گرد و غبار خوزستان، رییس‌جمهور را به مجلس می‌برد

خورنا: نماینده اهواز در مجلس گفت: برای کاهش میزان مهاجرت از استان‌های درگیر با مساله گرد و غبار لازم است امتیازی ویژه به کارمندان و کارگران شاغل در این استان‌ها داده شود.

شکرخدا موسوی اظهار کرد: از زمان آغاز به کار مجلس نهم تاکنون هیچ‌گونه گزارشی از سوی وزارت امور خارجه در زمینه اقدامات انجام شده در عراق برای مهار ریزگردها به مجمع نمایندگان خوزستان ارائه نشده است.

وی افزود: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با حضور در صحن مجلس توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد که به‌نوعی گزارشی از اقدامات انجام شده در گذشته بود و موضوع جدیدی در این گزارش ارائه نشد. حل معضل گرد و غبار نیازمند یک عزم ملی است و یک وزارتخانه و یا یک سازمان به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند. بنا بر اعلام رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اکنون ۲۲ استان کشور با این پدیده مواجه هستند و ریزگردها یک بحران در کشور ایجاد کرده‌اند، بنابراین برای حل این بحران باید مدیریت بحران اعمال شود، ولی متاسفانه این کار انجام نشده است.

موسوی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در این زمینه سهل‌انگاری شده و مسئولان باید پاسخگو باشند. در این زمینه لازم است مسوولان از جمله رئیس جمهور به صحن مجلس دعوت ‌تا در خصوص اقدامات انجام شده و طرح‌های در دست اجرا برای مهار ریزگردها توضیحاتی به مردم ارائه شود.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان خاطرنشان کرد: معضل ریزگردها یک واقعیت است و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که یک‌شبه یا ۶ ماهه می‌تواند این مشکل را حل کند، ولی می‌توان با انجام یک کار منطقی و کارشناسی و حساب‌شده، فرآیندی را در این زمینه تعریف کرد و در بخش کانون‌های داخلی گرد و غبار اقداماتی اساسی انجام داد.

وی ادامه داد: بیابان‌زدایی از طریق درختکاری یکی از پیشنهادها و راهکارهایی است که در این زمینه مطرح است؛ در گذشته مشابه چنین کاری در اطراف شهر اهواز (جنگل گمبوعه) انجام شده است، ولی متاسفانه مشابه این اقدام دیگر انجام نشد. درختکاری و کاشت درخت‌هایی سازگار با خاک و هوای منطقه یکی از راه‌های جلوگیری از نفوذ ریزگردها به شهرها است.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لازم است هرچه سریع‌تر نشستی مشترک میان روسای جمهور ایران و عراق و دیگر مسئولان کشورهای متضرر در بحث ریزگردها برگزار و در خصوص مهار ریزگردها تبادل نظر شود. همچنین با توجه به اینکه اکنون برخی استان‌های غربی کشور مانند خوزستان و ایلام به صورت ویژه با این مشکل مواجهند، لازم است امتیاز ویژه‌ای به کارمندان و کارگران شاغل در این استان‌ها اختصاص یابد و اعتباری ویژه به این استان‌ها تزریق شود؛ در صورت انجام این حمایت‌ها می‌توان امیدوار بود که مهاجرت ناشی از شرایط نامناسب آب‌وهوایی، در این استان‌ها کاهش یابد.

موسوی گفت: همچنین با توجه به اینکه معضل ریزگردها مشکلات بسیاری برای سلامت مردم در استان‌هایی مانند خوزستان ایجاد می‌کند و مشکلات و بیماری‌های تنفسی در این استان‌ها را افزایش می‌دهد لازم است سرانه درمانی در این استان‌ها افزایش یابد و بیمارستان‌ها در این استان‌ها مجهز شوند.

وی درباره تعطیلی ادارات و مدارس در روزهای غبارآلود، افزود: اکنون شرایط به گونه‌ای است که تا زمانی که شهرهایی مانند تهران غبارآلود نشود، شهرهای دیگر تعطیل نمی‌شوند، این در حالی است که در برخی روزها میزان گرد و غبار در خوزستان بسیار افزایش می‌یابد؛ در نتیجه لازم است این موضوع اصلاح شود و برای حفظ سلامت مردم در روزهای غبارآلود ادارات و مدارس تعطیل شوند.

به گزارش ایسنا،نماینده اهواز در مجلس تاکید کرد: پس از پایان تعطیلی مجلس موضوع دعوت از رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از سوی هیات رئیسه مجلس را پیگیری می‌کنیم تا با حضور در مجلس روند کنترل این معضل بررسی شود.