار ارز به دلیل آثار روانی و بی ربط است که متاسفانه امروز بازار به آن دچار شده است”.

او گفت که “بخش زیادی از مشکلات بازار ارز ناشی از آن بود که باندهای داخلی فقط برای اهداف سیاسی و اقتصادی وارد این بازار شدند. خودشان از یک طرف بازار ارز را به هم می ریزند و از یک طرف دولت را متهم کردند و به دولت فحش دادند.”.

تعدادی از نمایندگان مجلس به این اظهارات بهمنی واکنش نشان دادند و به «فردا» گفتند که اولا هیچ باند قدرت و ثروتی در کشور وجود ندارد که بخواهد بازار ارز و سکه را اینگونه آشفته سازد و آن را دچار التهاب کند، ثانیا اگر هم وجود داشته باشد و قصد اخلال در بازار را داشته باشد، این وظیفه دولت است که با آن برخورد کند. اگر دولت بگوید که دست های پشت پرده می خواهند بازار را بر هم زنند، اذعان آنها به کم توانی خودشان است که قادر به کنترل اوضاع کشور نیستند.

بعضی ها دیگر نمی توانند کار کنند

غلامرضا اسدالهی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با «فردا» با تاکید بر اینکه بالا رفتن و نوسان قیمت ها هیچ توجیهی ندارد، گفت: تمامی مشکلات پیش آمده این روزها ناشی از سوء و عدم وجود برنامه بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی کشور مدیریت است.

وی گفت: اگر واقعا باندی هم هست سیستم باید جلوی آنها را بگیرد، به گونه ای برنامه ریزی کنند که نقشه های آنها تاثیرگذار نباشد. اگر یک عده کارشکنی و توطئه می کنند، دولت باید بتواند جلوی آنها را بگیرد. اما آنچه از شواهد امر حاصل می شود سوء مدیریت مسئولان دولتی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مسئولان اقتصادی باید برنامه مدون و مطابق با اتفاقات روز داشته باشند، افزود: ارز چند نرخی که چاره مشکل نیست، این کار غیر از اینکه بازار سیاه درست شود و زمینه پولدار شدن یک عده فراهم شود، نتیجه ای ندارد.

وی ادامه داد: باید آنچه را که اقتضای وضعیت فعلی است محور عمل قرار دهند، ما به لحاظ ذخیره ارزی مشکلی نداریم بنابراین باید بازار ارز را مدیریت کنند. البته این مشکلات کمی هم متاثر از شرایط بیرونی هم هست اما اینکه بخواهیم آن را گردن تحریم بیندازیم قابل قبول نیست.

اسدالهی با بیان اینکه مسئولان اقتصادی دیگر هیچ ایده نوعی ندارند، گفت: بعضی ها دیگر نمی توانند کار کنند، باید عده ای دیگر سرکار بیایند که در این وضعیت بتوانند راه چاره ای بیندیشند. باید صاحبان تجریه و متخصصان را دور هم گرد آوردند تا راه حلی پیدا کنند. دولت مطمئن باشد که اداره کشور با این سیاست هایی که منطبق با شرایط روز نیست، جواب نمی دهد.

کدام توطئه؟

عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با «فردا» با ابراز تاسف از سخنانی که باندهای سیاسی را عامل ایجاد اختلال در بازار ارز معرفی می کنند، گفت: هیچ اقتصادی نیست مشکل این گروه ها را نداشته باشد اما اینطور هم نیست که همیشه ابتکار عمل دست آنها باشد، اگر دولت و بانک مرکزی مقتدر عمل کند، آنها نمی توانند صحنه دار شوند.

وی افزود: زمانی این باندها گرداننده می شوند که دولت دارای برنامه مدون نباشد و قدرت اجرایی نداشته باشد. وقتی خودشان اذعان می کنند مشکل از دست های پشت پرده است، یعنی در مقابل آنها شکست خورده اند. اما به راستی چرا در مقابل آنها شکست خوردند؟ چرا نمی توانند ابتکار عمل را در دست بگیرند؟ این صحبت آنها عذر بدتر از گناه است. این اقرار به ضعف بانک مرکزی و سایر برنامه ریزان است.

این نماینده مجلس گفت: این بهانه ها واهی است، مشکل امروز بازار ارز بی برنامگی، حرف زدن های بی جا، تصمیم گیری های متفاوت و نا به جا، ندیدن واقعیت ها، بدون دانش و آمار عمل کردن و… از سوی دولت است.

یوسفیان ملا با تاکید بر اینکه باید با توجه به ظرفیت موجود برنامه ریزی و شرایط را پیش برد، گفت: مگر ما شرایط جنگی را پیش نبردیم؟ شرایط امروز که از آن سال ها -که تمام بودجه کشور روانه جبهه ها می شد- بدتر نیست. آن روزها این چنین نبود که یک شبه ۸۰ درصد پول ملی نابود شود.

وی گفت که مسئولان بانکی باید در وهله نخست سکوت مطلق اختیار کنند، ادامه داد: باید حساب شده عمل کنند نه اینکه بگویند هر چه ما می گوییم صحیح است و حرف دیگران غلط است، تا امروز هر چه حرف زده اند بدتر شده است. دیگر باید این نواقص خود را برطرف کنند.

پشت پای مردم به مسئولان بی مسئول

روح الله بیگی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس به «فردا» گفت: نمی توانیم یک طرف قضیه را صد در صد مقصر بدانیم و توپ را به زمین این و آن بیندازیم. هم باندهای سیاسی مشکل زا هستند و هم برخی از مسئولان بی تدبیر. دست های پشت پرده و تحریم ها ۲۰ درصد قضیه هستند، ۸۰ درصد دیگر تقصیر این مدیران بی مسئول است.

وی خاطر نشان کرد: اگر مسئولان دولتی تنها به صرف شعار بسنده و عملی در کارشان نباشد نه تنها مشکل بازار ارز و سکه بلکه هیچ یک از مشکلات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور حل نمی شود. امروز مردم با مشکل جدی مواجه هستند، از بدیهیات زندگی عاجز هستند، پول دارو و درمان ندارند، معطل نان شب هستند. دیروز نوبت مرغ بود، امروز نوبت لبنیات است. کسانی که نتوانستند مرغ را مدیریت کنند چطور می توانند کشور را مدیریت کنند؟

این نماینده مجلس با تاکید بر وجود تمامی امکانات رشد اقتصادی در کشور، گفت: آنچه که فراهم نیست مدیریت و تفاهم بین مسئولان است. عده ای در این میان خود را یکه تاز میدان می دانند، فراتر از قانون عمل کردن آنها نتیجه ای جز این ندارد.

وی تصریح کرد: برخی از مسئولان دولتی خود را مر قانون می دانند در حالی که قانون در مجلس تصویب می شود و عمل نکردن به آن طبعیتا ایجاد چنین مشکلاتی را هم در پی دارد. آنها باید مطمئن باشند که تو دهنی محکمی از سوی مردم خواهند خورد. مردم هوشیار و با بصیریت هستند، ان شاء الله در انتخابات بعد تشخیصی بهتر از قبل خواهند داشت.

بیگی با بیان اینکه مسئولان ذیربط باید در عمل ثابت کنند که خادم ملت هستند، گفت: با شعار و جناح بازی و سیاسی کاری که کاری از پیش نخواهند برد. مقصر مسئولان امر در رده های بالا هستند، امروز سیلی نخورند، سال آینده خواهند خورد. مردم چنان پشت پایی به مسئولان بی تعهد و بی تدبیر خواهند زد که یاد اعمال خلاف قانون این روزهای خود می افتند.

منبع: فردا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *