پتروشیمی های ماهشهر به هولدینگ خلیج فارس واگذار میشوند

خورنا: معاون وزیر نفت با اشاره به توافق وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد برای واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت نفتی ایران، اعلام کرد: استفاده از سازوکارهای بومی برای مقابله با حملات سایبری در صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت.

محسن خجسته مهردر گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت:  در حال حاضر وزارت نفت تمام مراحل کاری و مسائل مالی، همچنین سازوکار واگذاری را به صورت تکمیل انجام داده است.

معاون وزیر در برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی برای واگذاری سهام این مجموعه تنها نظر وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی باقیمانده است، تصریح کرد: هر زمانی که وزارت اقتصاد زمان واگذاری را اعلام کند، وزارت نفت آمادگی لازم برای واگذاری را دارد.
به گزارش مهر، با موافقت هیئت عالی واگذاری مقرر شده، سالجاری بخشی از سهام این مجموعه به ارزش ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومانی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بورس عرضه شود.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شامل سهام ۱۵ شرکت بزرگ و سودآور صنعت پتروشیمی ایران است به طوریکه در این هلدینگ شرکتهای بازرگانی پتروشیمی ۴۵ درصد، پتروشیمی بین‌الملل ۱۰۰ درصد، ره‌آوران فنون ۱۰۰ درصد، عملیات غیر صنعتی پازارگاد ۱۰۰ درصد، عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی (ماهشهر) ۱۰۰ درصد، مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی ۱۰۰درصد و پتروشیمی‌های نوری ۷۶.۵۵ درصد، بندرامام ۷۰ درصد، بوعلی‌سینا ۷۰ درصد، پارس ۶۰ درصد، تندگویان ۷۵ درصد، خوزستان ۷۰ درصد، فجر ۷۰ درصد، پتروشیمی مبین ۱۰۰ درصد و پتروشیمی اروند ۸۰ درصد است.

ارزش اسمی هلدینگ خلیج فارس را ۲۴ هزار میلیارد ریال است که پیش‌بینی می شود که ارزش واقعی این هلدینگ بیش از ۴ تا ۵ برابر ارزش اسمی آن باشد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص مهمترین برنامه‌های مجموعه صنعت نفت برای مقابله با حملات سایبری به شبکه های اینترنتی در وزارت نفت اظهار داشت: سیاست وزارت نفت بر این است که برای مقابله با حملات احتمالی از سازوکارهای بومی و ناشناخته استفاده کند.

خجسته مهر افزود: در دو سال اخیر شرکت‌های مختلفی در این زمینه کار کرده اند و بررسی‌هایی که صورت گرفته نشان دهنده این است که باید برای مقابله با حملات سایبری از سازوکارهای بومی استفاده شود.
به گزارش مهر، اردیبهشت ماه سالجاری حمله یک بدافزار به سامانه اصلی اینترنت و مخابرات وزارت نفت و شرکت ملی نفت اختلالاتی در سطح این وزارتخانه ایجاد کرد.
بر این اساس، برای مدتی شبکه اینترنتی تمامی کارکنان و مدیران ساختمان‌های اصلی وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی گاز، شرکت نفت فلات قاره، نفت و گاز پارس و چندین شرکت زیر مجموعه شرکت ملی نفت به طور کامل قطع شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *